אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) הרגלים מזיקים > כיצד להקל על הגמילה מעישון

כיצד להכין לבד מצמחי מרפא סוכריות, מסטיקים ו'סיגרית דמה' שיקלו על הגמילה מעישון?


דויד קאפח / 13.3.12
החומציות מגבירה את התשוקה לסיגריות – תזונה נכונה יכולה להקל ולסייע בניקוי הריאות מהניקוטין
 
צמחים רבים יכולים להקל על מטופלים הנמצאים בתהליכי גמילה מעישון ולמנוע תופעות נלוות כגון חרדה, נדודי שינה, התכווצויות שרירים, הפרעות במערכת העיכול או הזעה וכן לסייע למטופלים הסובלים מדיכאון, פאניקה ומתח. הם ממלאים תפקיד חשוב בניקוי הגוף ובנטרול הרעלים שהצטברו בו. קיימים צמחים המעודדים את המטופל ומחזקים אותו, וכמו כן מסייעים לו להשתחרר מההתמכרות ולא לחזור אליה. ההכנה והשימוש בצמחים נעשים על ידי המטופל, והפעולות הללו מהוות חלק חשוב בתהליך הגמילה.

התמכרות שממנה סובלים אחוזים ניכרים מאוכלוסיית העולם היא העישון. מדובר באחת מההתמכרויות הקשות המוכרות לנו. ניקוטין הוא אלקלואיד המחקה את פעולת האצטילכולין, חומר הגורם להגברת הערנות, הזיכרון וכושר הלימוד. כמו כן מגביר הניקוטין את פעילות הדופאמין במוח ובכך גורם להרגשה טובה. המעשן מפתח סבילות לניקוטין, בדומה לסמים רבים אחרים, וכדי להגיע לאותה תחושה נעימה הוא חייב להעלות את המינון בהדרגה.

ההתמכרות לטבק היא פיזית ונפשית, והגמילה מהעישון קשה הן בגלל ההשתוקקות לסיגריה והן בגלל תופעות פיזיות נלוות כמו עצירות, תאבון מוגבר, עליה במשקל, עייפות, עצבנות, מתח ועוד.

כדי להצליח בגמילה יש לאזן מחדש את תפקודי הגוף, ולהגיע באמצעים אחרים לתחושות הנעימות שמעניקות הסיגריות. הטיפול המשולב כולל מלבד צמחי מרפא גם פעילות גופנית, דיקור (אקופנקטורה), שכנוע עצמי, תזונה נכונה, תוספי מזון, קבוצת תמיכה וכל שיטה שיכולה לעזור באופן אישי לנגמל.

לגמילה מעישון ניעזר בצמחים המשפיעים על מערכת העצבים המרכזים ומקלים על קשיי הגמילה, וכן צמחים הפועלים על מערכת הנשימה ועוזרים לנקות את הריאות, נוגדי חמצון המסייעים להתמודד עם מצב של עודף חמצון, ומנקי כבד שיעזרו להיפטר מרעלים שהצטברו בו.

בצמחים ניתן להשתמש בצורות שונות : בנוסף לחליטות, טינקטורות וכדורים, ניתן להכין סוכריות ומסטיקים נגד עישון, ואפילו סיגריות העשויות מצמחים שונים (לא מעלי קנביס!) . לסוכריות ניתן להוסיף שמנים נדיפים הפותחים את דרכי הנשימה, בדומה לסוכריות נגד שיעול.

מינון הצמחים המומלצים להכנת סוכריות נגד עישון: % 15 שוש קרח, % 15 מנטה חריפה, % 20 ציפורני חתול (קלנדולה) , % 10 עלי בוצין, % 15 עלי לובליה, % 15 בת – קורנית ו- % 10 כורכום. מכינים את הסוכריות ממיצוי נוזלי ביחס של 1 : 1 או ממיצוי יבש שהוא מרוכז יותר. הסוכריות עוזרות לנגמל גם מעצם המציצה. להכנת מסטיק מומלץ להוסיף פרופוליס, שהוא נוגד חמצון יעיל המסייע לריפוי מחלות פה ולסת.

את הסיגריות יש להכין מצמחים יבשים, לאחר שטוחנים אותם ומערבבים היטב. מומלץ לנגמל לאכול מדי יום צלחת קוואקר מלא. על פי מחקר שנערך בסקוטלנד הקוואקר מפחית את התשוקה לניקוטין.

החומציות מגבירה את התשוקה לסיגריות. מומלץ לאכול יותר אלקלי, כמו תפוחי עץ, שקדים, עלי סלק, גזר, סלרי, עלי שינן, תאנים, בצל, אפונה, תרד וצימוקים; ירקות עשירים בבטא - קרוטן, כמו גזר, דלעת ובטטה; וכן ירקות העשירים בתרכובות גופריתיות, כמו ברוקולי וכרוביים אחרים, המפחיתים את הסיכון לחלות בסרטן הריאות. צנון, ובמיוחד צנון שחור, מסייעים לניקוי הכבד והריאות.

שתיית מיצים של ירקות ושל תפוחי עץ עוזרת לנקות את הגוף מרעלי הניקוטין. מומלץ ללעוס מקל של שוש קרח, אשר מפחית את ההשתוקקות לסיגריות ועוזר לנקות את הריאות. גרגר הנחלים מומלץ אף הוא, מאחר שהוכח כי הצמח הזה מונע נזקים הנגרמים לפה כתוצאה מעישון ומפחית את הסיכון לחלות בסרטן הריאות. גם זנגוויל (ג'ינג'ר) מומלץ – בשתייה או בלעיסה – כצמח המסייע לטיהור הריאות.

מאת: דויד קאפח, מחבר סדרת המדריכים "טבעי". דויד קאפח הוא הרבליסט בעל ניסיון רב בתחומי החינוך והרפואה המשלימה, בעל טור קבוע בנושא רפואה טבעית ומרצה בסדנאות ברחבי הארץ. קאפח, יליד תימן, הוא נצר למשפחת רבנים ודיינים, אשר יצא להם שם בכל מחוזות תימן כמרפאים טובים. במרפאתו בירושלים מסייע קאפח לחולים רבים על ידי שימוש בצמחי מרפא.

סדרת מדריכי "טבעי" כוללת ארבעה ספרים הכוללים מידע מקיף לצמחי המרפא ולשימוש שלהם ברפואה העממית למבוגרים וילדים ובבישול. את סדרת מדריכי "טבעי" ניתן להזמין ישירות אצל המחבר בטל: 02-6241950.
 
 
אופיר אבסלנדר
"רוני חסיד – דוברות ויחסי ציבור"

תגיות: גמילה מעישון
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה