אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) מחלות זיהומיות > מניעת מחלות בצבא

כיצד תימנעי מזיהומים ומחלות במהלך השירות הצבאי?


פרופ' אייל שיינר / 28.7.11
בזמן השירות הצבאי הזמינות הרפואית של רופאי נשים ומומחים אחרים נמוכה יותר בחלק מהמקרים מזמינותם במסגרת האזרחית כך שרצוי למנוע בעיות מבעוד מועד

שמירה על ניקיון והיגיינה כדרך חיים חשובה, בין היתר, כחלק מהימנעות מזיהומים ומחלות. עובדה זו נכונה במיוחד בזמן השירות הצבאי, במהלכו חיילות חשופות יותר לזיהומים ומחלות עקב שינויים בהיגיינה, בתזונה, במצב הנפשי ובכושר הגופני אליו היו רגילות עד לגיוסן לצה"ל. מעבר לכך, הזמינות הרפואית של רופאי נשים ומומחים אחרים נמוכה יותר בחלק מהמקרים מזמינותם במסגרת האזרחית כך שרצוי למנוע בעיות מבעוד מועד.

פרופ' אייל שיינר, מומחה ברפואת נשים ורופא בכיר בחטיבה למיילדות וגינקולוגיה בבית החולים סורוקה מסביר כיצד ניתן להימנע ממחלות וזיהומים במהלך השירות הצבאי ומעניק טיפים חיוניים למעבר קל ופשוט מהחיים האזרחיים לשירות הצבאי:

היגיינה אישית – למרות קוצר הזמן והעייפות הרבה מומלץ לא לדלג על מקלחת יומית וצחצוח השיניים בבוקר ובערב, הקפדה זו תאפשר הרגשה טובה יותר במהלך היום ושינה טובה יותר בלילה. מעבר לכך, יש להקפיד על החלפת בגדים תחתונים וגרביים מדי יום על מנת לשמור על היגיינה.

מקלחות ושירותים ציבוריים - שטיפת הידיים עם סבון לפני הכניסה לשירותים ולאחריה חיונית מאוד לשמירה על היגיינה. רצוי לא לשבת ישירות על האסלה, אך עם זאת חשוב לזכור כי לא ניתן להידבק במחלות מין מישיבה עליה. ניתן לרכוש מבעוד מועד כיסוי אסלה שיקל על שמירת ההיגיינה האישית גם בשירותים הצבאיים הציבוריים. באשר למקלחת, רצוי לנעול כפכפים כדי להימנע מפטרת הרגליים. במידה ואין אפשרות לשטוף ידיים במים וסבון בשל סיבות כגון תנאי שטח ניתן לבצע שימוש בתמיסות חיטוי לידיים הנמכרות בבקבוקונים ברשתות הפארם ומשמשות תחליף יעיל לשטיפת ידיים.

תזונה נכונה - קיימות שתי סיבות עיקריות להשמנה במהלך השירות הצבאי: האוכל השמנוני בחדר האוכל הצבאי והפינוקים שבשקם. תזונה מאוזנת הכוללת מנת חלבון ומנת פחמימות בכל ארוחה, לצד הרבה ירקות ושתייה מרובה של מים יסייעו בשמירה על המשקל. מומלץ לא להפריז במתוקים ובמשקאות ממותקים, עם זאת חובה לצ'פר את עצמך בחטיף מתוק מדי פעם להעלאת המורל!

מדי הצבא - רצוי שהמדים יהיו נוחים ולא ילחצו ו/או יגרמו להזעה מוגברת, במיוחד באזורים האינטימיים.

זיהומים וגינאליים – במידה שקיימת הזעה מוגברת ורמת ההיגיינה באזור המפשעה והנרתיק נמוכה, עלולים להיווצר זיהומים וגינאליים הבאים לידי ביטוי בגרד וצריבה בפות, שינוי באופי ההפרשה, ריח חזק של ההפרשה וכאב בזמן קיום יחסי מין. אם חיילות חשות גירודים וכאבים באזור הנרתיק במהלך הטירונות והשירות הצבאי ואינן יכולות להגיע מיד לרופא נשים, ניתן לאבחן באופן עצמאי האם מדובר בזיהום חיידקי או בפטרייה בנרתיק על-ידי ערכה לאבחון עצמי מהיר (10 שניות) של זיהומים וגינאליים כגון קלוטסט סטיק. במידה ונמצא כי מדובר בפטרייה, ניתן להשתמש בתכשירים אנטי פטרייתיים גם ללא מרשם רופא אך במידה ומדובר בזיהום חיידקי בנרתיק, רצוי לפנות ישירות לרופא לקבלת טיפול אנטיביוטי.

דלקות בשתן - כדי להימנע מדלקות בשלפוחית השתן רצוי לשתות הרבה מים ולא להתאפק בהטלת השתן. כמו כן, חמוציות ויוגורט מסייעים במניעת זיהומים ודלקות חוזרות. לחיילות עם נטייה לזיהומים חוזרים לעיתים ניתן טיפול מונע. כאשר קיים זיהום פעיל הטיפול הינו אנטיביוטי ונדרש להיוועץ ברופא.

שפשפות - שפשפות נגרמות מגירויים באזור המפשעה או קפלי גוף אחרים עקב חום, לחות וחיכוך. הכלל החשוב ביותר למניעת שפשפת הוא מקלחת יומית. כמו כן, רצוי ללבוש תחתוני כותנה ומדים שאינם לוחצים על אזור המפשעה. פעמים רבות שפשפת מגיעה עם זיהום פטרייתי ולכן ניתן לשקול שימוש במקביל בתכשירים אנטי פטרייתיים כמו טבעקוטן שמכיל שילוב של סטרואידים, אנטיביוטיקה ואנטי-פיטרייתי.

מתח נפשי - מתח נפשי בא לידי ביטוי, בין היתר, בירידה משמעותית בתפקוד המערכת החיסונית שביטוייה המיידי הוא אלרגיות, הצטננויות, זיהומים תכופים ושינוי בזמני קבלת המחזור החודשי, על כן יש להירגע ולהימנע ממצבי לחץ. הדרך הפשוטה ביותר להפיג את המתח היא שיחה, אם זו שיחה עם חבר קרוב או בן משפחה, למרות שהזמן דוחק, בעיקר בתקופת הטירונות שהיא המתוחה ביותר, כדאי לבצע שיחה טלפונית שתרגיע גם אתכן וגם את משפחותיכן.

יחסי מין – מומלץ להקפיד כבשגרה על אמצעי מניעה, אם זו הקפדה על נטילת גלולות או שימוש בקונדום, במצב בו קיימים מספר פרטנרים חובה להשתמש בקונדום למניעת הידבקות במחלות מין.

תיק עזרה ראשונה - חיילות מחזיקות בדרך כלל תיק עם המוצרים ההכרחיים עבורן לשמירה על היגיינה וטיפוח, לתיק זה מומלץ להוסיף גם מגבונים לחים, נוזל סטרילי לחיטוי ידיים החיוני ויעיל כאשר אין מים זורמים, תחתוניות להחלפה, טמפונים, אבקת טלק לפיזור בנעליים ומשחה כמו טבעקוטן ששימושית לטיפול בדלקות עור כאשר מעורב בהן גם זיהום חיידקי ו/או פטרייתי. למשחה זו יש גם פעילות אנטי-דלקתית כללית, גם נגד פטריות וגם נגד חיידקים.

פרופ' אייל שיינר, מומחה ברפואת נשים, יו"ר ועדת ההתמחות ורופא בכיר בחטיבת מיילדות וגינקולוגיה בבית החולים סורוקה


תגיות: זיהומים וגינאליים, דלקות בשתן, שפשפות, מתח נפשי, יחסי מין
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה