אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) סקסולוגיה, מיניות > טיפולי פוריות

טיפולי פוריות - המחיר הרגשי


24.1.13
בתקופה הלא פשוטה של טיפולי פוריות, עליכם לדאוג לשמור על בריאותכם הנפשית ועל מערכות היחסים שלכם, וליווי פסיכולוגי יסייע לכם לעשות זאת, להקל על התקופה ואף לזרז כניסה להריון
 
אין זה סוד שטיפולי פוריות גובים מבני הזוג מחיר רגשי כבד מאד. זה מתחיל מתחושות קשות של הלם, אשמה, אכזבה ואף דכדוך לאחר גילוי הצורך בטיפולי פוריות. הצורך בטיפולי פוריות מעלה אצל שני בני הזוג שאלות לגבי תחושת הגבריות והנשיות שלהם ומערער, לא פעם, את הדימוי העצמי של כל אחד מהם.

מכיוון שמדובר בתקופה שרצופה בתקוות ובאכזבות, רבים מהמטופלים חווים רכבת הרים רגשית שנעה בין תקווה לכשלון. רכבת הרים זו משפיעה על מערכת היחסים הזוגית, החברתית והמקצועית שלהם וכן על ההחלטות אותן הם מקבלים במהלך הטיפולים

קרקע לדכאון
השילוב בין הקושי הפיזי, האכזבות וההתרחקות החברתית ואפילו התרופות ההורמונאליות שבהם משתמשים במהלך טיפולי פוריות עלולים להביא להתפתחותם של דכאון, חרדות ותחושת סטרס. על פי נתונים מחקריים מהשנים האחרונות, השכיחות של דכאון בקרב נשים שעוברות טיפולי פוריות כפולה פי כמה וכמה מזו של קבוצת הביקורת שלא נדרשה לטיפולים. 1 מכל 6 זוגות שפנו לטיפולי פוריות סבלו ממצבי רוח דיכאוניים ומחרדה, ביחס ל-1 מכל 50 זוגות שטופלו במרפאה גניקולוגית בלבד.

תקופת טיפולים שנמשכת בין שנתיים לשלוש שנים, מעלה באופן משמעותי את הסיכוי לדכאון , וכאשר הסיבה לאי הפיריון מאובחנת היא מגדילה גם כן את הסיכון לדכאון ביחס למקרים בהם הסיבה אינה מוסברת או מאובחנת. והדיכאון והחרדה הנלווים יוצרים מעגל קסמים קשה, משום שהם מקטינים את הסיכוי לקליטת הריון, מגדילים את הסיכון להפלה ומחזקים את הסיכון להתפתחות דכאון בהריון ולאחר הלידה, כאשר ההריון נקלט.

הפרעות אכילה והפרעות חרדה

על פי מחקרים אחרונים אחוז הנשים שמטופלות בהפריה חוץ גופית וסובלות מהפרעות אכילה, גבוה משמעותית מאחוז הסובלות מהפרעות אכילה באוכלוסיה הכללית. מכיוון שהפרעות אכילה פוגעות בסדירות ההורמונאלית ובמערכות הגוף, הן מקשות עוד יותר על הכניסה להריון.

גם הפרעות חרדה, פאניקה ופוביות נמצאו בשיעור גבוה יותר אצל נשים שעברו טיפולי פוריות, וכן סיכון מוגבר לצריכת אלכוהול ביחס לקבוצת הבקרה.[1] אצל גברים עם בעיות פוריות התגלו ניצנים להפרעה אובססיבית קומפולסיבית וכן סימנים לחרדה חברתית.[2] אל כל אלו מצטרפים גם פחדים כדוגמת פחד מכשלון, המונעים מזוגות רבים להצליח בטיפולי הפוריות.

טיפולי פוריות או בריאות נפשית?

בין טיפולי פוריות לבריאות נפשית יש קשר של סובב ומסובב, ולכן ליווי פסיכולוגי כבר מהשלבים הראשונים של טיפולי הפוריות, יכול להגדיל את הצלחתם של האחרונים ולמנוע את התפתחותן של הפרעות נפשיות לכדי בעיה קלינית.

עשרות מחקרים הראו כי התערבות פסיכולוגית במהלך טיפולי פוריות מגדילה את הסיכויים לכניסה להריון ומקצרת את תקופת הטיפולים. מכיוון ששיא הדכאון נרשם לאחר שנתיים של טיפולי פוריות, חשוב שלא להמתין עם הליווי הפסיכולוגי, אלא להתחיל עמו מוקדם ככל האפשר.

ישנן שיטות רבות להפחתת דכאון ותחושות נפשיות קשות במהלך הריון, החל מטיפול בשיטת CBT, המסייע מאד ליציאה מדיכאון וחרדות, וכלה אפילו בהיפנוזה. כמעט כל שיטה שמטרתה להרגיע את הנפש והגוף, מסייעת לו להתגבר על המחסומים הרגשיים ולהתכונן טוב יותר להריון המיוחל.

מתי כדאי לשלב ליווי פסיכולוגי?
במדינות רבות בעולם, טיפולי פוריות הולכים יד ביד עם ליווי פסיכולוגי, אך בישראל של ימינו אין הדבר כך. אף על פי י שהמחקרים מראים ששילוב כזה משפר את הרגשתם של המטופלים ואף מקטין את תקופת הטיפולים, כיום טיפול זה אינו חלק מסל הטיפולים המוצע למטופלי פריון, ועליהם להשיג את האישורים לכך בנפרד.

מוטב להתחיל בליווי עם הפניה לטיפולי פוריות, שכן בשלב זה מתמודדים בני הזוג עם תדהמה, ועולות אצלם תחושות קשות וחרדות מעיקות. אך והיה ולא התחילו את הליווי הפסיכולוגי בראשית הטיפולים, חשוב שיידעו ששעדיף לפנות לליווי פסיכולוגי עוד לפני תום השנה הראשונה של הטיפולים. טיפולי פוריות עלולים ליצור מתחים וקונפליקטים זוגיים, שמקשים על ההתמודדות עם התהליך ועל סיכויי ההצלחה שלו, ופתירת המתחים הללו בעזרת ליווי פסיכולוגיה מסייעת להשיג אפקט מירבי.

נקודה נוספת שבה כדאי לשלב ליווי פסיכולוגי במהלך טיפולי פוריות היא כאשר עולה הצורך בתרומת זרע או ביצית, בפונדקאות או באימוץ. שלב זה מערב החלטות קשות אצל כל אחד מבני הזוג, ליווי פסיכולוגי בשלב זה מאפשר לבני הזוג להתגבר על הקושי ולקבל החלטה מושכלת להמשך.

הקשר בין גוף ונפש הינו קשר חזק, ועל ידי חיזוק בריאותו של אחד הגורמים במשוואה, ניתן לחזק גם את השני. בתקופה הלא פשוטה של טיפולי פוריות, עליכם לדאוג לשמור על בריאותכם הנפשית ועל מערכות היחסים שלכם, וליווי פסיכולוגי יסייע לכם לעשות זאת, להקל על התקופה ואף לזרז כניסה להריון. 
 
 
מיכל כהן

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה