אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) סקסולוגיה, מיניות > אמצעי מניעה מתקדמים

אמצעי מניעה מתקדמים - כל מה שחשוב לדעת


ד'ר רונית אלמוג / 28.6.12
רוב הנשים בישראל ובעולם מכירות את זה - נכנסות בערב לחדר האמבטיה, מצחצחות שיניים, מברישות שיער ונוטלות את הגלולה הקטנה, וכשאומרים "גלולה" לכולנו ברור באיזו גלולה מדובר...
 
הגלולה למניעת הריון, אשר פותחה במהלך שנות השישים של המאה הקודמת, אפשרה לנשים חופש מוחלט - להחליט אם להרות או לא ומתי, והיא נחשבת עד היום, לאחד הגורמים המרכזיים בהתפתחות הפמיניזם. נשים רבות התנסו בנטילת גלולה בשלב זה או אחר בחייהן, מרביתן גם התרגלו לנטילה היומית של הגלולה, אבל מסתבר שאפשר גם אחרת. כמו בתחומים רבים ברפואה, גם בתחום אמצעי המניעה חלו התפתחויות, המאפשרות לנשים להחליט על אמצעי המניעה הנכון להן ולאורח חייהן.

אך לפני שנברר מהן האפשריות האחרות, כמה מילים על הגלולה המפורסמת. גלולות למניעת הריון מכילות את 2 הורמוני המין הנשיים העיקריים: אסטרוגן ופרוגסטין (ישנן גם גלולות המכילות פרוגסטין בלבד). הגלולה מונעת הריון בעיקר ע"י מניעת הביוץ. חשוב לציין שמלבד מניעת הריון ביעילות מאד גבוהה, לגלולות יתרונות רבים נוספים כגון: הסדרת מחזור הווסת, הפחתת הדימום הווסתי, סיוע בהפחתת אקנה ושיעור יתר ואף בשימוש לטווח ארוך, הן מפחיתות את הסיכוי לחלות בסרטן שחלות וסרטן רירית הרחם.

מאז פיתוחה של הגלולה הראשונה ועד היום עברו הגלולות מספר שינויים – כמות ההורמונים פחתה, הרכבן הכימי השתנה, מה שהביא גם לשיפור בפרופיל תופעות הלוואי שלהן. עם זאת, הדבר היחיד שכמעט ולא השתנה היא תדירות הנטילה היומית. נתונים בארץ ובעולם מראים כי נטילה לא סדירה של גלולות עקב שכחה או מכל סיבה אחרת, הינה הסיבה העיקרית להריונות לא רצויים.

מה עושה מי שלא רוצה ליטול גלולה כל יום? כיום קיימים בשוק אמצעי מניעה הורמונליים נוספים פרט לגלולה, שלא ניטלים באופן יומי. אמצעי מניעה אלה מונעים הריון ביעילות גבוהה כמו הגלולה ומאפשרים את כל יתרונות הגלולה, ללא הצורך בנטילה יומית. הם פועלים לטווח ארוך יותר (שבוע, חודש וכו) ובכך משחררים את האישה מהתלות היומית של נטילת הגלולה ומקלים על הנשים שגם כך אורח חייהן מאד עמוס.

מהן האפשרויות העומדות בפנינו?

אמצעי מניעה נוסף הינו הטבעת הנרתיקית (נובה רינג,) תכשיר נרתיקי חודשי. מדובר בטבעת סיליקון גמישה, קלה ונוחה לשימוש, שהאישה מחדירה בעצמה לנרתיק (בדומה לטמפון) ל 3 שבועות ומחליפה בטבעת חדשה לאחר שבוע הפסקה. הטבעת אינה מורגשת. ההורמונים נספגים למחזור הדם ישירות דרך הנרתיק (ולא דרך מערכת העיכול כמו בגלולה), כך שבמידה וקיימות בעיות הקשורות במערכת העיכול (הקאה, שלשול) , ספיגת ההורמונים אינה נפגעת. לא מעט נשים נרתעות מהאפשרות להחדיר טבעת לנרתיק, אולם לרוב לאחר הדרכה קצרה ע"י רופא הנשים ולאחר שהן מנסות, הן רואות שזה פשוט וקל.

אמצעי מניעה נוסף הינו הטבעת הנרתיקית (אוורה). המדבקה הינה תכשיר עורי שבועי. מדובר במדבקה בערך בגודל של בול, המודבקת על העור (זרוע, ירך, בטן) המדבקה מוחלפת אחת לשבוע במשך 3 שבועות , כאשר השבוע הרביעי חופשי ממדבקה ובמהלכו תופיע ווסת. ההורמונים נספגים מהמדבקה למחזור בדם ישירות דרך העור וכך אין השפעה של מערכת העיכול בדומה לטבעת הנרתיקית.

בארץ יש גם זריקות למניעת הריון (דפו-פרוברה ו-סייאנה) הניתנות אחת ל 3 חודשים. הזריקות מכילות את ההורמון פרוגסטין בלבד ולכן מתאימות גם לאותן נשים שאינן יכולות ליטול אמצעי מניעה הורמונליים משולבים המכילים גם אסטרוגן (נשים מניקות,נשים מעל גיל 35 המעשנות, או נשים עם היסטוריה אישית או משפחתית של קרישיות יתר). בעולם משווק גם שתל תת עורי, המפריש את ההרומון פרוגסטין למשך 3 שנים רצופות, אולם אינו משווק בישראל.

טבעת, מדבקה או זריקה תלת חודשית, לכל אחת מהאפשריות ישנם יתרונות וחסרונות, אולם כולן מאפשרות לאישה את החופש להחליט האם להמשיך בנטילה יומית או לעבור לאמצעי מניעה שונה. לשמחתנו קיים כיום מגוון רחב של אמצעי מניעה ולכל אישה יש את היכולת לבחור את אמצעי המניעה המתאים לה ביותר, שיאפשר לה נוחות מקסימלית וישתלב היטב באורח חייה.
מאת: ד"ר רונית אלמוג - מומחית במיילדות וגניקולוגיה, רופאה בכירה חדרי לידה, ביה"ח "ליס" ליולדות
 
ימימה, שטרן אריאלי

תגיות: אמצעי מניעה, נובה רינג, אוורה, זריקות למניעת הריון, הטבעת הנרתיקית, מדבקה למניעת הריון
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה