אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) סרטן וגידולים > סוגים חדשים של סרטן הריאות וסרטן מעי הגס

מחקר חדש גילה סוגים חדשים של סרטן הריאות וסרטן המעי הגס


26.2.12
הבשורות הטובות - ממצאי המחקר שהתפרסמו בכתב העת היוקרתי Nature Medicine מבליטים את היכולת הקלינית של בדיקה חדשנית להתאים טיפולים תרופתיים יעילים ולהאריך את חיי החולים
 
מחקר חדש שנערך בשיתוף חוקרים מישראל התפרסם בכתב העת היוקרתי Nature Medicine וחושף לראשונה שתי מוטציות גנטיות לא מוכרות הגורמות לסרטן הריאות וסרטן המעי הגס. כל מחלת סרטן, גם אם מקורה באותו איבר (למשל סרטן ריאה או סרטן המעי הגס), הינה למעשה קבוצת מחלות שונות. השוני בין הגידולים מקורו במוטציות, דהיינו בשינויים גנטיים שונים בתאים אשר הובילו להתמרה הסרטנית.

במסגרת מחקר Next Generation Sequencing שנערך ע"י חברת Foundation Medicine ומכון מחקר מוביל בתחום הסרטן Dana-Farber Cancer Institute , נסרקו מוטציות גנטיות בדגימות שנלקחו מגידולים של 24 חולים בסרטן ריאות ו- 40 חולים בסרטן במעי הגס. הסריקה בוצעה באמצעות בדיקה חדשנית הנקראת Comprehensive Cancer Genomics test (CCGT) אשר מרצפת את ה- DNA של הגידול, מאתרת בו מוטציות באופן מדויק ומהיר ומצביעה על הטיפולים התרופתיים היעילים ביותר עבור המוטציות שנמצאו.

תוצאות המחקר חשפו שתי מוטציות גנטיות חדשות שלא היו ידועות עד היום: KIF5B-RET נמצאה בקרב חולי סרטן הריאה ו- C2orf44-ALK נמצאה בקרב חולי סרטן המעי הגס. משמעות הגילוי הינה זיהוי של שני סוגים חדשים של סרטן הריאות וסרטן המעי הגס. לאחר הזיהוי, הבדיקה מצאה התאמה בין מוטציות אלו לטיפולים תרופתיים היכולים לפעול ביעילות כנגד הגידולים הסרטניים. עוד נמצא במחקר כי עבור- 72% מהחולים בסרטן הריאה ו- 52.5% מהחולים בסרטן המעי הגס הצביעה הבדיקה על טיפולים תרופתיים זמינים או טיפולים הניתנים כיום במסגרת מחקרים קליניים אשר מתאימים באופן ספציפי למוטציות הגנטיות שנמצאו ועל כן צפויים לפעול כנגד הגידולים באופן אופטימלי ולהאריך את חיי המטופלים.

"במחלה נפוצה כמו סרטן ריאה יש חשיבות גדולה לזיהוי תת-קבוצה של חולים עם מוטציות גנטיות אשר עשויות להגיב היטב לטיפול תרופתי מסוים" אומרת פרופ' תמר פרץ, מנהלת מכון שרת לאונקולוגיה ב"הדסה" אשר היתה שותפה עם פרופ' נחושתן בצוות החוקרים. "מרבית התרופות האונקולוגיות אשר נכנסו לשימוש בעשור האחרון הן תרופות ביולוגיות הפועלות באופן ממוקד כנגד מוטציה ייחודית בתא הסרטני, מתן תרופות אלה מותנה בבדיקת השינוי הגנומי. לדוגמא : טיפול הרספטין לסרטן שד ניתן לבעלות מוטציית HER2 , טיפול אירסה לסרטן הריאה ניתן לבעלי מוטציית EGFR וכיו"ב. במחקר זה

התגלו בלמעלה ממחצית הגידולים שנבדקו מוטציות גנטיות אשר ניתן לטפל בהן כיום ע"י תרופות שונות. בזכות הרגישות הגבוהה של הבדיקה הגנומית המקיפה המחקר הצליח לזהות גם מוטציות גנטיות מוכרות וגם מוטציות גנטיות חדשות לחלוטין. הגילוי של המוטציות החדשות מדגיש את היכולת הקלינית של הבדיקה לאבחן באופן טוב ומדויק יותר את הגידול של כל חולה ולהתאים לו את הטיפול המיטבי"

אודות הבדיקה הגנומית המקיפה לסרטן ((Comprehensive Cancer Genomics test: "הבדיקה הביאה להתקדמות טכנולוגית משמעותית ביכולת לאתר מוטציות" אומרת ד"ר ליאור שושן-גוטמן מנהלת אונקוטסט טבע וחברה בצוות החוקרים. "הבדיקה מרצפת את ה- DNA באופן מדויק ומהיר, סורקת ברגישות גבוהה מאד מאות גנים תוך שימוש במעט מאוד ריקמה. בסיום הבדיקה הרופא מקבל מיפוי מקיף של המוטציות שזוהו וכן המלצה להתאמת טיפול ביולוגי ספציפי על בסיס האנליזה. מספר חולים ישראלים כבר ביצעו את הבדיקה אשר הובילה לגילוי מוטציות חדשות שלא תוארו בספרות הרפואית עד היום. במקרים אחרים התגלו מוטציות שיכלו להסביר מדוע החולה לא הגיב לטיפול הסטנדרטי שקיבל עד היום ואילו טיפולים כן מתאימים לו. כמו כן נמצאו גם מוטציות ידועות בבדיקות של חולים אשר לא זוהו בבדיקות השגרתיות שנעשות כיום בארץ".

 
 
 
סלעית כץ-אפודי, יועצת תקשורת לאונקוטסט טבע

תגיות: מחקר רפואי, סרטן, שתי מוטציות גנטיות לא מוכרות הגורמות לסרטן הריאות וסרטן המעי הגס
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה