אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
ד''ר גידי רובינשטיין
פסיכותרפיה.

זאב דניאלי
מחשבים וניהול.

ד''ר בלומנקרנץ חיה
פסיכיאטריה, מורשית לעיסוק בהיפנוזה.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) בריאות הנפש > פחד וחרדה

כשהפחד הופך לחרדה מתמשכת


ד'ר ירדן לוינסקי / 8.9.11
התגובה הנוצרת אצל האדם ברגע נפילת קסאם או גראד או בכל סיטואציה מבהילה אחרת גורמת לשינויים פיזיולוגיים. במצבי הקיצון של שינויים פיזיולוגיים אלה התגובה מוגדרת כתגובת חרדה
 
אחד המונחים הכי נפוצים בחדשות בימים אלו הוא המונח נפגעי חרדה. כמעט כל דיווח על נפילת קסאם או גראד ברחבי הדרום כולל את המשפט "X נפגעי חרדה טופלו במקום" או "Y נפגעי חרדה פונו לבתי החולים". מספר נפגעי החרדה תמיד גבוה ונוצר רושם מוזר שעם ישראל מורכב רובו ככולו מפחדנים אשר מפחדים מהצל של עצמם. חלק מהאנשים אף יטענו שאנו מחזקים את הצד שכנגד בדיווחים האלו.

למעשה, חרדה היא תגובה בעוצמה משתנה כאשר נדרש להבחין בין פחד טבעי לתגובת חרדה הפוגעת בתפקודו של האדם. התגובה הנוצרת אצל האדם ברגע נפילת קסאם או גראד או בכל סיטואציה מבהילה אחרת גורמת לשינויים פיזיולוגיים: הדופק מואץ, הנשימה נעצרת, הגוף נתקף גלי חום, תחושת הזמן משתבשת והכול נראה איטי יותר. במצבי הקיצון של שינויים פיזיולוגיים אלה התגובה מוגדרת כתגובת חרדה.

ככל שהאירוע פחות צפוי, וככל שהשליטה שלנו בנסיבות האירוע קטנה יותר אזי הסיכוי להופעת תגובת חרדה עולה. לא במקרה, דווקא סוג המלחמות של ימינו בהן האויב פוגע "בבטן הרכה" - בעורף, יוצר חרדה הרבה יותר גדולה. אי לכך, במצב בו תושבי הדרום יושבים בבתיהם בעודם חסרי אונים וממתינים לנפילות הטילים הם חשופים יותר לחרדה בשל חוסר השליטה במצב. במקרה שבו באמת נופל טיל בקרבת מקום רבים מן התושבים סובלים מתגובת חרדה חריפה שתלווה אותם גם לאחר תום האירוע.

תגובה זו גורמת לנפגע לחזיונות ולמחשבות חוזרות ונשנות של האירוע בדקות ובשעות שאחריו. מעבר לכך, הנפגע נמנע מלדבר על האירוע, ונכנס לדריכות גופנית ונפשית גבוהה המלווה בעצבנות ובחוסר שקט עד כדי פגיעה בתפקוד היומיומי. ברוב הגדול של המקרים, יותר מ- 90%, התגובה הזאת דועכת מעצמה בתוך מספר ימים מסיום האירוע, ללא סיוע טיפולי. אם הסימנים של התגובה החריפה נמשכים יותר מארבעה שבועות, עלולה להתפתח תגובה כרונית.

אצל אחוזים בודדים, עד 10% מאלה שסובלים מתגובת חרדה, עלולה להתפתח תגובה ממושכת יותר, המכונה תגובת דחק פוסט טראומטית. הסימנים של התגובה החריפה ממשיכים זמן רב לאחר האירוע מבלי שהאדם יכול לשלוט בהם בכוחות עצמו. אנשים שפיתחו תגובת חרדה פוסט טראומטית זקוקים לסיוע מקצועי של פסיכיאטר או פסיכולוג, על מנת להתמודד עם השיבושים שנגרמים על ידי ההפרעה. במידת הצורך ובהתאם לעוצמת הסימפטומים ישולב בטיפול גם טיפול תרופתי בנוגדי חרדה כגון ציפרלקס, סרוקסט ואחרים.

להלן מספר סימנים שיעזרו לכם להבחין טוב יותר אם אתם, בן המשפחה או החבר סובלים מחרדה מתמשכת או מתגובה פוסט-טראומטית:

1. שינוי התנהגותי מתמשך שיכול לבוא לידי ביטוי בפרצי בכי, הסתגרות, בלבול שלא חולף, אי שקט ועצבנות

2. חוויה חוזרת של האירוע הטראומטי כגון חלומות וסיוטים בלילות או מחשבות חוזרות על האירוע במהלך היומיום, תגובת חרדה בחשיפה לדברים שמזכירים את האירוע

3. המנעות עקבית ממחשבות שמזכירות, מחשיפה לדברים שמזכירים את האירוע או משהייה במקומות מסויימים. כמו כן אנשים יכולים להיות מרוחקים וחסרי רגש.

4. תסמינים של עוררות כגון עצבנות וסף גירוי נמוך, קשיי ריכוז והפרעות שינה.

כיצד ניתן להקל על המצב בכוחות עצמנו?

1. שיחה עם אנשים אחרים – לא מומלץ לשמור את החרדות והפחדים בבטן, מצב כזה גורם לחרדה לגדול. השיתוף (לאו דווקא עם אנשי מקצוע) הופך את ההתמודדות לקלה יותר ואת הפחד לקטן יותר.

2. תעסוקה – הניחו לדיווחים בטלוויזיה, באינטרנט וברדיו והשתדלו להיות עסוקים בדברים חשובים אחרים שיכולים להסיח את דעתכם.

3. השתדלו להימצא בחברת אנשים אחרים – זה לא הזמן להיות לבד ולשקוע במחשבות והרהורים. גם אם מעדיפים לא לצאת מהבית כדאי לשמור על קשר באמצעות טלפון או אינטרנט.

4. הדבר הכי חשוב זה לחשוב חיובי על הזמנים הטובים שהיו ושעוד יהיו.

רפואה שלמה!

ד"ר ירדן לוינסקי, פסיכיאטר מומחה, החטיבה הפסיכיאטרית בביה"ח שיבא, מרכז רזולוציה ליישומים פסיכולוגיים מתקדמים
תגיות: פחד, חרדה, נפגעי חרדה, קסאם, גרד
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
תגובה לכתבה  
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה