אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פלסטיקה ואסתטיקה > ניתוח אף

על ניתוחי אף – מגמות חדשות


מאת ד'ר משה גולדשר / 16.6.13
שוקלים ניתוח אף ? אסתטי, בריאותי, משולב-כל מה שחשוב לדעת

בלי שהרגשנו, מתרחשת בשנים האחרונות מהפכה שקטה בתחום ניתוחי האף האסתטיים. השינוי הוא לאו דווקא בטכניקות הרפואיות, כי אם בפרופיל האנושי של קהל הפונים – מילדה בת 14 ועד לקיבוצניק שחצה את ה-80. האם הפתרון הזה מתאים לכולם? מתי המנתח צריך לומר "לא"? ומה העיתוי הכי פופולרי לניתוח? לפניכם, כמה דברים שמעניין לדעת על ניתוחי אף בישראל

גם בתקופה שבה הניתוח הפלסטי הפופולארי ביותר בישראל הוא הגדלת חזה, לא נס ליחם של ניתוחי האף – "הקלאסיקה של הניתוחים הפלסטיים". נהפוך הוא: הביקוש לניתוחי האף האסתטיים הולך וגדל בשנים האחרונות, דווקא בקרב פלחי אוכלוסייה חדשים.
אף מושלם נחשב לאידיאל היופי כבר בשחר ההיסטוריה האנושית, ולא בכדי. אין ספק שצורת האף משפיעה באופן דרמטי על המראה שלנו, וזאת בשל מיקומו המרכזי בדיוק בין שני האיברים הכי תקשורתיים בפנים – העיניים והפה.
מבלי להיכנס כאן לגישות ניתוחיות ולשיטות שונות, אין עוררין על כך שאף המעוצב נכון, בהרמוניה מלאה עם הפנים, עשוי לשפר מאוד את המראה ובתוך כך גם את הביטחון העצמי. ניתוחי אף אסתטיים מבוצעים בעולם זה עשרות שנים, אולם דווקא בשנים האחרונות אנו עדים למגמות חדשות ומעניינות בביקוש אליהם. להלן נסקור כמה מן המאפיינים הללו.

הניתוח המשולב: גם בריאות, גם יופי

קיימות שתי סיבות לביצוע ניתוחי אף: סיבה בריאותית-תפקודית וסיבה אסתטית גרידא.
בכל ניתוח אף אסתטי, האתגר הוא יצירת מראה אטרקטיבי וטבעי תוך שמירה על תפקודו התקין של האף כאיבר הנשימה. עם זאת, אחת המגמות המובילות כיום היא הניתוח הפלסטי המשולב – שילוב של אסתטיקת האף עם שיפור מעברי האוויר. בהחלט קיים קשר בין צורת האף לבין תפקודו כאיבר הנשימה, והתוצאה היא שמטופלים רבים מבקשים "לצוד שתי ציפורים" בניתוח אחד: לקבל אף אסתטי, ובמקביל לנשום דרכו טוב יותר.

2. מי פונה היום לניתוח אף אסתטי?

בשנים האחרונות חל שינוי הדרגתי באוכלוסייה המבקשת לעבור ניתוח אף. ראשית, המהפכה הגברית: אחרי עשרות שנים שבהן ניתוח אף נחשב לנחלת המין הנשי, אנו רואים כיום יותר ויותר גברים המבקשים לשנות בדרך זו את חזותם.
שינוי נוסף הוא מגזרי: גידול משמעותי במספר הפונים מקרב הציבור הערבי והציבור הדתי. עד לאחרונה הוצנעו הניתוחים במגזרים הללו, ומספר הפונים היה מצומצם ביותר. אלה שעשו את הניתוח ניסו להסתירו ולהדגיש שהסיבה לכך היא רפואית ותו לא. בהתאם לכך, רק מעטים מבני המשפחה היו מעורבים בהחלטה לעבור ניתוח אף. ה"סטיגמה" הזאת הוסרה בשנים האחרונות. לאחרונה ניכרות יותר ויותר פניות בגלוי, ואפילו ללא חשש שהאף המנותח ייראה כאף שעבר ניתוח פלסטי.

3. סקאלה שלמה של גילאים

המגמה הבולטת ביותר בתקופה הנוכחית היא הנטייה הגוברת לעבור ניתוח אסתטי בגיל צעיר, לעתים רק 14 – ובצדה, דווקא בגיל מבוגר מאוד, כ"תיקון" שעדיף לעשות מאוחר מאשר לעולם לא. הקיצוניות הגילאית הזאת כבר אינה מפתיעה את המנתחים הפלסטיים. בצדה האחד מצויים בני נוער רבים, בעיקר בנות אבל גם בנים, המפנטזים על אידיאל היופי הנשגב ולוחצים על ההורים לעבור ניתוח אף בשלב מוקדם, עוד לפני סיום הגדילה.
אז מהו גיל המינימום לניתוח אף? התשובה אינה חד משמעית, אבל חשוב לזכור כי בגיל צעיר מדי מבנה האף עדיין לא סיים את התפתחותו. חשוב לוודא שהגדילה הסתיימה, וחשוב לא פחות שלנער או לנערה תהיה בשלות נפשית מספקת כדי להתמודד עם השינוי. אחרת, מותר למנתח (ואף נדרש ממנו) לומר "לא".
על הצד השני של הסקאלה מגיעים מטופלים בגילאים מתקדמים, אפילו לאחר גיל 80 – תופעה שלא הכרנו בעבר.

4. עיתוי הניתוח: מתי עושים?

נקודה מעניינת נוספת היא העיתוי. ניתוח אף הוא לרוב חלום רב שנים. ובכן, באיזו נקודה בחיים בוחרים "לקפוץ למים"? האם יש לכך חוקיות מסוימת? מסתבר שכן. במקרים רבים קיימת נטייה לעבור את הניתוח בתקופה שלפני אירועים משפחתיים גדולים, כמו חתונות של קרובי משפחה. כמו כן, אנשים מבקשים לשנות את מבנה האף גם כאשר הם מתגרשים, נפרדים מבן זוג או מבצעים שינוי משמעותי כלשהו במהלך חייהם, כמו כניסה למקום עבודה חדש. הביקוש בקרב בני נוער גדול במיוחד בשתי תקופות בשנה: חופש פסח וחופשת הקיץ, תקופה המאפשרת להחלים בשקט ולחזור לבית הספר עם המראה החדש והאטרקטיבי.

5. שוקלים ניתוח אף? כדאי שתקראו

בניתוח אף, כמו בניתוחים אסתטיים אחרים, יש גם מרכיב פסיכולוגי שחשוב להיות מודעים אליו. במקרים רבים גורם הניתוח לחיזוק הערך העצמי והביטחון – דברים שאין לזלזל בהם. עם זאת אין לשכוח, שכל ניתוח פלסטי הוא הליך ניתוחי רפואי, הטומן בחובו גם סיכונים. לכן, מומלץ לשקול אותו בכובד ראש ולהבין מהיכן נובע הרצון לניתוח: האם מקורו בצורך אמיתי, או שהוא נובע מהשפעת הסביבה, מדימוי עצמי מוטעה, מהשפעת יתר של פרסומות וכדומה. ובמילים אחרות: האם באמת יש צורך אובייקטיבי בניתוח, או שאולי הוא נועד למילוי חסכים אחרים שאינם קשורים בבעיה אסתטית, ושלגביהם כדאי לשקול פנייה לייעוץ פסיכולוגי.

החלטתם ללכת על זה? נקודה חשובה נוספת היא תיאום ציפיות. חשוב להגיע לניתוח עם ציפיות ריאליות, ולא לפנטז על מה שאינו אפשרי. הניסיון להשיג אף "סופר-מושלם" יכול לגרום לעתים לתוצאה הפוכה – והרי איש אינו מעוניין במראה מלאכותי ("תסמונת מייקל ג'קסון") אלא במראה יפה וטבעי גם יחד.
 
ולסיכום: גם כשמדברים על אסתטיקה, הרי הבריאות תמיד מעל הכול. זיכרו שמדובר בהליך רפואי-כירורגי, וחשוב להיות בטוחים שהוא נעשה תוך עמידה בכל אמות המידה המקצועיות.
כדאי גם לדעת שהאף הוא האיבר היחיד בגוף, שכמעט לא ניתן להסתרה או להסוואה. לפיכך, תוצאה גרועה של ניתוח אף תיראה תמיד לעין. לכן, לא כדאי להתפשר אלא לבחור במנתח מנוסה ומיומן, שיידע ליצור את ההרמוניה והאיזון הנכונים – אותו סוד הקסם שמעצים את יופי הפנים ומעניק את ה"לוק" הטבעי והמשודרג גם יחד.
 
מאת ד"ר משה גולדשר- רופא אף אוזן גרון בכיר ומומחה לניתוחי אף אסתטיים, רשת מרפאות כללית אסתטיקה
 
ימימה שטרן

תגיות: ניתוח אף, ניתוח פלסטי
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה