אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פלסטיקה ואסתטיקה > פיסול האף ללא ניתוח פלסטי

פיסול האף ללא ניתוח פלסטי


ד'ר כהן שרית / 9.1.12
פיסול האף בטכניקות זעיר-פולשניות ובחומרי מילוי הינם אלטרנטיבה אפשרית לניתוחי אף במקרים שונים לתיקוני פגמים ועיוותים

הודות לטכניקות רפואיות מפותחות, לא תמיד יש צורך בימינו בהתערבות כירורגית כדי לתקן פגמים באף במקרים של עיוותים, א-סימטריה או חוסרים, ניתן כיום להשתמש בטכניקות זעיר-פולשניות ובחומרי מילוי כדי לפסל ולעצב את האף ולהגיע לתוצאות יפות בקלות ומהירות וללא כאבים

איזון, הרמוניה וסימטריה הם מרכיבים חשובים של יופי. האף הוא המרכיב האסתטי הבולט ביותר בפרופיל הפנים וקווי מתאר אידיאליים שלו תוארו כבר בכתבי החרטומים, בתקופת מצרים העתיקה ובהמשך בתקופת הרנסנס.

כיום, הודות לטכניקות מפותחות העומדות לרשותנו בעידן המודרני, ניתן לתקן פגמים ועיוותים באף באמצעות טכניקה זעיר פולשנית, המאפשרת פיסול אף ללא ניתוח וזוכה לשביעות רצון גבוהה בקרב מטופלים.

איך "מודדים" את האף הרצוי?
צורתו ותפקודו של האף נקבעים על פי "מרכיבים טופוגרפיים" המשתנים מאדם לאדם ובין נשים וגברים. הרופא אומד את איזונו של האף בהתאם לקווי אורך ורוחב, המרחק בין העיניים והגבות, המצח והשפה העליונה וכדומה, וגם באמצעות זוויות בין אזורים שונים בפנים הקובעות בין היתר את השוני באורך האף. כך לדוגמה, זווית עמוקה בין המצח לשורש האף תתרום לאשליה של אף קצר ולכאורה סולד יותר, בעוד שזווית שטוחה תוסיף לכאורה לאורך של האף. לעומת זאת, זווית חדה מידי בין בסיס האף לשפה העליונה תתרום למראה אף בעל קצה נפול האופייני למראה של אף מתבגר, וכדומה. ניתוח הזווית מאפשר יצירת מראה אסתטי ופרופורציונאלי יותר של האף בהתאם לכל אדם.

בנוסף לזוויות אלה - מראה אסתטי של האף מושפע ממראה ומיקום הסנטר, המצח ומרכז הלסת העליונה. כך לדוגמא סנטר נסוג גורם למראה אף בולט יותר ולהיפך, מצח שטוח יוצר אשליה של אף ארוך יותר, ונסיגה של מרכז הלסת העליונה (המתרחשת עם הגיל) יוצרת אשליה של אף ארוך ונסוג אחורנית.

פיסול האף ללא ניתוח
מדע ואמנות הם שני מרכיבים חשובים שמשתלבים בפיסול האף. תוצאות מרשימות של עיצוב מושגות על ידי התערבות כירורגית ובמהלך שני העשורים האחרונים טכניקות זעיר-פולשניות זוכות לפופולאריות רבה. פיסול האף בטכניקות זעיר-פולשניות הינו אלטרנטיבה אפשרית לניתוחי אף במקרים שונים, ונתוני האיגוד האמריקאי לכירורגיה פלסטית מורים כי מספר הפרוצדורות האסתטיות הלא כירורגיות עלה ב- 228% בין השנים 1997-2010. בשנת 2010 ,83% מכלל הפרוצדורות האסתטיות שבוצעו היו לא כירורגיות.
 
מהן טכניקות זעיר-פולשניות?
לאחר אלחוש מקומי, עיצוב האף במקרים בהם יש למלא נפחים ולתקן א-סימטריות, מושג על ידי הזרקה של רדיאס - חומר מילוי המורכב מקלציום הידרוקסיל אפטיט - מינרל הקיים באופן טבעי בעצמות ובשיניים. בשל ההרכב הכימי של רדיאס, תאימותו לרקמות הגוף, תכונותיו הפיזיקאליות (אלסטיות וצמיגות) והפרופיל הבטיחותי המוכח, רדיאס הינו חומר מילוי אידיאלי לעיצוב ופיסול האף. הפרוצדורה קצרה ועל פי רוב נטולת כאב. לעיתים נדרשים 2-3 מפגשים טיפוליים להשגת תוצאה אופטימאלית. רדיאס מעודד ייצור קולגן עצמוני ולפיכך משך הישרדות החומר ארוך יחסית, כשנה ומעלה.
 
באילו מקרים ניתן לפסל את האף ללא ניתוח?
1. במקרים של עיצוב אף בתולי הדורש מילוי או הגדלה: כאשר שורש האף נמוך, כשקיימת חוסר הגדרה של קצה האף או כשקצה האף שמוט.

2. במקרים של תיקוני אף לאחר ניתוחי אף: הסרת או שיוף יתר של סחוסים או עצם עשויים לגרום לחסרים מבניים הניתנים לעיתים לתיקון על-ידי הזרקות לעיצוב האף שמטרתן מילוי של האזור החסר. בטכניקה זו לניתן להסוות אי-סדירויות בגב באף ובמבנהו, למלא שקעים, לתקן א-סימטריה, לעצב את קצה האף ולשפר היצרות במעברי אוויר ועיוותים שונים.

3. במקרי עיצוב אף מתבגר על ידי הרמת קצה אף שמוט והגבהת אף נמוך האופייני לאף ממוצא איתני אסייתי ואפרו-אמריקאי.

4. למען שיפור תפקודי של האף: במקרים של היצרויות מעברים הדורשים הרחבת האף לצורך שיפור מעברי אוויר.

למי זה מתאים?
עיצוב אף לא ניתוח בעזרת רדיאס מאפשר חלופה טיפולית יעילה לניתוח אף למטופלים המעוניינים להימנע מניתוח פולשני ולמטופלים בסיכון גבוה לניתוח בשל מחלות רקע קשות. מטופלים המעוניינים להתרשם מתוצאות עיצוב אף לפני ניתוח עתידי וכאלה שאינם מעוניינים לעבור ניתוח חוזר מתקן הינם מועמדים אידיאלים לעיצוב אף בטכניקה זעיר פולשנית.
 
למי זה לא מתאים?
עיצוב האף בטכניקה זעיר פולשנית על ידי רדיאס אינו מתאים במקרים שבהם נדרשת הקטנה של מבנה האף, סטיית מחיצה ועיוותים אסתטיים שאינם ניתנים לתיקון על ידי טכניקות זעיר פולשניות.

מאת: ד"ר כהן שרית, מומחית לכירורגיה פלסטית ואסתטית, רשת מרפאות כללית אסתטיקה


תגיות: פיסול האף ללא ניתוח פלסטי, ניתוח אף, פיסול האף
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה