אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
אבישלום שרון
גינקולוגיה ומיילדות.

דר' משה רויבורט
גינקולוגיה ופריון.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) הריון ולידה > תכשירי הנקה

המדריך להנקה רגועה


שרונה בן יהודה / 5.8.13
יש תכשירים שמטרתם להקל על האישה בזמן ההנקה ולהתמודד עם תופעות שקורות בהשפעתה

בשבועות האחרונים נושא ההנקה לא ירד מהכותרות בהמשך לעמדת משרד הבריאות לעידוד הנקה. אין עוררין כי חלב האם מותאם באופן מלא לצרכי התינוק ומכיל גם נוגדנים וחומרים ביולוגיים אחרים המחזקים את מערכת החיסון ותורמים לבריאות התינוק. בנוסף, אופן ההאכלה מעצב את הרגלי האכילה, כאשר ההנקה מחזקת את ההרגל של אכילה בהתאם לתחושת הרעב. אך בעוד שהנקה נתפסית כדבר טבעי ובריא, ישנן נשים רבות שמתקשות עם משימה זו. ואין זה מפתיע, יש ללמוד כיצד לעשות זאת וגם ישנם קשיים אישיים עימם כל אישה מתמודדת.

ישנם המוצרים שכמעט כל אישה מכירה, בהם: סינר הנקה, כרית הנקה ועוד, כל אלה מאפשרים להתמודד בנוחות רבה יותר עם התפקיד החדש, אך מה שפחות מוכר שיש תכשירים שמטרתם להקל על האישה בזמן ההנקה ולהתמודד עם תופעות שקורות בהשפעתה. להלן רשימה של תופעות נפוצות, לצד דרכים ומוצרים שיכולים להקל. חשוב לציין כי מומלץ להתייעץ עם רוקחת מוסמכת בבתי המרקחת בעת הרכישה:

קרם הנקה

נשים רבות סובלות מפטמות סדוקות ופצועות, דבר שמקשה על המשך ההנקה ומעבר לתחליפי חלב אם שלאורך זמן יכול לשבש את הרגלי האכילה של התינוק. ניתן בשלב ראשון לנשות למרוח מעט חלב אם מסביב לפטמות, כאשר הוא ידוע כמסייע להרגעה והחלמה. במידה וזה אינו עוזר, כיום ישנם מוצרים שמסייעים להקלה בהנקה ולטיפול בפטמות סדוקות ופצועות. בבחירת הקרם יש להתייעץ עם רוקחת ולשים לב להוראות היצרן, כאשר בחלק מהתכשירים יש להסיר את שאריות הקרם לפני ההנקה. יחד עם זאת יש לציין כי הנקה לא אמורה לגרום לפציעות פטמות , לכן אם הפטמות שלך אינן מחלימות והן נשארות סדוקות וכואבות , כדאי לנסות להחליף תנוחת התינוק בהנקה.

רפידות טיפוליות להנקה

מוצר נוסף שניתן לעשות בו שימוש הינו רפידות טיפוליות להנקה. גם במקרה זה נשים רבות מעוניינות להניק את התינוק שלהן, אך נאלצות להפסיק בשל תופעה מטרידה של פצעי הנקה. הופעת פצעי ההנקה הינה תופעה שכיחה ביותר, שמקשה על האם להמשיך ולהניק בשל הכאב וחוסר הנוחות. אחד הפיתוחים החדשים על המדף כיום הינן רפידות טיפוליות להנקה שנועדו לטפל בפצעי ההנקה באופן מהיר, תוךהקלה בכאב, טיפול בסדקים וביובש באזור הפטמה ובאמצעות חומר לחבישות וטיפול בפצעים. הרפידות הטיפוליות להנקה סופגות פי עשר ממשקלן, כולאות את ההפרשות ומותירות את העור רך, נקי וללא חומרים דביקים.

מוצרים לטיפול בגודש בחזה

גודש בחזה הינה תופעה מוכרת ממנה סובלות נשים רבות בעת ההנקה. בעוד שמדובר בתופעה רווחת רק נשים אשר חוו זאת על בשרן יכולות להבין את הכאב וחוסר הנוחות הרב שנותר כתוצאה מכך. לעתים נוצר גודש בחזה המכאיב ןומקשה על תפקוד האישה. במצב של גודש קיצוני השד מלא, מתוח, חם למגע ונוקשה. ישנן שיטות רבות לטיפולים אלטרנטיביים בגודש בחזה החל ממקלחת במים חמים ועד הנחת עלי כרוב על החזה. לצערנו, פעמים רבות שיטות אלה מסייעות להרגיע נקודתית את הכאב, אך אינן מהוות פתרון של ממש, ארוך טווח, לבעיה הקיימת. מומלץ במקרים אלה לרכוש מוצרים המסייעים להורדת הגודש בחזה, גם זאת יש לעשות בהיוועצות עם רוקחת מוסמכת בבית המרקחת.

הגברת חלב בהנקה

בעבר אמירות כגון: "אני לא מצליחה לייצר חלב", התקבלו בזלזול, כיום ידוע כי אכן ישנן נשים שלא מצליחות לייצר מספיק חלב. לעתים מדובר בבעיה שניתן לפתור אותה על ידי שינוי תזונת האם, שאיבת חלב ואפילו מנוחה. אך ישנם מקרים בהם האם פשוט אינה מצליחה להפיק מספיק חלב, במקרים מסוג זה ניתן להשתמש במוצרים ייעודיים לבעיה זו, כאשר ישנן חברות רבות המעניקות מענה לבעיה זו, כאשר המוצרים מגיעים בטיפות ובכמוסות להעדפת האם, בהן: מנטה קליניק, רפאל חלב רב, שפע מילק להגברת חלב, נוטריקר נוטרי מילק, מאמי מילק להעשרה והגברת חלב האם ועוד. בעוד שמוצרים אלה סייעו ומסייעים לנשים רבות, יש לשים לב לתגובת התינוק ולוודא שזה אינו משפיע עליו.
 
מאת: שרונה בן יהודה, מנכ"לית ורוקחת ראשית שור טבצ'ניק
 
לידור יעקב גולדפינגר

תגיות: מוצרי הנקה, הנקה
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה