אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) סרטן וגידולים > בדיקת KRAS

חולי סרטן מעדיפים לדחות את הטיפול כדי להבטיח טיפול מותאם אישית


23.1.13
בדיקת KRAS היא בדיקה גנטית ("מרקר') המאפשרת לזהות את החולים אשר להם סיכוי גבוה להגיב לטיפול בתרופות מסוג חוסמי EGFR

נתונים מסקר בינלאומי חדש מראים שכ-75% מחולי סרטן הביעו נכונות לדחות תחילת טיפולים בשבועיים או יותר כדי ליהנות מטיפול ביולוגי מותאם אישית.

כמו-כן, כמחצית מחולי סרטן המעי הגס אינם מודעים לכך שישנה בדיקת KRAS שעשויה לקבוע אם קיים סיכוי גבוה להגיב לטיפול ביולוגי מסויים המתאים עבורם

סקר בינלאומי, שכלל 7 מדינות (סין, ארגנטינה, צרפת, אנגליה, גרמניה, איטליה, ספרד) בדק את מידת המודעות של חולי סרטן לבדיקות ואת הידע שלהם לגבי בדיקות גנטיות המאפשרות טיפול מותאם אישית. הסקר הוצג בכנס של האיגוד האירופי לחקר הסרטן ESMO - European Society for Medical Oncology.

מן הסקר עולה כי בעוד רוב החולים היו רוצים להיות מעורבים בהחלטות לגבי הטיפול שניתן להם, כשליש מהם כלל לא מודעים לכך שיש מספר סוגי סרטן שלגביהם ישנן בדיקות ספציפיות לקביעת סוג הטיפול המתאים להם. בנוסף, אמרו החולים כי הם היו מסכימים לדחות את תחילת הטיפול במחלה אם היו יכולים ליהנות מטיפול מותאם אישית, גם אם היה עליהם לעבור ביופסיה חוזרת.

עוד עולה מהמחקר כי כמחצית מהחולים בסרטן המעי הגס לא היו מודעים לבדיקת הסמן הגנטי KRAS, שעשויה לקבוע אם הטיפול הביולוגי הקיים יכול להיות יעיל עבורם.

כמו-כן, כ-56% מהחולים הביעו נכונות לדחות את תחילת הטיפול בשבועיים ו-32% נוספים הביעו נכונות לדחות את הטיפול כמה זמן שיידרש ובתנאי שיקבלו טיפול מותאם אישית. במדינת ישראל, הזמן הממוצע עד לקבלת תוצאות בדיקת KRASהוא כשבועיים.

"בדיקת KRAS, כמו בדיקות גנטיות אחרות למחלות הסרטן, עשויות להשפיע מאוד על אופן הטיפול בחולה בסרטן המעי הגס ועל סיכויי הריפוי", אומר דר' אלכס בני, מרכז תחום גידולי מערכת העיכול, מרכז רפואי רמב"ם,חיפה. "ככל שנקדים לעשות את הבדיקות כך יכולים להשתפר הסיכויים של החולים להגיע לריפוי, מן הסקר עולה שלא כל החולים עוברים את הבדיקות הגנטיות, דבר שעלול להוביל לטיפול לא אופטימאלי במחלה. מדובר בעיקר בחולים עם גרורות ממקור מעי גס ועם פוטנציאל קורטיבי".

סרטן המעי הגס הוא הסרטן השני בשכיחותו בעולם. מניעת התמותה מסרטן המעי הגס היא פועל יוצא של אבחון מוקדם של המחלה והשלב בו היא מתגלה. מידי שנה מתים כ- 608,000 אנשים בעולם מהמחלה שהם 8% מכלל מקרי המוות כתוצאה מסרטן, מה שהופך אותו לגורם הרביעי של מוות מסרטן. בישראל מאובחנים בכל שנה כ- 3,200 חולי סרטן מעי גס.

בדיקת KRAS היא בדיקה גנטית ("מרקר') המאפשרת לזהות את החולים אשר להם סיכוי גבוה להגיב לטיפול בתרופות מסוג חוסמי EGFR האחראים על מספר תהליכים בתא הסרטני הכוללים: חלוקת תאים סרטניים, התרבותם המואצת, שליחת גרורות והיווצרות כלי דם חדשים המזינים את התאים. החולים שאצלם יתגלה KRAS תקין (ללא מוטציה) יוכלו לקבל טיפול ביולוגי מונחה מטרה, כגון ארביטוקס. טיפול בארביטוקס בשילוב כימותרפיה, נמצא כיעיל בקרב המטופלים להם KRAS תקין, הטיפול מביא להקטנה מהירה ומשמעותית של הגרורות ומשפר את שיעור ההישרדות של החולים באופן משמעותי.
 
שרית ליבנה-אשכנזי לוגוס

תגיות: סרטן המעי הגס, בדיקת KRAS
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה