אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) ביטוח בריאות > גנטיקה רפואית

גֶּן חובה


הרפואה הגנטית – מה זה?

גנטיקה רפואית היא התחום החם ביותר ברפואה של ימינו. מהם שירותי הרפואה גנטית הזמינים בארץ והאם כולנו באמת זקוקים להם?
לפני מספר שבועות התבשרנו על ידי התקשורת שאנג'לינה ג'ולי עברה כריתה מניעתית של שני שדיה, משום שגן שהתגלה אצלה העיד כי 80% שתחלה בסרטן־השד, ו-50% שתחלה בסרטן־השחלות. הדבר עורר בהלה רבה בקרב הנשים בארץ ורבות ניגשו להיבדק גנטית.

לפרטים על ביטוח בריאות המותאם ישירות ל- DNA, לחצו כאן

מהי בעצם הרפואה הגנטית, או הגנטיקה הרפואית? מדובר בענף ברפואה אשר עוסק במניעה, אבחון וטיפול לפי רצף הגנים הייחודיים שיש לכל אחד מאתנו. הענף הולך ומתפתח בקצב סוער, כאשר כל שנה נאסף מידע רב אודות תפקידם של גנים נוספים במחלות השונות.

לא מדובר ברפואה לסרטן בלבד. המחלות אותן ניתן למנוע בעזרת מידע גנטי הן רבות מספור, למשל: מחלות־לב, אלצהיימר, לחץ־דם גבוה, סכרת ואפילו השמנה. זיהוי גן בעייתי אינו מספיק על מנת למנוע התפתחות מחלה, אך ברגע שיודעים על קיומו ניתן להורות על מגוון פעולות מניעתיות. לדוגמא: לבעלי סיכון גבוה להתקף־לב ניתן להתקין קוצב־לב, ואפילו דפיברילטור תוך־גופי, אמצעים אשר מצילים חיים.

בנוסף לתחום המניעה קיים תחום הטיפול במחלות, תחום אשר נקרא גם "רפואה מותאמת אישית". בעלי גן מסוים עלולים להגיב לא טוב לתרופה אחת ואילו דווקא תרופה אחרת יכולה לעזור להם. כאשר המידע הגנטי אודות המטופל קיים, ניתן לטייב את הטיפול. פעמים רבות יכול הדבר להיות גורלי.

התחום האחרון בו עוסקת הגנטיקה הרפואית הנו האבחון, למשל: מציאת מוטציות גנטיות ספציפיות בתוך גידול אשר טיבו לא נודע. מידע אודות גידול שכזה הוא לפעמים מפתח להתאמת טיפול רפואי יעיל.

האם כל החידושים האלה נוגעים גם לנו, תושבי מדינת־ישראל? בהחלט כן. קיימים בארץ מרכזים מתקדמים לרפואה גנטית, למשל היחידה לאונקוגנטיקה בבית החולים שיב"א בתל־השומר. אולם מי בדיוק זכאי לבדיקות המקיפות, לייעוץ הגנטי הצמוד ולאבחונים?

התשובה מורכבת, שכן חלק מן הבדיקות, עבור חלק מן האנשים, כלולות בסל הבריאות. לדוגמא: לפני הריון ישנן בדיקות כגון סיסטיק פיברוזיס (CF), SMA (מחלת ניוון־עצבי) וכרומוזום X שביר (גורם לפיגור־שכלי) הניתנות ללא תשלום לכלל האוכלוסייה..

קיימות בדיקות הניתנות ללא תשלום או בהשתתפות קופת החולים, לפי היסטוריית תחלואה משפחתית או שייכות לקבוצת סיכון. זאת, רק לאחר פנייה לייעוץ גנטי. הייעוץ ניתן בכל קופות החולים, אך לרוב דורש קבלת הפנייה מן הרופא המטפל. יועץ גנטי יכול לאשר את השתתפות הקופה (טופס 17) בבדיקות לגילוי המוטציה שנושאת אנג'לינה ג'ולי או גנים הקשורים לסרטן המעי־הגס.

בדיקות רבות נוספות ניתנות במסגרת הביטוחים המשלימים של קופות החולים – המידע מפורט באתרי הקופות. מקור מידע זמין ואמין הוא פורום גנטיקה שמפעיל משרד הבריאות, שם ניתנות תשובות מפורטות על ידי פרופ' יואל זולוטוגורה, המתמחה במחלות תורשתיות בעדות ישראל ובאוכלוסייה הערבית. עבור מי שמעדיף ייעוץ טלפוני מפעיל המשרד קו פתוח הפעיל בימי ראשון בשעות 10:00-12:00 ומספרו 03-5303548.

ממלוא ההיקף של הרפואה הגנטית בארץ נהנים רק בעלי ביטוח־בריאות גנטי משלים ומי שידם משגת לרכוש שירותי רפואה פרטית או בדיקות גנטיות פרטיות במגוון המעבדות המאושרות על ידי משרד־הבריאות.

מומלץ מאד לכל אחד ואחת מאתנו לנסות ולקבץ כמה שיותר מידע על מחלות במשפחה. בהתאם להיסטוריה של הדורות הקודמים, רצוי לפנות לייעוץ־גנטי או לחברת־הביטוח ולהבין טוב יותר את הסיכונים. רק כך ניתן לקבל החלטה מושכלת האם כדאי לרכוש פוליסת ביטוח רפואי גנטי מקיפה.

לפרטים על ביטוח בריאות המותאם ישירות ל- DNA, לחצו כאן

מאת: יוחאי הניג

24.6.13

המאמר נושא תוכן שיווקי מטעם המפרסמים ועל אחריותם

 


תגיות: ביטוח בריאות המותאם ישירות ל- DNA
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה