אודות MedPortal הרשמה לחדשות MedPortal תקנון שאלות נפוצות צור קשר

(אנציקלופדיה) פלסטיקה ואסתטיקה > הגדלת חזה - כל מה שחשוב לדעת

הגדלת חזה - כל מה שחשוב לדעת וגם ניפוץ מיתוסים


ד'ר עמי ברק / 29.12.11
טרנד הגדלת החזה הפך לעניין שבשגרה. בימים אלה מתעוררות כמה שאלות בוערות לגבי שתלים. למי זה מתאים (ולמי לא), איך מתאימים את הגדלים לכל אשה, איך בוחרים את הרופא (והשתל) הנכון? איך נמנעים מכאבי גב (וכאבי לב)? האם אפשר להניק אחרי הגדלת חזה, ומה לגבי טיסות או בדיקות ממוגרפיה?
 
הנה 13 דברים שחשוב לדעת בדרך אל החזה הגדול המושלם

ההגדרה הנכונה להגדלת חזה היא למעשה הגדלת שדיים כיוון שאין מגדילים את בית החזה כולו אלא מכניסים נפח רק לשדיים עצמם. אולם ההגדרה תפסה והגדלת חזה היא המושג הרשמי השגור בפי המנותחות וגם המנתחים. הגדלה ניתן לבצע בכמה אופנים – בקפל התת-שדי בקו החזייה, דרך הפטמה או דרך בית השחי.

 1. מעל או מתחת לשריר?

העיקרון המנחה בהגדלות חזה הוא שעל השתל להיות מכוסה לגמרי ברקמות שד ועור ועל כן, כמעט תמיד עדיף להחדירו אל מתחת לשריר החזה, ובשפה הרפואית – "מאחורי השריר". מתי כן בוחרים להניח את השתל מעל השריר (או לפניו)? במקרים בהם רקמת השד של המטופלת עבה דייה והשתל המבוקש קטן ורך.

היתרון בהחדרת השתל אל מתחת לשריר: המראה יפה וטבעי יותר וכך גם התחושה. כמו כן, מאחר והשתל מונח מתחת לשריר ואינו מכסה את רקמת השד, ניתן לבצע ממוגרפיה ללא קושי וגם להניק. החיסרון: יותר כאבים בעת ההחלמה.

 1. למי זה מיועד?
הגדלת חזה מיועדת לנשים בעלות חזה קטן או לא מפותח, שמרגישות לא נוח עם עצמן. חשוב להבהיר שלא כל חזה קטן או בינוני זקוק להגדלה. לא מעט נשים מתפקדות ומרגישות מצוין עם חזה קטן, ועל כן מדובר בתחושה אישית.
את ההגדלה מבצעים החל מגיל 18, בגיל שבו בדרך כלל הנערה השלימה את התפתחותה המינית והמנטאלית והיא יכולה להחליט האם באמת היא זקוקה להגדלת חזה. לא מעט נערות בנות 16 ו-15 מגיעות למרפאות בתקווה שיוכלו לעבור את הפרוצדורה בגילן, אולם עליהן להמתין בסבלנות כשנתיים-שלוש. רק במקרים בהם קיים עיוות בשדיהן, נוטים לטפל בעניין כשהן עדיין בגיל הנעורים.
נשים בוגרות המבקשות לעבור הגדלת חזה הן כאלה שהטרנד לא היה מוכר בנעוריהן או כאלה שסיימו את פרק הלידות בחייהן ועליהן לבצע במקרים רבים הגדלה משולבת בהרמה .
אמנם הגדלה מעניקה אלמנט קל של הרמה מעצם הכנסת השתל – אולם במקרים שבהם השד צנוח לחלוטין, הגדלה בלבד לא תסייע.
 1. דילמת השתל: מה מתאים למי?

ההחלטה בדבר גודל השתל מבוססת על הפנטזיה של המטופלת, מימדיה הגופניים וניסיונו של הרופא. רופא טוב צריך להקשיב לרצונותיה וציפיותיה של האשה שמולו ולבנות עימה יחסי אמון, כדי שהיא תחוש בהבדל מהמראה הקודם ותתהדר בחזה בגודל מתאים ולא מוגזם ולחילופין לא תסיים את העניין עם חזה קטן מדי ומאכזב. לא תמיד זה פשוט ואין המדובר ב"תוכנית כבקשתך". נשים רבות מגיעות למרפאה עם חלום של "קאפ" , או ציפייה מסוימת שאינה תואמת את המצוי והרצוי. יש לדבוק בסמ"ק ולא ב"קאפ". מה בנוסף?

 • הקריטריונים לנפחים מסוימים מתבססים על רקמת השד הקיימת ועל איכות העור – ככל שהוא פחות טוב, השתל שיוחדר יהיה קטן יותר.
 • כמו כן בודקים אם יש רפיון, מהו מבנה בית החזה, והפרמטרים של המטופלת עצמה – כמה היא גדולה או קטנה ביחס לחזה המבוקש.
 • גדול זה לא תמיד מומלץ: שתל גדול מדי שיוחדר עלול לגרור לחץ על בית החזה וכאבי גב. הנפח הגדול ימשוך את השד כלפי מטה והתוצאה תהיה הפוכה – במקום הרמה, תהיה צניחה.
 • השתל הממוצע המוחדר כיום הוא בגודל 350-400 סמ"ק אבל מעבר לפרמטרים של כל אשה – חשוב גם לדעת איפה הוא יושתל. אם זה יהיה מתחת לשריר – צריך יהיה להחדיר שתל גדול יותר כדי שהתוצאה תורגש. 200 סמ"ק מתחת לשריר לא יעשו כמעט הבדל.
 1. כמה מילים על שתלים:
השתלים בהם משתמשים ב"כללית אסתטיקה" הינם באישור קפדני של משרד הבריאות וה"כללית". מדובר בשתלי סיליקון ג'ל איכותיים ביותר שגם המעטפת שלהם עשויה סיליקון. השתלים נחלקים ל- 3 דרגות צמיגות: גבוהה, בינונית (חצי נוקשה) וקלה-רכה המדמה רקמת שד. אין כללים במה משתמש כל רופא – הדבר תלוי בשיטות העבודה שלו. אם השימוש נעשה בשתל רך אפשר להחדיר שתל של 400 סמ"ק. התוצאה תהיה רכה ונעימה ולא גדולה מדי.
השתלים מחולקים לשתל אנטומי המדמה צורת אגס או טיפה ולשתל עגול – וגם כאן מדובר בהחלטה של הרופא והמטופלת כיצד ייראה השד העתידי.
 1. האם השתלים עלולים להתפוצץ?

כשמדובר בשתלים איכותיים וטובים – שתל לא אמור להתפוצץ, אלא במקרים של חבלה, תאונה או טראומה לגוף – ואז יש פשוט להסירו כדי שהסיליקון לא ינדוד בגוף. אם השתל איכותי וטוב, בימים כתקנם, השתל אינו נוטה להתפוצץ. ב"כללית אסתטיקה" עובדים עם השתלים האיכותיים ביותר וכאמור, מעולם לא נעשה שימוש בשתלים שפורסמו בתקשורת כבעייתים או כנוטים להתפוצץ.

 1. איך בוחרים את הרופא הנכון?

ממש כמו השתלים עצמם – יש לבחור ברופא מקצועי וטוב. מטופלת שתסמוך על הרופא שלה שהוא מומחה, בעל ניסיון בתחומו, עובד בארגון רפואי אמין ומשתמש בשתלים הטובים היותר – נמצאת בידיים טובות. הרופאים המנתחים בכללית אסתטיקה הינם מהשורה הראשונה, סטנדרט הטיפול והניתוח הינו מהגבוה שקיים והמטופלים נהנים מהגב הרפואי החזק והיציב של ה"כללית".

 1. מה הקשר בין שתלים למחלות ראומטיות וכרוניות?

לאחר עשרות מחקרים שבדקו את הנושא – לא נמצא כל קשר בין מקרים של פתולוגיות, מחלות ראומטיות או סרטן לשתלי הסיליקון. בעבר, אישר ה- FDA האמריקאי שימוש בשתלי סיליקון רק במקרים של שחזורי שד, אולם כיום גם משרד הבריאות האמריקאי מאשר שימוש בשתלים להגדלת חזה, בתנאי שיהיו איכותיים.

8. כל כמה זמן נהוג להחליף שתלים?

החברות המייצרות שתלים ממליצות להחליפם מדי 10-15 שנה אבל נכון להיום רוב הנשים לא מחליפות את השתלים אלא במקרים של בעיות. מומלץ להיות במעקב אצל הכירורג ולהיות ערים לכל שינוי במבנה השד – אם יהיה שינוי במבנה, הדבר ייבדק באולטרה סאונד ו-MRI בעת הצורך.

9. האם אפשר להניק אחרי הגדלת חזה?

אין כל בעיה להניק לאחר הגדלת חזה – כיוון שהשתל מצוי מתחת לשריר, רקמת השד והפטמה לא נפגעות. נשים רבות מניקות לאחר הגדלת חזה.

10. האם אפשר לטוס לאחר הגדלת חזה?

בהחלט. פער הלחצים באוויר אינו יכול להזיק לשתלים, בניגוד לסברות העבר.

 1. האם אפשר לעבור בדיקת ממוגרפיה כאשר יש שתלים בחזה?

כיוון שהשתל מצוי מתחת לשריר – הוא כמעט ואינו מסתיר את רקמת השד ואפשר לעבור בדיקת ממוגרפיה ללא קושי. בעת בדיקת ממוגרפיה בקרב נשים עם שתלים משתמשים בטכניקה מיוחדת הנקראת "טכניקת אקלנד" המאפשרת בדיקה טובה יותר.

 1. מה הסיכוי שהגוף שלי ידחה את השתל?

מדובר בסיכוי נמוך מאוד – אחוז-אחוז וחצי. סביב השתל באופן נורמאלי, נוצרת רקמת חיבור. לעיתים הגוף יוצר רקמה נוקשה סביב השתל שעלולה לגרום כאבים, ואין זה ברור מדוע היא נוצרת. רקמה כזו מכונה "קופסית". כשהיא לא קשה מאוד, משאירים את המצב כך. כשהיא קשה ומציקה – מוציאים את השתל, מגרדים את הרקמה הקשה ומחזירים את השתל לשד. ברוב המקרים זה פותר את הבעיה.

 1. ועוד מיתוס שכדאי לנפץ
נשים סבורות ששתל גדול מאוד יאפשר הרמה גדולה לחזה, אולם ההפך הוא הנכון – שתל גדול מדי יגרום לשד לצנוח. התאמה אישית – זה הכלל העיקרי!
 
מאת: ד"ר עמי ברק, מומחה לכירורגיה פלסטית, רשת מרפאות כללית אסתטיקה, והמרכז הרפואי בני ציון
 
 

תגיות: הגדלת חזה
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה