אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פלסטיקה ואסתטיקה > ניתוחים פלסטיים

ניתוחים פלסטיים לאחר קיצור קיבה


ד'ר עמי ברק / 20.6.13
מחזירים לגוף את המראה החטוב: היופי שאחרי דיאטות

מטופלים שעוברים ניתוחים בריאטריים לקיצור הקיבה, יורדים במשקלם באופן מסחרר, אך נותרים בדרך כלל עם כמויות גדולות של עודפי עור שאינן מחמיאות למראה החדש ומפריעות להם לתפקד * ניתוחים פלסטיים להסרת עודפי העור נעשים לאחר שהמשקל התייצב ומאפשרים גם לעצב ולחטב את הגוף כדי להקנות לו שוב מראה יפה ואסתטי

ניתוחים בריאטריים לקיצור קיבה, הפכו בעשור האחרון לטרנד פופולארי ופתרון נוח לסובלים מעודף משקל קיצוני הגובל בסכנה בריאותית. ניתוחים אלה הנעשים על ידי כירורגים, מקטינים באופן משמעותי את נפח הקיבה וגורמים לירידה מהירה במשקל, של כ-30-70 ק"ג בממוצע. התוצאות גורמות בדרך כלל שביעות רצון רבה למנותחים, אולם עשרות הקילוגרמים שנשרו מהם, מותירים אותם עם עודפי עור ניכרים אשר יוצרים מראה "תלוי" של העור בעיקר באזורים כמו הפנים והצוואר, החזה, הבטן והירכיים. עודפים אלה אינם אסתטיים, לא מאפשרים למנותחים להלך בבגדים צמודים או קצרים, ומפריעים להם בדרך כלל גם לתחושה הפיזית.

מדוע נוצרים עודפי העור?

עודפים אלה נגרמים בשל חוסר יכולתו של הגוף "להתכווץ" למימדיו הקודמים. ההשמנה המאסיבית יצרה מתיחה של כמויות עור גדולות לאורך השנים ועור זה אינו אלסטי דיו על מנת שיוכל לשוב למצבו הקודם, בעיקר לאחר ירידה מאסיבית ומהירה כל כך. מאידך, גם בדיאטה מתונה במשקלים כאלה, יש סיכוי שהעור לא ישוב למצבו הקודם.

לאחר שהמנותחים ממצים תקופה האורכת בדרך כלל כשנה, במהלכה הם מייצבים את משקלם החדש והרצוי, מרביתם מגיעים לכירורג הפלסטי על מנת לעבור ניתוח אשר יסיר את עודפי העור הצנוחים. כל אזור בגוף הוא פוטנציאל לצניחה, תלוי במבנה גופו של המנותח ובכמות הקילוגרמים שנשרו ממנו.

כיצד מתבצע הניתוח?

לאחר תשאול המנותח ובדיקת מצבו הגופני, מחליטים הרופא והמנותח על האזורים שינותחו ראשונים, בהתאם לאזורים שמפריעים לו מבחינה תדמיתית או פיזית. בניתוח מעין זה לא נהוג לנתח יותר מאשר אזור-שניים, מכיוון שכל אזור מצריך טיפול של כמה שעות, מה שהופך את הניתוחים הללו לארוכים במיוחד. כמו כן, עדיף לאפשר למנותח להתאושש, לבדוק את מצב העור וההחלמה ולהמשיך ליעד הבא. בדרך כלל, בוחר המנתח אזור "גדול" שממנו יש להסיר עודפים רבים, ומשלב עוד אזור "קטן", למשל – חזה וזרועות, בטן וזרועות וכדומה.

לפני הניתוח, אשר נערך כמו כל ניתוח פלסטי אחר בהרדמה מלאה, משורטטים האזורים אשר מועדים להסרה. הדבר נעשה בעמידה על מנת לקבל מצב אמיתי ככל האפשר בעזרת כוח הכבידה, של כמויות העור. במהלך הניתוח, מסלק הרופא עודפי שומן שעוד נותרו, מחזק את הרקמות העמוקות שצנחו עם העור ואת השרירים שחלקם הפכו רפויים. כשמדובר בעודפי עור ללא הוצאה מאסיבית של שומן או רקמות, אפשר להתרכז בניתוח גדול ומרכב יותר.

האזורים המנותחים

אחד הניתוחים השכיחים לאחר ניתוחים בריאטריים הוא ניתוח לשיפור מצב החזה והשדיים, אותו עוברים נשים וגברים כאחד. במהלך ירידה מאסיבית במשקל, החזה נוטה להתרוקן, צונח כלפי מטה, ויוצר חוסר נוחות בחזה ומראה לא אסתטי. בקרב גברים החזה יוקטן ואילו בקרב הנשים החזה יתמלא והפטמה תקובע מחדש. הצלקות יהיו בצורת עוגן, בדומה לניתוחי הרמה והקטנה.

אזור הבטן הוא אזור אופייני נוסף אשר מבטא רפיון קיצוני ועודפי עור ניכרים הצונחים מעבר לבטן ויוצרים אי נוחות בלבישת בגדים. גם הזרועות מידלדלות ויוצרות עודפים וכמו כן, ניתן לראות עודפי עור גדולים באזור הירכיים – בעיקר באזור הירך הפנימית. בניתוחים להסרת עור עודף מהבטן – לעומת מתיחת בטן קלאסית, הצלקת באזור הבטן התחתונה תהייה קווית, תמשך עד לצידי הגב וכן תהיה צלקת אנכית גם במרכז הבטן. באזורי הזרועות והירכיים התפרים ייעשו בחלק הפנימי על מנת למזער את הבולטות שלהן.

עור רפוי באזור הפנים והצוואר, מצריך ניתוח רגיל להרמת פנים וצוואר.

מה חשוב לזכור?

ניתוח להסרת עודפי עור לאחר ירידה מאסיבית במשקל הוא ניתוח בכמה שלבים, ויש להתאזר בסבלנות עד שמגיעים לתוצאה הסופית, לאחר מספר חודשים. בשל רגישות העניין והחשיבות בביצוע ניתוח מדויק כדי להעניק לגוף שוב פרופורציות נכונות, חשוב לבחור מנתח המומחה לתחום, מוכר ומומלץ, המשתייך לארגון מוכר.

חשוב ליישר קו עם הציפיות, קרי: להבין שאחרי ניתוח מעין זה יישארו צלקות, ומאידך – החזרה למשקל תקין ומראה נורמאלי, גם במחיר הצלקות היא נעימה. חשוב להיכנס לניתוח במצב נפשי מאוזן, ובידיעה ברורה מהם השלבים הנדרשים מהתהליך.

הגילאים המומלצים: מגילאי 20 ומעלה. מומלץ להקדים ולעשות את הניתוח בגילאים צעירים שאז העור עדיין במצב אלסטי יחסית וההחלמה תהיה קלה וטובה יותר.
 
מאת: ד"ר עמי ברק, מומחה לכירורגיה פלסטית, רשת מרפאות כללית אסתטיקה
 
ימימה שטרן

תגיות: ניתוחים בריאטריים, ניתוחים פלסטיים, ניתוחים פלסטיים אחרי ניתוחים בריאטריים, קיצור קיבה
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה