אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
פרופ' משה שטרנפלד
רפואה סינית מסורתית.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) רפואה משלימה > רפואה סינית: טיפול בצמחי מרפא

רפואה סינית: טיפול בצמחי מרפא בהתאמה אישית


משכית ריינר / 11.3.13
זה למעלה מ- 3,000 שנה מהווים צמחי המרפא הסיניים תרופות אישיות המותאמות לחולה. כל צמח ותכונותיו הוא: מקרר, מחמם, מחזק ממריץ וכו" הקינמון, לוע הארי, הג'ינסנג והליצ'י ועוד מאות צמחים, מסייעים בהצלחה רבה לרפואה המערבית והסינית באבחון, טיפול ומניעת מחלות כגון: פריון, בעיות אורתופדיות, ,מחלות כרוניות וכו"..
 
 
עוד לפני 3,000 שנה, חקרו הסינים את יכולותיהם של הצמחים לסייע לבריאות האדם. הם התחקו אחר הנעשה בטבע ובדקו כיצד משתמשים בעלי החיים בצמחים ומתעלים לטובתם את יתרונותיהם השונים - מאיזה חלק של הצמח הם ניזונים, מדוע בצמחים מסוימים הם אוכלים את הפקעת ובאחרים הם לועסים את השורשים, העלים או הגבעולים? הם בדקו את האנרגיה של הצמחים, מה כל אחד מהם תורם לחיה והאם יוכלו לתעל את היתרונות הללו לטובת בני האדם.
צמחים פועלים היטב על מערכת הדם, על מערכת העצבים והשרירים. השפעתם ישירה ויעילה לעיתים הם משפרים מצבים כרוניים שנמשכים לאורך שנים, או מצבים אקוטיים חריפים וחדשים. פותרים בעיה אחת ו"על הדרך" משפרים גם מצב בריאותי אחר. הצמחים במינון המתאים אינם פוגעים בכבד או יוצרים תופעות לוואי ועל כן ניתן להשתמש בהם לתקופה ארוכה במקרים כרוניים בהמלצת מטפל בלבד.
לאחר שהיו בקיאים בידע על כל צמח וצמח, יצרו מהצמחים השונים מרקחות השונות זו מזו בצבע, בטעם, בהשפעתן המחממת או המקררת, הממריצה או המרגיעה, ביכולותיהם לנקות, לגרום להזעה, להשריית שינה, לניקוז לחות וכדומה. מתוך מאות הצמחים הללו , ניתן להרכיב מרשמים באופן אישי עבור כל חולה וחולה רק ע"י מטפל מוסמך.
 
באילו מקרים יכולים צמחי המרפא לסייע?

בעיות פיזיות ורגשיות: במקרי מיגרנות, לחץ ודיכאון, בעיות קשב וריכוז, בעיות גיל המעבר, אלרגיות, עצירויות או שלשולים, חוסר אנרגיה ובעיות שינה, פציעות ספורט ואורתופדיה (שיפור זרימת הדם), תופעות לוואי בעקבות טיפולים כימותראפיים, מחלות אוטו-אימוניות כגון טרשת, לופוס (זאבת) ועוד.

בעיות פריון: אחד התחומים שצמחי המרפא משפיעים בהם בצורה טובה . במקרים של שחלות פוליציסטיות, במצבים של " רחם קרה" – כפי שאף מכונה ברפואה המערבית – מצבי קור פנימי ברחם. ניתן להיעזר בצמחים גם כדי להסדיר ביוץ ולעבות את רירית הרחם וכמובן – להרגיע מתחים, לחץ, דיכאון וחרדות הידועים כמעכבי פריון. גם בתסמונת קדם וסתית ניתן להקל על כאבים, לחץ, עצבנות וכדומה. לעיתים, להקלה מרבית ויעילה, משלבים בין צמחי מרפא ודיקור.

כיצד צורכים את הצמחים?
בעבר, השתמשו בפעולה שמכונה "מרתח" (מלשון הרתחה) ובמהלכה, יובשו הצמחים ובושלו. עם השנים, נכנסה לשימוש שיטה נוספת של מיצוי הצמח וייבושו לאבקה. בשיטה זו מבשלים את הצמח, אוספים (מקפים) את האבקה הנוצרת בעת הבישול מעל המים ומייבשים אותה. אבקה זו מרוכזת פי 5 מהצמח הטרי ועל כן קלה יותר לשימוש.
מי שאינו אוהב את טעמן של האבקות יכול ליטול אותן בקפסולות, בטבליות או בתמצית - תערובת צמחים במיצוי אלכוהולי. בקרב ילדים למשל, צורת הנטילה המומלצת היא במיצוי, אז ההשפעה היא המהירה ביותר, והילד לא צריך להתמודד עם בליעת הקפסולה.
 
איך מתאימים תרופה לחולה?
הסינים רקחו כמה מאות תרכובות קבועות ויעילות שניתן להתאים למטופלים כדי לפתור בעיות שכיחות יחסית מהן סובלת מרבית האוכלוסייה.
אלא שאם מדובר במקרה מורכב יותר או בכמה מוקדים בעייתיים, המטפל מרכיב למטופל מרשם המבוסס על מספר צמחים, בהתאם למקרה. המטפל מתחקר את האדם שלפניו, הרגלי החיים שלו, האוכל שהוא צורך, בעיות בריאותיות בהן נתקל בעבר וכדומה ובהתאם לכך מתאים לו את התרכובת המתבקשת, כאשר הסינרגיה בין הצמחים היא שמביאה לריפוי. איך זה פועל? בכל תרכובת, צמח אחד משמש הצמח ה"קיסרי" – הראשי, ואילו צמחים אחרים הם "העוזרים" ו"המשרתים" המסייעים והמאזנים. בהתאם למקרה, צמח קיסר בפורמולה אחת יכול להיות משרת בפורמולה אחרת, וכדומה.
 
כיצד משפיעות תכונות הצמח על יכולותיו לרפא?
המטפל בוחר מתוך קשת הצמחים את אלה בעלי התכונות המתאימות לטיפול, בהתאם לטעם, טמפרטורה, גוון וכדומה. כך למשל, טעמם של צמחים מחזקי טחול או דם הוא מתקתק, ועשוי לסייע לאנשים הסובלים מבעיות עיכול, השמנת יתר וכדומה. צמחים בעלי טעם חמצמץ מכווצים, ומשמשים בטיפול בבעיות של גלי חום וגיל המעבר או בבריחת שתן. הטעם החריף הוא טעם מניע ויסייע בהנעת מערכת הדם במקרים של כאבי מחזור או כשיש כאבי מפרקים. המטפל בודק בהתאם למקרה שלפניו האם הצמח מקרר או מחמם? וגם – מהו צבעו וטעמו למשל הגוון הירוק , נחשב למקרר, צבע אדום נחשב למחזק ולמניע, וכדומה.

דוגמאות לצמחי מרפא ותכונותיהם המרפאות:

צמח הגי'נסנג: נחשב לצמח מחזק, מתאים לאיברים כמו הטחול והריאות ועל כן מצוין לטיפול בבעיות אסטמה, כאבי גב תחתון, צניחת רחם ובריחת שתן. גם אנשים הסובלים מתשישות או עייפות יכולים להסתייע בו אולם כיוון שהוא נחשב לצמח מחמם – אם העייפות שלהם מלווה בעודף חום, יינתן להם צמח אחר, מקרר דווקא.
קינמון: נחשב למחמם, מגן ומיזע. יעיל במקרי התקררויות, פותח נקבוביות, מגן על הגוף ו"שולח את המחלה החוצה". הקינמון מסייע לאנשים הסובלים מקור ועקב כך מבעיות בגב התחתון. גם קליפת הקינמון מסייעת במקרי התקררויות ללא חום. תמצית זו מחזקת את הכליות, מסייעת בבעיות פריון גבריות כמו ספירת זרע נמוכה או אימפוטנציה.
שן הארי: מחזק ומניע את אנרגיית הכבד, מנקה רעלים כמו גם רגשות כמו מתח, לחץ וכעסים שגורמים חוסר תאבון ושלשולים או עצירויות. עוזר במקרי מיגרנות, מקל על כיבים ודלקות במערכת העיכול ., מסייע במקרי אקזמות בעור ולוחם בגידולים סרטניים.
ליצ'י: מחזק את הדם ומצוין בבעיות פריון, במצבי אנמיה וחוסר מחזור בפרט. טוב לעיניים ומשפר ראייה , עוזר במקרים של סחרחורות.
שום: מצוין למיגור תולעי מעיים.
גי'נג'ר: מנקה, מחמם, טוב נגד כאבי גב או שלשולים כתוצאה מקור, מיזע כמו הקינמון ועל כן גורם למחלה לצאת מהגוף דרך הנקבוביות. טוב למצבי קור ברחם, ולכן גם הוא צמח המסייע בבעיות מחזור או פריון.
בצל ירוק: מסייע במקרי התקררויות לא דלקתיות, כאלה כרוכות בהתעטשויות, נזלת מימית ועיניים דומעות.
כורכום: צמח מצוין, המסייע מאוד בבעיות פריון – מחמם ובעל אנרגיה המניעה את הדם ברחם. יעיל ל"רחם קרה" ולבעיות שמקורן בקור פנימי ממנו סובלות נשים שמבססות את מזונן בעיקר על ארוחות קרות כמו כריכים, סלטים ויותר מדי מוצרי חלב. הכורכום יכול לסייע גם במקרים של אנדומטריוזיס או במקרים של נשים הסובלות מכאבי מחזור.
אורז: גם בו משתמשים כצמח מרפא. האורז מחזק אנרגיה, ויתרה מכך, לעיתים מוסיפים אותו כדי שיהווה גורם מאזן בפורמולות מסוימות.
 
טיפול בילדים באמצעות צמחי מרפא:
צמחי מרפא פועלים מצוין על ילדים. הם אינם רעילים וכמות האלכוהול בהם קטנה ועל כן ניתן ליטול אותם ללא חשש גם בגילאים צעירים מאוד כמובן, בהמלצת מטפל בלבד.. צמחי המרפא מסייעים לילדים במקרי התקררויות, דלקות אוזניים, חוסר תאבון, עצירות, כאבי גזים או חוסר שקט. לפני תחילת החורף, אפשר לתת לילד בבוקר, לפני הגן, פורמולה צמחית למניעה ולחיזוק מערכת החיסון.
 
מאת: משכית ריינר, מטפלת ברפואה סינית, בפריון, השמנת יתר ואורתופדיה, רשת מרפאות "כללית רפואה משלימה"
 
ימימה שטרן

תגיות: רפואה סינית, צמחי מרפא סיניים, רפואה משלימה
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה