אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) מחלות מין > קונדילומה

מי שמע על קונדילומה?


ד'ר אדוארדו שכטר / 25.4.12
הכל על וירוס הפפילומה (HPV) שאחראי על סרטן צוואר הרחם אך גם על מחלת קונדילומה, שהיא מחלת המין השכיחה ביותר בעולם

הידעתם שזו מחלת המין השכיחה ביותר? כ-17,000 מקרים חדשים של הידבקות מתגלים בשנה. היום ידוע שהיא לא נחלתם של הצעירים בלבד, אלא פוגעת גם בגברים ונשים בגילאי ה-40. ולא, קונדום לא יגן עליכם מפני המחלה האיומה הזו

לפני מספר שנים הגיעה אליי בחורה צעירה עם תלונה על 'נקודות בולטות' על איבר המין. היא סיפרה לי שלחבר שלה לשעבר היו גם נקודות בולטות על איבר המין שלו והוא זה שהציע לה לגשת להיבדק, מאחר ונמצא שהוא נדבק בוירוס הפפילומה וחלה בקונדילומה.

במקרה של אותה מטופלת, הגילוי של אותה נקודה בולטת הייתה למעשה תחילתה של דרך ארוכה ומייסרת של טיפולים, בדיקות, ביקורים תכופים במרפאה ודאגות מפני הלא נודע. גם היא אובחנה כמי שחלתה בקונדילומה, היא טופלה במשחות ובחנקן נוזלי.

והיא לא לבד. מפתיעה העובדה שהסיכוי להידבקות בקונדילומה היא גבוהה ביותר, אך המודעות לקיום המחלה היא נמוכה מאוד. מחקר חדש שפורסם החודש מראה לראשונה כי בישראל מאובחנים מידי שנה כ-17,000 גברים ונשים כחולים בקונדילומה, ולמעשה הנתונים מראים כי כ- 80 אחוזים מכלל האוכלוסייה עלולים להיחשף לוירוס הגורם למחלה, במהלך החיים.

יבלות באיברי המין, קונדילומה, היא מחלת מין מהשכיחות ביותר בישראל ובעולם. הקונדילומה נגרמת מוירוס הפפילומה (HPV), המועבר על-ידי מגע מיני עם נשא של הוירוס. חשוב לדעת כי לא חייב להיות מגע מיני מלא, אלא גם מגע מיני חלקי עלול לגרום להדבקה, זאת משום שההדבקה יכולה להתרחש גם כאשר יש מגע של אזור איברי מין.

הקונדילומה באה לידי ביטוי בצורת יבלות הנראות כ'פרחי כרובית', כאב מקומי או גרד, והחולה מתמודד באופן יום-יומי עם השלכותיה. החולים מדווחים על כאב וגירוי מקומי מטריד, קשיים בקיום מערכת זוגית תקינה ועל ירידה בדימוי העצמי.

בנוסף, משום שהיבלות מופיעות על איברי המין, רבים מהנשים והגברים מתביישים בהן ולכן נמנעים מלגשת להיבדק, הם לא מאובחנים ולא זוכים לטיפול ראוי.

הדעה הרווחת בציבור היא שבכל הנוגע להעלאת המודעות לסכנה בהידבקות במחלות מין לסוגיהן, יש לפעול בגזרת הצעירים. עם זאת, הנתונים מוכיחים כי יש עלייה דרמטית בשיעור התחלואה בקונדילומה גם בטווח הגילאים 30-45. ההשערה היא שהעלייה בשיעור התחלואה קשורה בעובדה שיותר נשים וגברים פותחים ב'פרק ב' בחיים'. כלומר, נשים וגברים אשר יצאו ממסגרת הנישואין וחזרו להיות פנויים, שבים לפעילות מינית עם בני זוג שאינם קבועים, דבר המעלה את סיכויי ההידבקות במחלות מין שונות.

כך למשל, הגיע אליי בחור בשנות ה-40 לחייו עם תלונה על תחושת גרד מטרידה מפצע על איבר המין שלו. הוא סיפר שהיה נשוי עשר שנים ולאחרונה התגרש. הוא קיים יחסי מין עם בחורה שפגש והשתמש בקונדום. כשאבחנתי שהוא נדבק בקונדילומה, הוא הופתע לשמוע שקונדום אומנם עוזר למנוע מגוון מחלות מין, אך הוא לא יעיל במקרה של הידבקות בוירוס הפפילומה.

סיפורו של אותו מטופל מדגים עד כמה אחד הדברים המושרשים היא העובדה ש"מין בטוח הוא מין עם קונדום", אולם מתברר שקונדום אינו מגן באופן מוחלט מפני הידבקות בקונדילומה, כיוון שהווירוס מועבר במגע של הרקמות באזור איברי המין. העובדה כי הוירוס שכיח מאוד, ובקרב רוב הנדבקים הוא נמצא במצב "רדום" ללא כל ביטוי חיצוני, מגדילה משמעותית את הסיכון להידבקות. לכל אלו יש לצרף את המודעות הנמוכה הקיימת כיום בקרב צעירים ומבוגרים פעילים מינית לסיכוני ההידבקות במחלות שאינן איידס, המועברות על ידי מגע מיני ושלא ניתן להתגונן מפניהן באמצעות קונדום. בסופו של דבר מדובר במתכון כמעט בטוח להידבקות.

עד כה לא נמצא טיפול שיכול להכחיד את הנגיף לאחר ההידבקות. ידועים מספר טיפולים המתמקדים בהעלמת תסמיני המחלה, כגון: טיפול מקומי או הרס כירורגי על-ידי כריתת הנגע, הקפאה, צריבה או אידוי בלייזר, אך בכ-30 אחוזים מהמקרים יש הישנות של היבלות לאחר תקופה. מטופלים רבים מתקשים להשלים עם העובדה שלמרות התקדמות הרפואה, זו מחלה ללא טיפול שיכול להשמיד את הוירוס, אלא כרונית.

הדרך הטובה ביותר להימנע מהידבקות בנגיף הפפילומה היא באמצעות חיסון נגד וירוס ה-HPV.

קיימים שני חיסונים נגד HPV שאושרו בשנים האחרונות בעולם וגם בישראל, אולם רק חיסון אחד מגן מפני הידבקות בזני הוירוס הגורמים לקונדילומה. גרדסיל מגן מפני ארבעה זנים של הוירוס (16, 18, 6 ו- 11) והוא מאושר לשימוש במניעת סרטן צוואר הרחם, קונדילומות וכן שורה של מחלות סרטן נוספות. גרדסיל ניתן לנערות ונשים מגיל 9 ועד 45, וכן לנערים וגברים מגיל 9 ועד 26. החיסון סרווריקס, השונה בהרכבו הכימי, מגן מפני שני זנים של הוירוס (16, 18) והוא מותווה לשימוש למניעת סרטן צוואר הרחם. סרווריקס ניתן לנערות ולנשים מגיל 9 ועד גיל 45.

יש לציין כי במדינות שונות בעולם, בהן החיסון נכנס לתוכנית החיסון הלאומית, חלה ירידה משמעותית במקרי ההידבקות והתחלואה באוכלוסייה.

במחקר שפורסם באוקטובר 2011, ב-British Medical Journal עולה כי מאז שהוכנס החיסון לתכנית החיסונים הלאומית באוסטרליה ועד היום, אחוז הנשים הסובלות מיבלות באיברי המין שגילן מתחת 21 ירד מ18.6% ל-1.9% בלבד, ובקרב גברים הטרוסקסואלים שגילם מתחת ל-21 נצפתה ירידה של כ-20% (מ-22.9% ל-2.9%) במספר המקרים של יבלות באיברי המין, זאת למרות שהגברים במדינה לא חוסנו - מדובר בהשפעה משולבת במסגרתה נשים מוגנות לא מעבירות את הנגיף הלאה.

מדובר בתוצאות ראשונות בעולם, בקרב אוכלוסיית אמת, המצביעות על חשיבותו של החיסון במניעת יבלות מין. שכיחות מחלת הקונדילומה באוסטרליה ירדה בשנים האחרונות וכארבע שנים בלבד לאחר הכנסת החיסון לתכנית החיסונים האוסטרלית, נראה כי קונדילומות באיברי המין הינה מחלה הקרובה להיעלם מהיבשת, שכן חלה ירידה של כ-60% במקרי התחלואה.

בנוסף, בפרסום קודם ב-Lancet ביוני 2011, נמצא כי כארבע שנים בלבד מרגע הכנסת החיסון לתכנית החיסונים הלאומית באוסטרליה, חלה ירידה של כ-40% במספר הנגעים הטרום סרטניים בצוואר הרחם באוכלוסייה הצעירה באוסטרליה. ההערכה היא שבעתיד נוכל לראות גם נתונים על ירידה במקרי סרטן צוואר הרחם באוסטרליה בזכות החיסון.
 
ד"ר אדוארדו שכטר יו"ר החברה לקולפוסקופיה
 
שרית ליבנה-אשכנזי

תגיות: קונדילומה, וירוס הפפילומה, HPV
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה