אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) סקסולוגיה, מיניות > מה כדאי לדעת לפני תחילת השימוש בגלולות

מדריך לאם שבתה נוטלת גלולות


ד'ר בני שכטר /1.11.12
בתך הגיעה לגיל שאפשר להתחיל? מה כדאי לך לדעת
 
הורים מלווים את ילדיהם מהצעד הראשון ועד לבגרות ולהקמת משפחה משלהם.
השלב שבו חווה נערה את חוויותיה המיניות הראשונות הוא שלב משמעותי, בו הקשר, הפתיחות והתקשורת הבריאה השוררת בין האם ובתה חיוניים על מנת שהאם תוכל לסייע לבתה באופן מיטבי בתקופה זו.

איך ומתי מתחילים לדבר על זה?

יש מגוון דרכים להתחיל שיחה בנושא יחסי מין והתחלה של נטילת גלולות על מנת להבין באיזה שלב הנערה נמצאת. ברגע שמבינים שיש קשר רציני וקבוע שעשוי להוביל לקיום יחסי מין, רצוי לבצע שיחה בנושא.. מעבר לכך, כיום קיים שיח פרסומי סביב וירוס הפפילומה שעובר ביחסי מין ויכול להוות בסיס לקיום השיחה בנושא.
מקרים נוספים בהם כדאי לשקול שימוש בגלולות, ללא קשר לפעילות מינית, הם מקרים בהם יש כאבי מחזור קשים, מחזור בלתי סדיר, דימומים כבדים, שיעור יתר או אקנה. הגלולות במקרה זה משמשות כתרופה הורמונאלית מעבר להיותן אמצעי מניעה ומאפשרות לטפל בבעיות הורמונאליות הגורמות לתופעות אלה. עם זאת, במרבית המקרים עדיף להימנע משימוש בגלולות לפני גיל 16 עבור מטרות אלה.

הבדיקה הרפואית

ליווי הנערה לבדיקה הרפואית המבוצעת לפני מרשם גלולות היא חיונית.
הבדיקה כוללת בראש ובראשונה תשאול כדי לוודא את מטרת נטילת הגלולות ולבחון היסטוריה רפואית ומשפחתית של הנערה על מנת לשלול רקע לקרישיות יתר - נטייה משפחתית לקרישיות יתר מתבטאת באירועים כגון שבץ מוחי בגיל צעיר, מחלות לב בגיל צעיר, קרישי דם ברגליים וכו'. במקרים בהם נמצאה נטייה לקרישיות יתר תבוצע בדיקת דם אצל מומחה להמטולוגיה לשלילת קרישיות אצל הנערה. מעבר לכך ייבחנו פרמטרים של עישון ופעילות מינית. במידה והנערה אינה פעילה מינית אין צורך בבדיקה גניקולוגית.
בשלב הבא של הבדיקה יותאם אמצעי המניעה המתאים. אמצעי המניעה יותאם למטרת השימוש כאשר גלולות שונות יותאמו למטרות שונות דוגמת מזעור דימומים, שיעור יתר, אקנה וכו'.
חשוב לאפשר לנערה פרטיות במידה ואינה מעוניינת שההורה יהיה נוכח בבדיקה או בתשאול.

מתחילים עם המינון הנמוך האפקטיבי

כדי למזער את הסיכון להופעת תופעות לוואי המופיעות לעיתים בתחילת השימוש וכוללות בחילה, גודש בשדיים, עלייה במשקל בעקבות אגירת נוזלים וכו' נהוג במרבית המקרים להתחיל את השימוש עם גלולה במינון הורמונאלי נמוך דוגמת מינס (15 מק"ג אסטרוגן) או יאז (20 מק"ג אסטרוגן). גלולות אלה מתאימות לשימוש בגיל צעיר וללא תופעות רקע של שיעור יתר או אקנה. במידה ולמרות השימוש בגלולות אלה יופיעו דימומים מעבר לתקופת מעבר סבירה ישקל שימוש בגלולות במינון גבוה יותר.

האם דברים השתנו לאורך השנים ?

מאז שאתם/ן הייתם/ן צעירים/ות חלו התפתחויות רבות בעולם אמצעי המניעה, הגלולות שנשים מבוגרות רבות נטלו בעבר או נוטלות כיום שונות לאין שיעור מהגלולות שפותחו בשנים האחרונות. עיקר החידוש הוא במינון נמוך של הורמון האסטרוגן, שתורם למזער את תופעות הלוואי. חידושים נוספים הם בסוגי פרוגסטרון (ההורמון הנוסף הנמצא בגלולה) שונים, בייצור של גלולות לנטילה רציפה ובאמצעי מניעה אחרים מבוססי הורמונים או מדבקה למניעת הריון.

רגע לפני שמתחילים

לפני שמתחילים חשוב לזכור מס' דברים:

  • עדיף להתחיל בבחירת אמצעי המניעה המתאים ורק אז להתחיל לקיים יחסי מין ולא להיפך.
  • גלולות הן תרופה לכל דבר.
  • כמו בכל תרופה חשוב ליטול את הגלולות בהתאם להנחיות על מנת להבטיח את אפקטיביות השימוש.
  • כמו בכל תרופה, גם לגלולות ישנן תופעות לוואי. במרבית המקרים מדובר בתופעות קלות אשר חולפות לאחר פרק זמן קצר.
  • חשוב למסור לרופא את כל הפרטים הרלוונטיים באופן מלא על מנת לאפשר לו להתאים את אמצעי המניעה המתאים.
כמו בכל ההתחלות כדאי לסייע לנערה ולקרוא יחד עימה את העלון לצרכן, להיות ערניים לתחושותיה ולהרגשתה לאחר תחילת הנטילה. מעבר לכך, חשוב לפנות לרופא במקרים בהם יש תחושה של כאבים בחזה, סחרחורות רצופות, כאבי ראש חזקים או כל תופעה בלתי סבירה אחרת, יש לציין כי מדובר במקרים נדירים.
ביקור אצל רופא הנשים עם הנערה עלול לעיתים להביך אותנו ואותה. עם זאת חשוב לזכור, שכמו בכל שלב בחיים, זהו שלב נוסף שמצופה מהאם לחנוך ולסייע. פתיחות, תקשורת והבנה יאפשרו לעבור באופן מיטבי וביחד את התקופה הזו.
 
ד"ר בני שכטר, מומחה ברפואת נשים ומיילדות בבי"ח מאיר
 
עומר שלום ת"א 

תגיות: אמצעי מניעה
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה