אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) סקסולוגיה, מיניות > אמצעי מניעה ומיניות נשים

על הקשר בין אמצעי מניעה ומיניות נשים


ד'ר ליאורה אברמוב / 19.12.12
ממצאים חדשים: על הקשר בין אמצעי מניעה ומיניות נשים

 
הגלולה הראשונה הושקה בארה"ב במאי 1960 והיא יועדה לנשים נשואות מתוך מטרה להגביל את מספר ההריונות הלא רצויים, לקח כ 7 שנים עד שאושרה לשימוש גם בנשים רווקות ורק בשנת 1972 גיל תחילת השימוש הורד ל18
הכנסת הגלולה יצרה מהפך לא רק במיניות הנשים אלא גם באיכות חייהן, בדיוק כמו שהכנסת הויאגרה שפרה את חיי המין של הגברים.
מאז שהגלולה נכנסה לשימוש חל שינוי משמעותי באיכות החיים של הנשים, הילודה הצטמצמה, אחוז הנשים הקריריסטיות עלה בצורה דרמטית, גיל החתונה עלה, וחלה פריצת דרך במיניות האישה:
לפני הכנסת הגלולה לשימוש -החרדה מהריון לא רצוי גרמה לכך שהאישה היתה טרודה ומתוחה בזמן יחסי מין, פחות מרוכזת מינית ולכן כל הפרמטרים של תפקוד מיני תקין – נפגעו
· ירידה בהתעוררות המינית – פחות לובריקציה
· ירידה ביכולת להגיע לאורגזמה
· ירידה בתשוקה המינית

השימוש בגלולה גרם מצד אחד לשחרור המיני- האישה שלטה על איך ומתי לקיים יחסי מין, מתי היא רוצה להכנס להריון ומתי לא היא לא היתה צריכה לסמוך על הגבר או להיות בחרדה שמה תכנס להריון לא רצוי עם כל ההשלכות מסביב. האישה של המאה 21 היא אישה אסרטיביות בטוחה בעצמה, עם הרבה מאפיינים "גבריים" בהתנהגות המיניות שלהן, הנשים נהנות יותר ממין מאחר והן פחות צריכות לדאוג מהכניסה להריון, הן פתוחות יותר מינית, יוזמות, ועסוקות בהנאה בלבד בזמן האקט המיני.

הירידה בכמות הדימומים, בעצמת כאבי המחזור, במספר ימי הדימום בעקבות לקיחת הגלולה הינם בעלי השפעה חיובית על מיניות האישה
שיפור במצב עור הפנים והורדה של עוצמת אקנה בהחלט יכולה לשפר בטחון עצמי ואת תפיסת המיניות של האישה
 
אבל היו גם "נזקים" בתפקוד המיני של האישה בעקבות השימוש בגלולות:
1. ירידה בחשק המיני (10-15% לערך מהנשים)
2. יובש נרתיקי וכאבים בזמן חדירה(6-8% מהנשים )
3. דימומים לא סדירים (כ12% מהנשים)
4. המטלה לזכור לקחת גלולה כל יום (מסתבר שכ 23% מהנשים שוכחות לפחות גלולה אחת בחודש)
5. שינויים גופניים- כגודש בשדיים, השמנה,מצבי רוח –כדכאון או עצבנות
 
מסתבר שלמרות היותה אמצעי מניעה מעולה רק כרבע מהנשים משתמשות בגלולות כאמצעי מניעה.
הורדת הקונדומים והשחרור המיני תרמו לפריחה של מחלות מין שונות. 30% שכיחות של הדבקה בפפילומה וירוס העלתה את החשש מהתפתחות סרטן צוואר הרחם.התפרצות מגפת האיידס בשנות השמונים החזירה את השימוש בקונדומים ואת החרדה מקיום יחסי מין חופשיים.
הירידה בכמות הדימומים, בעצמת כאבי המחזור, במספר ימי הדימום בעקבות לקיחת הגלולה הינם בעלי השפעה חיובית על מיניות האישה
שיפור במצב עור הפנים והורדה של עוצמת אקנה בהחלט יכולה לשפר בטחון עצמי ואת תפיסת המיניות של האישה

מאות מאמרים נכתבו במהלך ה50 שנה של השמוש בגלולות על תופעות לואי אך רק מעוטם התמקדו בהשפעת הגלולות על המיניות האישה. מאמר חדש ומקיף של ד"ר אנדרו גולדשטיין ,מהמרכז למחלות העריה והנרתיק בוושינגטון, אשר התפרסם בגליון ספטמבר 2012 של עיתון החשוב ביותר לרפואת מין JOURNAL SEXUAL MEDICINE ,סקר את כל המאמרים בנושא זה שנכתבו מהמצאת הגלולה ועד היום.

כל הגלולות במידה זו או אחרות מעלות חלבון קושר הורמוני מין בדם ((SHBGׂולכן גורמות לירידה בטסטוסטרון חופשי תופעה שיכולה לגרום לירידה בחשק המיני בנשים . העליה ב SHBG נשארת גם חצי שנה לפחות אחרי שהנשים הפסיקו את הגלולות מה שמעיד על כך שיכול להיות שזו פגיעה קבועה או ממושכת דרך עליה ביצור אנזימטי בכבד.

מאידך במספר עבודות נמצא שאין קשר בין הירידה ברמות הטסטוסטרון החופשי בדם לבין חשק מיני ולהפך גם אם היתה ירידה בטסטוסטרון חופשי חלק מהנשים בפרוש דברו על עליה בחשק המיני – כלומר אין קשר בין המצב המעבדתי לבין התחושת הסוביקטיבית של שחרור בטחון ועליה בתשוקה ובהנאה

יש קשר גם לכמות האסטרוגן בגלולה לבין הירידה בחשק המיני:
בגלולות עם מינון הורמונלי של 15מיקרוגראם אתיניל אסטרדיול נמצא לאחר שנה שמוש:-42% ירידה בחשק המיני, ו -42% ירידה בשביעות הרצון המינית.
בגלולות במינון של 20 מיקרוגרם אתיניל אסטרדיול נצפתה -32% ירידה בחשק המיני, ו -26% ירידה בשביעות הרצון המינית. לעומת השימוש בנוברינג- טבעת הורמונלית המוחדרת לנרתיק אחת לחודש, נמצא לאחר שנה של שימוש: 8.5% ירידה בחשק המיני בלבד ורק 13% ירידה בשביעות הרצון המינית.
 
המחקרים מראים שבגלולות המכילות פרוגסטרון בלבד יש יותר יובש נרתיקי עקב חוסר באסטרוגן אבל לא נמצא הבדל משמעותי לגלולות המשולבות מבחינת הירידה בחשק המיני
לסכום המחקרים , מיעוט הנשים ידווח על עליה משמעותית או ירידה משמעותית בחשק המיני. ברב הנשים השימוש בגלולות לא ישנה את החשק המיני שלהן, מה שקובע בסוף את מיניותה של האישה זה הפתיחות, תחושת השחרור, היכולת לתקשר מינית, חוסר עכבות והקשר עם בן זוגה.
 
מאת: ד"ר ליאורה אברמוב, מומחית במיילדות וגניקולוגיה, מנהלת המרפאה לטיפול מיני במרכז הרפואי ת"א .
 
ימימה שטרן

תגיות: אמצעי מניעה
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה