אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פלסטיקה ואסתטיקה > עיצוב ומילוי שפתיים

המדריך לשפתיים יפות ומלאות


ד'ר להבית אקרמן / 31.12.12
טיפולים אסתטיים לשפתיים: עיצוב ומילוי שפתיים בהתאמה אישית
השפתיים הן האיבר הדינאמי ביותר בפנים ומושכות אליהן תשומת לב רבה. כיום ניתן בכמה טיפולים קצרים ויעילים להשיג תוצאות מיידיות של מראה שפתיים מלא וטבעי.
אפשר לתקן עיוותים מולדים, לשדרג בגילאים צעירים, לשפר את הביטחון העצמי של נשים בוגרות ולהקנות לשפתיהן מראה צעיר, מלא וחושני. להלן כל הדברים שלא ידעתם על הדרך הקלה לשפתיים יפות.

לכל איבר בפנים תפקיד משלו בעיצוב המראה הכללי, אך השפתיים, בניגוד לאיברים אחרים, אינן סטטיות אלא דינאמיות ועל כן הן משנות כל העת את המימיקה בפנים – מחיוך לצחוק, להבעת רוגז או עצב, וכמובן נעות כשהן משמשות לדיבור, אכילה ושתייה וכדומה. השפתיים נתפסות כחושניות, סקסיות ואפילו מפתות, ועל כן כל פגם קטן בהן או אי שלמות, גורמים לנו פחות להזיז אותן ופחות לחייך.

כיוון שהשפתיים הן איבר רגיש, עדין ומאוד מעוצבב, כל מכה או פגיעה קלה גורמים לו להתנפח. על כן, על נשים המבקשות לעצב מחדש את שפתותיהן, לתקן עיוותים או למלא נפחים, לדעת כי עיצוב שפתיים היא עבודת פיסול של ממש ויש צורך ביד מקצועית ואפילו אמנותית של רופא מומחה כדי להגיע לתוצאה סופית ראויה.

סיבות רבות לעיצוב השפתיים

עיוותים מולדים: בניגוד לעיניים או ללחיים - שם הגיל הוא הגורם המכריע לשינויים החלים בהם, השפתיים עשויות לסבול מפגמים גם בגילאים צעירים. לא פעם, מגיעות למרפאה נשים צעירות ואף נערות שלא מרבות לחייך בגלל עיוות מולד שיוצר שפתיים עקומות, שפה עליונה או תחתונה בולטת או שפתיים דקות החושפות חניכיים ויוצרות מראה גס ולא אסתטי. כיוון שהנטייה היא להסתכל על שפתיו הנעות של אדם מדבר, למראה הלא מצודד של צעירות אלה השלכה על הביטחון העצמי שלהן, והן חשות תסכול ומבוכה.

הרצון לשפר ולהראות טוב יותר: נשים צעירות, ללא בעיה מיוחדת, מבקשות לעיתים לשוות לעצמן מראה סקסי ובשרני. מילוי עדין, יאפשר להן ליהנות מהתוצאה. הזרקה בגילאים בוגרים/צעירים תמנע את התקמטות השפתיים בהמשך. כשהעור מקומט קשה יותר להחזירו למצבו הקודם ואילו הזרקה כשהקימוט רק מתחיל משמרת את המצב הקיים.

הזדקנות: ככל שהגיל עולה, השפתיים "נעלמות", הופכות דקות, קצותיהן מתעקלות כלפי מטה, הן מאבדות מצבען והנפח שלהן נעלם. במקום שפתיים חושניות ומלאות, נותר לעיתים רק קו דקיק שמשווה לפנים מראה זקן ועצוב.

נזקי עישון: אצל נשים שעישנו שנים רבות, או אצל נשים שהעור מעל שפתן העליונה דק, נוצר עם השנים מראה של חריצים בעיקר מעל השפה העליונה. מילוי יסתום את החריצים וימנע מהאודם "לברוח" אליהם.

שפתיים בהתאמה אישית

שפתיים מוגדרות כקלאסיות כאשר השפה התחתונה מעט עבה יותר מהשפה העליונה וכשקיימת סימטריה בין שני צידי השפה. אולם קלאסי הוא גם מראה שמתאים לכל אשה – יש הרבה צורות של שפתיים יפות וקלאסיות, והחוכמה היא לא ליצור מראה שונה אלא לשפר את הקיים.

שפתיים אם כן, הן קודם לכל דבר עניין של התאמה. כמו במקרים רבים בעולם הכירורגיה הפלסטית - מה שחשוב הוא לא הפנטזיה של המטופלת ("אני רוצה שפתיים כמו של...") אלא מה הכי נכון ומתאים לשפתיים ולמראה הפנים שלה. יש לזכור ששפתיים הן חלק אינטגראלי ממראה הפנים ושפתיים מנופחות למראה קטן ושברירי, לדוגמה, ייראו מוגזמות ולא שייכות.

לא פעם נשים מגיעות לפגישת ייעוץ עם חלום או פנטזיה ליצור להן שפתיים בצורה מסויימת, לדוגמא שפתיים בצורת לב, שפתיים בשרניות, שפתיים מעוגלות או שפתיים גדולות במידה מוגזמת. במקרים כגון אלה, מוטלת על הרופא המשימה לשים דברים בפרופורציה ולהסביר למטופלת שלא ניתן לשנות באופן מהותי את המבנה הבסיסי של השפתיים, אבל בהחלט אפשר לשדרג את המראה הקיים. נשים בעלות שפתיים ארוכות ורחבות לא יוכלו לעולם להגיע למראה שפתיים מעוגל ואילו שפתותיהן של נשים עם שפה עליונה, שטוחה וישרה, לא יוכלו להגיע לעולם למראה לב. אפשר תמיד להוסיף נפח, לרכך, לתקן ולעגל, אבל חשוב לזכור שהתוצאה הסופית תסתמך על המבנה הבסיסי של כל אחת.

תהליך מילוי ועיצוב השפתיים

כדאי וצריך למלא את השפתיים בהדרגה: בדרך כלל מתחילים עם תכולה של חצי מזרק-מזרק המכיל חומצה היאלורונית – חומר המצוי בגוף ועל כן אינו נחשב לגוף זר ונטמע ביתר קלות. אין למלא את השפתיים בבת אחת, כדי שלא תתמלאנה יתר על המידה.

בנוסף לכך, מומלץ להשתמש בחומר מילוי זמני ולא קבוע (כדוגמת סיליקון) מאחר ומבנה הפנים משתנה עם הגיל והמראה שמתאים לנו היום לא בהכרח יתאים לנו בעוד עשור, וגם כדי שתהיה אפשרות לתקן אם התוצאה אינה מוצלחת. בהזרקת חומר פרמננטי, החומר נשאר לתמיד ללא היכולת לשנות או לתקן את השפתיים.

ההזרקה נעשית בסמיכות שונה, בהתאם לצורכי המטופלת. אם הכוונה היא למלא שפה עבה שהתקמטה ו"נעלמה", משתמשים בחומר סמיך יותר ואילו מילוי זעיר של שפה דקיקה מצריך חומר דליל יותר. יש לחכות כעשרה ימים עד שבועיים כדי שהנפיחות תרד ובעת הצורך, מזריקים תוספת. בכל מקרה מדובר בכמה טיפות של חומר, כדי ליצור שינוי עדין ולא מלאכותי.

לפני תחילת הטיפול יש מי שמרדימים את השפה בתכשיר מאלחש, אם כי אפשר להימנע מכך כיוון שהזריקות עצמן מכילות לידוקאין הנחשב לחומר מאלחש. כמו כן, ההרדמה משתקת את השפתיים, מה שעלול להפוך את ההזרקה לפחות מדויקת.

בזמן ההזרקה עובדים במהירות כי השפתיים מתנפחות מהר לאחר ההזרקה, וכדאי לראות מה וכמה הזרקנו. אפשר להזריק באמצעות מחט אחת ארוכה לכל השפה, אם כי כיום נוטים הרופאים להזריק באמצעות מחטים קטנות ועדינות שעושות עבודה מדויקת. מדובר בדרך כלל בדקירה אחת או שתיים בכל צד.

פרט מעניין ששווה לדעת הוא שקיים הבדל במילוי בין השפה העליונה לתחתונה - השפה התחתונה קלה יותר למילוי. היא נפוחה מהעליונה בערך בשליש וכדי למלא אותה יש פשוט להזריק לה מעט חומצה היאלורונית. השפה העליונה דורשת מעט יותר תשומת לב – בעת הצורך, מפסלים אותה וממלאים בצורה מדויקת, דואגים לפרופורציה בין צד ימין לשמאל ומקפידים לא להגזים עם ההזרקה כדי לא לשוות לפנים מראה של ברווז.

ואגב, בשורה חשובה - אפשר לתקן שפתיים בעקבות הזרקות קודמות לא מוצלחות. לא פעם מגיעות למרפאה נשים שעברו הזרקה בשפתיים במקומות לא מקצועיים ונותרו עם מראה מנופח, אסימטרי וגושי. ניתן להזריק לשפתותיהן חומר הממיס את ההזרקה הקודמת ולהוריד את הנפיחות.

לאחר הטיפול

התוצאות נראות באופן מיידי, אם כי אין המדובר עדיין במראה הסופי. המקום מתנפח וכדאי להניח עליו קומפרסים קרים למשך 24 שעות, לנוח ולא ללחוץ. הנפיחות תעבור אחרי כמה ימים, וייתכנו שטפי דם ותחושה (בשעות הראשונות אחרי הפעולה) שמזכירה הרדמה אצל רופא השיניים. תוך עשרה ימים יתקבעו השפתיים בצורתן הסופית. זה הזמן לחזור למרפאה לביקורת ובעת הצורך – לתיקונים, תוספות וכדומה.

התוצאה מחזיקה מעמד כשנה לערך, אולם כיוון שמדובר בשפתיים שמצויות בתנועה מתמדת ובהזרקת כמות קטנה מאוד, עדיף להזריק מעט מדי חצי שנה.

מה קודם למה – עיצוב שפתיים או מילוי קמטים ?

על מנת להגיע לתוצאה אסתטית מיטבית ומשביעת רצון, יש להסתכל על הפנים כמכלול. תיקון בעיה אחת או אזור אחד בפנים, ללא התייחסות לבעיות אחרות או אזורים אחרים בפנים, לא תמיד יעניק את התוצאה הרצויה, ואף להפך. לדוגמה, שפתיים מלאות ויפות לא יעניקו תוצאה מיטבית אם לא טופלה צניחת לחיים, או אם אין התייחסות למילוי ה"חריצים" היורדים מהאף לכיוון הפה, וכדומה. מומלץ לתכנן עם הרופא, אם כן, אלו אזורים בפנים דורשים התייחסות וטיפול, ולטפל בהם במקביל.
 
מאת : ד"ר להבית אקרמן, מומחית לרפואת עור, רשת מרפאות "כללית אסתטיקה"
 
ימימה שטרן

תגיות: עיצוב ומילוי שפתיים
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה