אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
חיים גרייבר
רפואת ילדים.

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) בריאות התינוק והילד > הילד מסרב לקבל תרופה

הילד מסרב לקבל תרופה- מה עושים?


31.10.12
יש ילדים שבולעים את כל התרופה ללא בעיה, אך חלקם מתקשים בנטילתה

תרופות וילדים לא תמיד הולכים יחדיו. יש ילדים שבולעים את כל התרופה ללא בעיה, אך חלקם מתקשים בנטילתה. הורים רבים נותרים מתוסכלים כשכל ניסיון להזליף לפיו הילד אקמולי, אנטיביוטיקה או תרופות נוספות והנ"ל מסתיים ביריקה ובסירוב מוחלט לבלוע את התרופה. אך מתברר שיש מה לעשות, והרבה!

ילדים בגילאי 4 ומעלה, יש להם כבר תובנות על החיים. לפיכך, ניתן להסביר להם על חשיבות הטיפול בדרכי נועם. אך אצל פעוטות ותינוקות הסברים, צעקות ומריבות לא יובילו אתכם לשום מקום מלבד תסכול.

במידה והילד מסרב לקבל תרופה, מומלץ להשתמש במזרק במקום כפית. כך מתאפשר מתן מדוד ומדויק של התרופה, והחדרה קלה יותר לפיו של התינוק. באופן שכזה ניתן להזליף את התרופה במנות קטנות והילד כמעט שלא יתנגד.

אם גם לא הצלחתם בשיטה זו, ממליץ ד"ר שמואל גור, מומחה לרפואת ילדים ומנהל המרכז לבריאות הילד בכפר-סבא, לערבב את התרופה עם המזון או מיץ ממותק או כל נוזל אחר בכמות של עד 25 מ"ל (3 כפות). "אין בעיה של ערבוב תרופות עם נוזל", אומר ד"ר גור, "כל עוד הנוזל הוא בטמפרטורת החדר והילד בולע את כל המנה".

בשוק נמכרים מוצצים שדרכם ניתן להזליף תרופה, אולם התינוק נוטה פעמים רבות לירוק אותה לכן עדיף להשתמש בפטמת בקבוק היניקה של התינוק למתן התרופה.

כאשר התינוק סובל מנזלת, ימליץ לכם הרופא על טיפות מי מלח המסייעות לריכוך הנזלת. ניתן להשתמש בטיפות או בספריי שמאפשר מתן במצב מאונך בצורה בטוחה יותר.

דאגו להתארגן מראש: הכינו את כל האביזרים הנדרשים למתן התרופה מראש - בקבוק התרופה, מזרק המדידה, מגבון לניקוי ועוד.

ניתן לתת לילד את התרופה תוך כדי רחצה באמבטיה, כאשר המטרה היא תינוק רגוע יותר. כך גם ניתן לטפל בצורה יעילה יותר לעומת מצבים שבהם התינוק "מלכלך" ויורק את התרופה.

השתדלו לשדר רוגע והבנה בעת נתינת התרופה. זכרו שהילד חולה ואל תילחצו באם הילד מסרב לקחת תרופה. ניתן להבטיח לילד פרס כתמריץ לנטילת התרופה. גם הקראת סיפור או משחקי דמיון תוך מתן התרופה יכולים לעזור.

במצבים שבהם יש צורך במתן מספר מנות ביום לאורך מספר ימים, ניתן להכין טבלת פרסים עם מדבקות שאותם מקבל הילד כפרס בסיום נטילת התרופה ופרס קטן נוסף בסיום התקופה.

ומה עם כדורים? הילדים מסוגלים לבלוע כדורים החל מגיל 12 לערך. אולם, לעיתים חלקם חוששים מהבליעה כאשר הפתרון המומלץ הוא נטילת התרופה כסירופ. ניתן גם לכתוש ולערבב את רוב התרופות עם מעט מיץ כי טעמם עשוי להיות מר. לבירור שאת התרופות ניתן לחצות או לכתוש, היוועצו ברוקח!!!

בנטילת התרופות, החשיבות היא בהפרש בין מנה למנה ולאו דווקא השעה המדויקת של היום. במרבית המקרים, ניתן לקחת את התרופה לפני או אחרי האוכל אך בכל מקרה היוועצו ברוקח לגבי המלצות המדויקות.

· באדיבות טבע ישראל המייצרת את סירופ אקמולי להורדת חום ושיכוך כאבים בקרב ילדים
 

הדר דניאל - יפה אפרתי


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה