אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) עור ושער > אקנה

טיפולים חדשניים בצלקות אקנה - הדור הבא


ד'ר מיכאל שוחט / 15.2.13
טכנולוגיה מתקדמת מחליפה את הפילינג הכימי
 
באמצעות חימום העור ועידוד יצירה מחודשת של קולגן, מאפשרת טכנולוגיה חדישה המבוססת על גלי רדיו או לייזר, לוותר על הפילינג הכימי העמוק ולטפל בקלות ומהירות צלקות שקועות הנגרמות מפצעי אקנה במקרים מורכבים, ניתן להשתמש בטכניקת חימום וקילוף באמצעות לייזר לשיפור המרקם 
היתרונות: אין כאבים, ההחלמה אורכת מספר ימים והסיכוי לפיגמנטציה קטן משמעותית ובנוסף השיטה מתאימה גם לכהי עור ולחולים במחלות כרוניות לפניכם: טיפול בצלקות אקנה, הדור הבא

רוב בני הנוער סובלים לאורך גיל ההתבגרות מ"אקנה" - פצעונים ופצעי בגרות. פצעים אלה נוצרים כתוצאה מפעילות הורמונאלית מוגברת, היוצרת הפרשת יתר של בלוטת החלב ובהמשך גם דלקת. האזורים המועדים לסבול מהתופעה הם אלה שעשירים בבלוטות החלב: המצח, האף, הלחיים והסנטר, או מה שמכונה: אזור ה"T". לעיתים, יש מי שגם סובלים מהאקנה במפתח החזה (במחשוף) ובגב.

הבעיה, מסתבר, לא נעצרת רק בגיל ההתבגרות. בקרב 5-10 אחוז מהאוכלוסייה, בעיקר בקרב נשים, נמשכת בעיית האקנה גם בגילאים מבוגרים יותר בשל שינויים הורמונאליים ועשויה להגיע אף עד גיל 50, גיל הבלות. במקרים מעטים יותר, מתפרץ אקנה גם אצל נשים בהיריון.

מקרים חמורים של אקנה שלא טופלו כראוי, עלולים להשאיר בפנים עקבות בצורת צלקות שקועות הנראות כחטטים. במקרים נדירים יותר נוצרות גם צלקות בולטות, בעיקר באזורי החזה והגב. בגילאים מבוגרים, מתווספים לצלקות קמטוטים אשר עלולים להעמיק את הצלקת עוד יותר.

ברוב המקרים, צעירים וגם בוגרים הסובלים מאקנה מתייחסים לבעיה עצמה רק לאחר שנים, לעיתים לאחר עשור ואף למעלה מכך, ומגיעים לטפל בתוצאות האקנה – חטטים, צלקות, עור במרקם לא אחיד ומראה כללי לא אסתטי.

כיצד מטפלים בצלקות הנותרות כתוצאה מאקנה?

עד לפני זמן לא רב, הפתרון העיקרי לטיפול בצלקות כתוצאה מאקנה היה פילינג כימי בדרגות שונות, בהתאם לחומרת המצב. מאחר שמדובר במקרים אלה בצלקות שקועות, הכוונה היא בדרך כלל לפילינג עמוק, המצריך טיפול בחומצות חזקות. פרוצדורה זו נעשית בחדר ניתוח, עם הכנה מוקדמת מראש של מריחת משחות לאורך זמן. ההחלמה מפילינג בדרגות אלה ארוכה. בסוף התהליך, הצלקות אינן נעלמות לחלוטין אולם ניכר שיפור במראה העור. לכהי עור לא תמיד מומלץ לעבור את הטיפול מחשש לפיגמנטציה.

לאחרונה, נכנסו לשימוש במרפאות כללית אסתטיקה שתי טכנולוגיות ייעודיות חדשניות המשמשות לשיפור צלקות האקנה, באמצעות חימום וקילוף. מדובר במכשיר הפועל על גלי רדיו ומכשיר הפועל על לייזר. שתי הדרכים קלות לתפעול ומבטיחות טיפול שאינו כואב והחלמה קצרה וקלה המשפרת את איכות החיים של המטופל. גם כאן, יש לזכור כי הטיפול אינו מעלים את הצלקות לחלוטין והצלחתו תלויה בעומק הצלקות וברוחבן, אולם אפשר להגיע ל-60-80 אחוזי שיפור במראה הצלקות ובמרקם הכללי של העור.

טכנולוגיה לחימום העור:

מדובר בטכנולוגיית – NON ABLEATIV– כלומר: מחממת, ולא מקלפת. ידית המכשיר חודרת את האפידרמיס (שכבת העור העליונה) בצורה ממוקדת באמצעות גלי רדיו או לייזר בדיוק באזור הצלקת, ומגיעה לדרמיס – שכבת העור האמצעית. הגלים מחממים את האזור שמתחת לצלקת מבלי להרוס או לפגום בפני העור. החימום נעשה בצורה מדוייקת להפליא, ויוצר "קונוסים" - מעין עמודות זעירות של חום (הנמדדות במיקרונים), רק במקום הפגוע. החימום מעודד את תאי העור לייצר קולגן היוצר מילוי לצלקת, משטח אותה ומשפר את המראה ואת מרקם העור סביבה. בעת הטיפול המטופל חש חמימות באזור הצלקת, אולם אין המדובר בטיפול צורב או כואב. הטיפול נפרש על פני 3-6 טיפולים, אחת לחודש, בהתאם למצב הצלקת. כיוון שמדובר בטיפול נקודתי לעומק העור, ההחלמה ממש כמו הטיפול, קלה יותר ואורכת מספר ימים עד שבוע. במקום נוצרת אדמומיות, ותו לא. אין פצע או עור חשוף ורגיש כמו בשימוש בפילינג, אין מניעה להיחשף לשמש למעט בימים שלאחר הטיפול (עד לחלוף האדמומיות) ואין צורך בהכנות או טיפול מקדים.

טכנולוגיה לקילוף העור:

נקראת ABLEATIV – כשהכוונה היא לטכנולוגיה מקלפת. מדובר במכשיר השולח קרן לייזר אשר בדומה לפילינג, מקלפת בעדינות את האפידרמיס (השכבה העליונה של העור). טיפול זה מבוצע במקרים שבהם מרקם העור אינו אחיד והצלקות יותר עמוקות. בטכנולוגיה זו, אם כן, אין די בחימום העור ויצירת קולגן, אלא יש גם לקלף את השכבה העליונה ולהביא לחידושה.

שתי הפעולות, החימום והקילוף, נעשות בצורה משולבת: חימום מבפנים באזור השכבה האמצעית של העור (הדרמיס) וקילוף מבחוץ, על פני העור (באפידרמיס). שתיהן יחד אופטימאליות לשיפור מראה העור. הטיפול מתקיים אחת לחודש, לאורך שלושה מפגשים לערך. כיוון שהידית עוברת על פני העור בצורה של פיקסלים או רשת (שתי וערב), ניתן לעבור נקודתית על המקומות הזקוקים לשיפור בלבד ואין צורך לעבור על כל חלקי הפנים. ההחלמה מהירה ואורכת מספר ימים בלבד. אין צורך בהכנה למעט מקרים בהם יש נטייה קשה להיפר פיגמנטציה.

היתרונות

לעומת הפילינג הכימי שמצריך טיפול בכל אזור הפנים, בטיפול באמצעות הטכנולוגיות החדישות מדובר בטיפול ממוקד, יותר פשוט ופחות כואב. ההחלמה הארוכה לאחר פילינג כימי, האורכת לעיתים חודשים, עלולה לגרום לעור לייצר פיגמנטציה ולעיתים המטופל נותר עם עור בהיר יותר בהשוואה לצבע העור קודם לטיפול. לעומת זאת, בטכנולוגיית הלייזר, הקילוף המבוקר וההחלמה המהירה יוצרים סיכוי קטן בהרבה ליצירת פיגמנטציה – מה שמאפשר גם לכהי עור לעבור את הטיפול ללא סכנה.

בניגוד לפילינג הכימי העמוק אותו יש לעבור בחדר ניתוח, במקרה זה, אין צורך בחדר ניתוח, כמו גם בהכנה או בהמתנה לחורף. אפשר לעבור את הטיפול בקיץ, לצאת לשמש לאחר כמה ימים שבהם הנפיחות הראשונית יורדת ולחזור לחיים סדירים במהירות רבה בגיבוי קל של משחות אנטיביוטיות, בעת הצורך.

בנוסף, פילינג כימי עמוק גורם לעור טראומה, והריפוי איטי. יש יותר סיכוי לזיהומים ופיגמנטציה, ועל כן הטיפול אינו מומלץ למי שעורם רגיש, לאנשים החולים במחלות כרוניות ולסוכרתיים – שסובלים מריפוי איטי של פצעים. בהשוואה לכך, יש למכשיר גלי הרדיו או הלייזר יתרון, שכן במהלך הטיפול לא נפגעת שלמות העור, הטיפול מתמקד בשכבת העור הפנימית בלבד (בדרמיס) בעת החימום והטראומה שעובר העור הינה קטנה, אינה חיצונית, וחולפת במהרה.

עוד כמה דברים שכדאי לדעת על הטכנולוגיות החדשניות

מתי אפשר לעבור את הטיפול?: מגיל 18 ואילך ומהרגע שבו חלפו הפצעים.

מתי לא מטפלים?: כשהמטופל במהלך התקף של פצעים. על כן, מומלץ לטפל בפצעים באמצעות משחות ואנטיביוטיקה, ורק לאחר שהחלימו לחלוטין, לטפל בצלקות.

השיטה מצוינת גם לטיפול בצלקות שנוצרו כתוצאה מאבעבועות רוח, תאונות וכדומה. במקרים של צלקות רחבות– משלבים בעניין טיפול כירורגי: מסירים בדרך כירורגית את הצלקת, תופרים מחדש את הצלקת ובהמשך מטפלים בשיטת החימום-קילוף.

פרט חשוב נוסף הוא כי לאחר הטיפול בטכנולוגיית החימום-קילוף, העור הופך פחות שומני והנקבוביות שהיו פתוחות וגדולות – מתכווצות. אין בכך הבטחה כי הטיפול ימנע התפתחות פצעונים בעתיד, אולם בהחלט מורגשת הטבה באקנה הפעיל.
 
ד"ר מיכאל שוחט, מומחה ברפואת עור, מנהל תחום רפואת עור אסתטית, רשת מרפאות כללית אסתטיקה
 
ימימה שטרן

תגיות: אקנה, ABLEATIV
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה