אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) ריאות ונתיבי אוויר > ילדים החולים באסתמה

להקדים תרופה למגיפת ספטמבר


ד'ר מאיר מי-זהב / 15.7.12
ילדים החולים באסתמה נוטים להפסיק את הטיפול המניעתי באסתמה שהומלץ על-ידי הרופא דווקא בחודשי הקיץ, ובכך מעלים את סיכוייהם להתקפים קשים בחודש ספטמבר בו מתחילה שנת הלימודים

תקופת החזרה לבית הספר מאופיינת בהתפרצות של התקפי אסתמה בילדים הסובלים ממנה. ילדים הזקוקים לטיפול מניעתי כל השנה, נוטים להפסיק את הטיפול דווקא בחודשי הקיץ, ובכך מעלים את סיכוייהם ללקות בהתקפים עם חזרתם לספסל הלימודים

החופש הגדול כבר הגיע וילדים רבים יבלו במהלכו בקייטנות, נופשים, בים ובבריכה. תחושת השחרור ממטלות בית הספר ומסדר יום קבוע, תהפוך מן הסתם לשגרת יומם של הילדים ושל ההורים גם יחד, אך יש נושא אחד שכדאי מאוד לא להקל בו ראש - בריאות הילדים.

אסתמה הינה מחלה נפוצה ביותר בילדים ומתבגרים. המחלה נובעת מרגישות יתר של דרכי האוויר. גירויים שונים כמו מחלות ויראליות, אלרגנים סביבתיים, מאמץ גופני ולחץ נפשי גורמים לתהליך דלקתי בדרכי האוויר, להיצרות דרכי האוויר והתפתחות קשיי נשימה.

מחקר שבוצע בבית החולים שניידר ובשיתוף קופת חולים כללית ופורסם ב-Journal of Asthma בשנת 2009 מצא כי בישראל, כמו בעולם כולו, קיימת עלייה משמעותית באשפוזים עקב אסתמה בחודש ספטמבר, החודש בו נפתחת שנת הלימודים, בהשוואה ליתר חודשי השנה. כך, בקרב ילדים נמצאה עלייה של 44% באשפוזים לעומת הממוצע השנתי. עלייה זו באשפוזים נמצאה כמשמעותית יותר בילדים בגיל הגן (3-5 שנים) ובגיל ביה"ס היסודי (6-14 שנים), ופחות בולטת בתינוקות, במתבגרים ובמבוגרים.

אחת ההשערות שעלתה כסיבה להתלקחות התקפי אסתמה דווקא בחודש ספטמבר, טמונה בעובדה כי בחודשי הקיץ נוטים ילדים להפסיק את הטיפול המניעתי הקבוע באסתמה, עליו המליץ הרופא ובו התמידו במהלך השנה. כך, היעדר טיפול עלול להביא להחמרה במחלה במהלך ספטמבר.

נתון מעניין הוא כי במדינות שונות בעולם נמצא קשר ישיר בין חודש תחילת הלימודים לתופעה זו. בסקוטלנד ובשוודיה, למשל, בהן הלימודים מתחילים כבר באמצע אוגוסט, 'מגיפת ספטמבר' מקדימה ומתחילה עוד לפני ספטמבר. בחצי הכדור הדרומי (אוסטרליה וניו זילנד), שם מתחילים הלימודים באמצע ינואר נצפתה ה'מגיפה' כבר בפברואר. בכל המדינות בהן נבדקה התופעה, נראה כי שיא התפרצותה של 'מגיפת ספטמבר' מתרחשת כשבועיים לאחר החזרה לבית ספר.

ממצאים אלו העלו את הסברה כי קיים קשר בין החזרה ללימודים והתפרצות ה'מגיפה'. מחלות ויראליות הן הגורם העיקרי להתקפי אסתמה בילדים, כאשר עלייה משמעותית בהדבקות בהן קיימת בתקופת החזרה ללימודים, ואיתן עולה גם שכיחות ההתקפים.

מס' מחקרים שבדקו את סביבת בתי הספר מצאו בהם ריכוז גבוה של אלרגנים (קרדית אבק הבית, אלרגנים שמקורם בחתולים, תיקנים ועוד). אלרגנים אלו עלולים גם הם לגרום להתקפי אסתמה.

גורמים נוספים שעלולים להחמיר התקפי אסתמה הם מצבי לחץ. אין ספק שהחזרה לבית הספר מלווה בלחץ נפשי ואף כי לא נמצא קשר ישיר בין לחץ זה והחמרה בהתקפי האסתמה, יתכן בהחלט כי יש לכך תפקיד בהתפתחות ה'מגיפה'.

ככלל, ניתן למנוע התקפי אסתמה באמצעות טיפול מונע. יש לזכור כי טיפול באסתמה בעזרת מרחיבי סימפונות בלבד הינו טיפול חלקי ולעיתים אף מסוכן. אסתמה היא מחלה בה קיים תהליך דלקתי בדרכי הנשימה וטיפול מלא באסתמה צריך לכלול גם טיפול נוגד דלקת. כיום ישנם תכשירים אנטי דלקתיים הניתנים במשאף או במתן פומי, המפחיתים את התהליך הדלקתי בדרכי האוויר ואת התלקחות האסתמה. התכשירים האנטי דלקתיים משתייכים לשתי קבוצות עיקריות: הראשונה כוללת סטרואידים בשאיפה המופיעים כתכשיר בודד (בודיקורט, פליקסוטייד, קיו-וור), או כמשאפים משולבים (כדוגמת סימביקורט וסרטייד), המשלבים סטרואידים בשאיפה עם מרחיבי סמפונות ובעצם מקנים טיפול מלא במשאף בודד. הקבוצה השנייה כוללת תכשירים הנוגדים לויקוטריאנים כדוגמת סינגולייר (לויקוטריאנים הינם מתווכים כימיים שלהם תפקיד חשוב בתהליך האסתמתי).

קיימות גישות שונות להתמודדות עם ההחמרה בהתקפי האסתמה המופיעים בחודש ספטמבר. גישה אחת שנבדקה והוכחה כיעילה מציעה חידוש הטיפול המניעתי לקראת ספטמבר. כך, הכוונה היא להתחיל בטיפול אנטי דלקתי במשאפים או בנוגדי לויקוטריאנים עוד בטרם מופיעות ההתלקחויות המאפיינות חודש זה ולהביא למניעתן.

גישה אחרת מציעה מתן טיפול רק בזמן התלקחות, כאשר עם תחילת ההתלקחות ניתן טיפול בסטרואידים במתן פומי או לחילופין באמצעות משאפי סטרואידים, במינון גבוה למספר ימים. מטרת טיפול זה הינה למנוע את המשך ההחמרה.

על ההורים לשאוף שאורח חייהם של הילדים האסתמתים ידמה לזה של ילד בריא, כיוון שהדבר אפשרי. מגוון הטיפולים המניעתיים הקיימים כיום מאפשרים שליטה מלאה באסתמה ובכך ניתן למנוע את עוגמת הנפש, הסבל ואי הנוחות אותם חווים הילדים המצפים בכיליון עיניים לתחילת שנת הלימודים הבאה.
ד"ר מאיר מי-זהב, מנהל שירות האסתמה, מכון ריאות, מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל
 
שרית ליבנה. לוגוס

תגיות: אסתמה, טיפול מונע לאסתמה, ילדים ואסתמה, אסטמה
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה