אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פלסטיקה ואסתטיקה > מתיחת פנים וצוואר

מתיחת פנים וצוואר - כל מה שרצית לדעת


ד'ר שרית כהן / 22.12.11
בחברה המוקירה ומעריכה אסתטיקה ויופי אין זה נדיר למצוא נשים הפונות להצערת פנים פעם שנייה שלישית ואף רביעית
 
.1 מה קורה לפנים עם הגיל?
 
התבגרות הפנים מתייחסת לשינויים מבניים מורכבים המתרחשים ברקמות הפנים עם הגיל. שינויים אלה נגרמים בין היתר מכוח הכבידה, התבגרות הרקמות ואובדן הנפח עם השנים. סיבי הקולגן והאלסטין, היורדים בכמותם ובאיכותם עם השנים, אחראים לשינוי מרקם ואיכות עור הפנים: העור נעשה דק, רפוי ולא גמיש. התוצאה- עודפי עור המצויים בקדמת האוזן, מתחת לקו הלסת ובצוואר.
התרופפות הרצועות התומכות, אותן רצועות המקבעות את העור לרקמות התת-עוריות גורמות לצניחת רקמות הפנים למטה ולכוון מרכז הפנים. התוצאה- הופעת קפלים ומדפי עור כגון אלו בין האף לפה ובין הפה לסנטר.
דלדול השומן התת עורי וצניחתו מטה תורמים לאובדן נפח באזור עצמות הלחיים ומראה פנים מאורך ומלבני המאפיין פנים מבוגרות. מראה זה מנוגד למלאות באזור עצמות הלחיים המתמשך ומתחדד ברכות לאזור מרכז הלחי ולקווי המתאר המעוגלים בעלי צורת דמוית לב המאפיינת פנים צעירות.
מבנה העצמות משתנה אף הוא עם הגיל. דלדול העצם, ספיגת עצמות הלסת תורמים לעיתים למראה שלדי ומבוגר.

.2 אילו שינויים חלו בניתוחי פנים?

חשוב לציין כי ניתוחי הצערת פנים התפתחו משמעותית בעשורים האחרונים.
בעבר הדגש היה על רפיון העור בלבד והפתרון היה " מתיחת פנים" , גישה מכאנית שמטרתה מתיחת העור בלבד והתוצאה היתה מראה מתוח מידי מנותח לא טבעי ולעיתים חסר הבעה.
הודות להתקדמות המדעית בהבנת אנטומיית רקמות הפנים,חקירת השינויים האנטומיים המתרחשים עם הגיל והתייחסות לקווי כוח ( וקטורים) על פיהם הרקמות צונחות,הגישה המודרנית מהווה פתרון אולטימטיבי לשיפור דרמטי במראה הפנים.
כיום מתבצעת לא רק מתיחה אלא גם הרמה של רקמות הפנים והצוואר.המטרה הינה שחזור אותם שינויים אנטומיים הקורים עם השנים כלומר הצערת פנים או פיסול פנים.
גישה מתקדמת זו מערבת הדוק של רקמת החיבור העוטפת את שרירי הפנים (SMAS ) ,אותה רקמה הגורמת למראה צנוח ומבוגר, כאשר העור נמתח באופן שמרני בלבד בדומה לפריסת מפה על שולחן והתייחסות לאובדן הנפח שחל עם השנים.
ההסתכלות כאמור הינה כמכלול ובהתאמה למרכיבי ההזדקנות הפרטניים בפני המטופל/ ת.על כן הניתוח מתבצע ע"פ רוב במשולב עם הרמת גבות, מתיחת עפעפיים והזרקת שומן עצמוני.בגישה זו, התוצאה הינה מראה אסטטי ,טבעי וצעיר יותר של הפנים.

.3 מתי תמליצי על מתיחת פנים?

אין ספק כי כאשר קיימת צניחת רקמות הפנים והצוואר וקיימים עודפי עור הפתרון האידיאלי הינו הרמת פנים וצוואר במטופל/ת המעוניינ/ת ליהנות ממראה פנים צעיר.
אם נאחז את רקמות הפנים ונמתח אותם כלפי מעלה והצידה מול מראה נוכל לתאר לעצמנו כיצד תראה הפעולה הכירורגית של מתיחת הפנים.
יש לציין כי קיימות מספר טכניקות להרמת פנים וצוואר.לאחר בדיקה של עובי העור, מרקמו , גמישותו, מבנה וצורת הפנים, מיקום ועומק הקמטים והמיתרים , פזור השומן התת עורי בפנים ובצוואר ובהתחשב בגיל המנותח/ת וההיסטוריה הרפואית יקבע המנתח הפלסטי את הטכניקה שתאפשר תוצאות אופטימאליות.
כשהרפיון קל ומערב את מרכז הפנים בלבד ללא מעורבות צווארית ,ע"פ רוב בקבוצת גיל צעירה יחסית -בשנות הארבעים, הפתרון הינו מיני מתיחת פנים או MINI CHEEK LIFT כלומר חתך בקדמת האוזן בלבד.

.4 מה על המנותח/ת פוטנציאלי/ת לדעת לפני הניתוח?

חשוב לדעת כי הרמת פנים אינה מבוצעת במעשנים פעילים בשל סכנת הפגיעה באספקת דם והסיכון הגבוה לסיבוכים.יש להפסיק לעשן לחלוטין 3 שבועות לפני הניתוח ושבועיים לאחריו.
כן יש להפסיק שימוש באספירין ובנוגדי דלקת שאינם סטרואידים ,ויטמין E ותרופות הומאופטיות כגון- גינקו-בילובה,גינסנג ואומגה 3 שבועיים לפני הניתוח .מטופלים הנוהגים לצבוע את שיערם ייטבו לעשות כן לפני הניתוח שכן יש להימנע מצביעת שיער לפחות כחודש לאחר הניתוח.

.5 הרדמה כללית או מקומית?

ע"פ רוב הניתוח מתבצע בהרדמה כללית. ניתן גם לבצע בהרדמה מקומית ואזורית במשולב עם חומרי הרגעה לווריד ע"י מרדים.משך הניתוח תלוי במרכיבי הניתוח וע"פ רוב נשארים להשגחה למשך לילה.

.6 מה למעשה מתבצע בניתוח?

במהלך הניתוח אנו מפרידים את העור מרקמות הפנים והצוואר.חתכי הגישה מוסווים בקו השיער בקדמת הפאה,לאורך קדמת האוזן,אל תוך החלק המרכזי של האוזן ( רטרו-טרגלי),חובקים את התנוך ומתעקלים מאחורי האוזן לתוך קו שיער אחורי.לאחר ההפרדה מתבצע הדוק של שכבת הSMAS בהתאם למבנה הספציפי ולתכנון המקדים .הידוק זה מערב הפרדת רקמת הSMAS או הסרה חלקית שלה.
במקרים של צבר שומן צווארי מתבצעת שאיבת שומן.במידה וקיימים מיתרים אורכיים בצוואר מתבצע הידוק שרירי הצוואר במרכז הצוואר בצורת ערסל דרך חתך תת סנטרי במשולב עם הידוק צידי של שרירי הצוואר.עודפי עור מוסרים באופן שמרני.באופן זה אנו משיגים מראה פנים וצוואר צעיר יותר וקו לסת מוגדר יותר.

.7 מה לגבי תהליך ההחלמה?

משך ההחלמה הינו אינדיבידואלי ומשתנה ממטופל למטופל ובהתאם לסוג הניתוח.לאחר מיני מתיחת פנים ( MINI CHEEK LIFT) תקופת ההחלמה קצרה, בת מס' ימים עד שבוע. הרמת פנים וצוואר מלאה מאופיינת במשך החלמה הנע בין 10-14 יום. במהלך תקופה זו יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת והתכופפות.
יום לאחר הניתוח מוסרים ע"פ רוב צינוריות הניקוז ( נקזים) והתפרים לאחר כשבוע. הופעת נפיחויות ודיסקולרציה ( סימנים כחולים מנוקדים ) לעיתים בפיזור לא סימטרי אופיינית ומיוחסת לתהליך דלקתי אופייני למהלך ריפוי פצע. שכיבה בראש מורם, כאשר הצוואר זקוף ולא מורכן מומלצת ומאיצה את תהליך נסיגת הנפיחויות והבצקת. מומלץ לחפוף ראש ולנקות בעדינות במים וסבון את קווי התפר יומיום מיום לאחר הניתוח לצורך החשת תהליך הריפוי. שטפי הדם יספגו בהדרגה במהלך שבועיים לאחר הניתוח. ניתן להסוותם ע"י איפור מספר ימים לאחר הניתוח. בימים הראשונים עלולה להיות תחושת אי נוחות, בעיקר באזור הצוואר וקו הלסת כפועל יוצא של הידוק שריר הצוואר ,ללא כאב ממשי. כן עלולה להיות ירידה בתחושה שטחית בקדמת האוזניים, לחיים וצוואר עליון החולפת בד"כ לאחר מספר חודשים.

.8 מהם הסיכונים בניתוח?

כמו כל התערבות ניתוחית יתכנו סיבוכים אולם אילו אינם שכיחים לאחר מתיחת פנים.הסיבוך הנפוץ הינו המטומה כלומר דמם תת עורי. גילוי מוקדם חיוני ואינו מותיר עקבות. דימום מצטבר הגורם לתחושת כאב ואי נוחות מצריך ניקוז בהקדם ע"מ למנוע נמק עורי. סיבוכים נוספים:

- זיהום - בשכיחות נמוכה מ- 1% .
- הופעת צלקות מעובות בעיקר באזורי מתח במטופלים בעלי גוון עור כהה.
- נמק עורי גורמי סיכון-מתיחת יתר של העור, המטומה לא מאובחנת, חבישה מהודקת, עישון כבד.
- פגיעה עצבית- של סעיף של עצב הפנים נדירה ( פחות מ1% ):פגיעה בעצב שריר הגבה (גבה צנוחה)-ע"פ רוב פגיעה זמנית המשתפרת בין 2-6 חודשים, או העצב של שרירי שפה תחתונה (אסימטריה של הפה) – זמנית בד"כ וחולפת תוך 6 חודשים ב80% מהמטופלים.

.9 לכמה זמן נשמר ניתוח הרמת פנים והאם ניתן לבצע יותר מפעם אחת?

ניתוח הרמת פנים וצוואר מלא משיל שנים ומקנה מראה צעיר ואסתטי יותר לפרק זמן הנע בין 5-15 שנה .הניסיון מלמד כי במטופלים בעלי עור דק תוצאת הניתוח תשמר זמן רב יותר. הקפדה על הימנעות מחשיפה לשמש,אורח חיים בריא והימנעות מעישון מאפשרים שימור התוצאה האסטטית לפרק זמן ארוך יותר.

אין ספק כי ניתוח הרמת פנים אינו חסם לשעון הכרונולוגי ועם השנים נמשך תהליך התבגרות הפנים.

עם העלייה במודעות האסתטית ובשל מגוון הטכניקות הניתוחיות הזעיר פולשניות גיל המטופלים הפונים לניתוחי פנים ירד. בחברה המוקירה ומעריכה אסתטיקה ויופי אין זה נדיר למצוא נשים הפונות להצערת פנים פעם שנייה שלישית ואף רביעית
 
מאת: ד"ר שרית כהן, מומחית לכירורגיה פלסטית ואסתטית, רשת מרפאות כללית אסתטיקה

תגיות: מתיחת פנים וצוואר, ניתוח פלסטי
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה