אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פלסטיקה ואסתטיקה > גינקומסטיה

גינקומסטיה: הכל אודות תופעת חזה נשי בקרב גברים ודרכי הטיפול


ד"ר איל קליש / 30.6.11
"גינקומסטיה" – תופעה הגורמת להופעת חזה נשי אצל בני נוער וגברים
"גינקומסטיה" – תופעה הגורמת להופעת חזה נשי אצל בני נוער וגברים, יוצרת בעיות דימוי עצמי, מבוכה ובושה בחלק מהמקרים ניתן לפתור את הבעיה בשאיבת שומן וכשמדובר ברקמת שד עודפת מבצעים ניתוח המחזיר את החזה לגודלו הנורמאלי ואת הדימוי העצמי – למקומו הנכון.
חזה נשי הוא תופעה מבורכת שנשים נהנות להתהדר בו. אלא שכאשר הוא צומח אצל גברים – זה כבר סיפור אחר לגמרי, מטריד ומביך, וכזה שגורם לבעיות דימוי עצמי ובעיות חברתיות.
תופעת צמיחת חזה נשי אצל גברים מכונה "גינקומסטיה" – גינקו – נשי, מסטיה – חזה. מדובר בתוספת נפח בחזה הגברי המורכבת מרקמת שד, שומן או משניהם גם יחד.

ב-85 אחוז מהמקרים הסיבה להיווצרות החזה הנשי בנערים וגברים, אינה ברורה ובחלקם חולפת מעצמה.

גינקומסטיה קיימת בעיקר בשלוש קבוצות גילאים:

א. תינוקות: בגילאים אלה, מצויים עדיין הורמונים נשיים במחזור הדם של הקטנטנים, מה שעלול לעורר צמיחת חזה קלה אצל תינוקות זכרים, שחולפת מעצמה.

ב. בני נוער: בגיל 10-12 מתחילה ההתבגרות המינית אצל בנים. בגילאים אלה לעיתים מתרחשת התפתחות רקמת שד מתחת לפטמה ויוצרת מראה המזכיר את התפתחות החזה הנשי. ברוב המקרים חולפת התופעה מעצמה. הבעיה בגילאים אלה היא בעיקר פסיכולוגית – הנערים סובלים סבל חברתי רב המתבטא בבושה, נמנעים מלקחת חלק בפעילויות חברתיות פשוטות כמו ים, בריכה או שיעורי ספורט, לובשים כמה שכבות של חולצות גם בשיא החום כדי שהחזה לא יבלוט ומסגלים לעצמם יציבה עקומה וכתפיים שמוטות כדי לטשטש את התופעה.

ג. מבוגרים: תופעת צמיחת החזה הנשי בקרב גברים בוגרים עשויה להתרחש עקב השמנת יתר, השפעה של תרופות או בשל סיבות שלא תמיד ידועות.

איך מטפלים?
כאמור, בקרב בני הנוער, החזה הנשי נעלם מעצמו ברוב המקרים לאחר שנתיים-שלוש. הנערים נשלחים לבדיקה והערכה אנדוקרינולוגית, והרופאים ב"כללית אסתטיקה" מעדיפים בדרך כלל להמתין ולראות כיצד יתפתחו הדברים ולא לפתור את הבעיה בהתערבות כירורגית.

גינקומסטיה בקרב בני נוער מורכבת בדרך כלל מרקמת שד עודפת שאי אפשר לשאוב, כיוון שהמרקם שלה קשה יותר מרקמת שומן. על כן, הסרת עודף רקמת השד בנערים, מצריכה בדרך כלל שילוב של שאיבה וניתוח.

בקרב הגברים הבוגרים – כיוון שמדובר בעיקר בעודפי שומן, משמעות הטיפול קלה יותר ומתרחשת בדרך כלל באמצעות שאיבה שלאחריה הנפח שיצר השומן – קטן למימדים נורמאליים.

במקרים בהם הנער או הגבר סובלים מגינקומסטיה מעורבת של שומן ורקמת שד, הטיפול משלב שאיבת שומן וניתוח פתוח שבו מוציאים את רקמת השד העודפת שלא נשאבה.

בגינקומסטיה קיים עודף עור. ברוב המקרים העור מתכווץ וחוזר למקומו ללא טיפול לאחר הוצאת רקמת השד – הן לאחר שאיבה והן לאחר ניתוח פתוח. במקרים בהם מדובר בעודף עור גדול ובשד "תלוי", הניתוח מורכב יותר משום שהוא דורש כריתה של העור העודף ומיקום הפטמה מחדש - בדומה לניתוח הקטנה אצל נשים.

איך מתבצע הניתוח?
מדובר בניתוח שכיח, שגברים רבים עוברים בהצלחה וללא תופעות לוואי מיוחדות כאשר הגיל המינימאלי הוא 16 ומעלה. ההחלטה על צורת הטיפול מתקבלת בהתאם לבדיקת הרופא והמלצתו ובהתאם לנתונים הפיזיים של המטופל:

שאיבת שומן: אורכת כשעה-שעתיים וכוללת שאיבה מהאזור של השד שבו ממוקם עודף רקמת שומן. המטופל נשאר להשגחה של מספר שעות ומשתחרר הביתה עם תחבושת היקפית שתלווה אותו לאורך 3-4 שבועות.

ניתוח פתוח: בניתוח זה מסלקים את עודפי רקמת השד שלא נשאבת. יוצרים חתך חצי קשתי תחתון, במעבר בין העטרה (החלק הכהה סביב הפטמה) לעור, דרכו מגיעים לרקמת השד העודפת על מנת להוציא אותה. חובשים בדומה לשאיבה, למשך חודש שלאחריו חוזרים לפעילות רגילה.

הטיפול בגינקומסטיה, יש לציין, היה פופולארי עוד לפני הניתוחים והטיפולים שגברים מסגלים לעצמם כיום, פשוט כי הוא מטפל בבעיה שאינה אסתטית גרידא אלא בכזו שמציקה ומביכה. כיוון שכך, שביעות הרצון מניתוחים כאלה רבה מאוד. לאחר הטיפול, פעמים רבות, יש שיפור משמעותי באיכות החיים של המטופל. התוצאה מהירה, והצלקות הנותרות עדינות מאוד וכמעט לא מורגשות. לאחר הניתוח עשוי המנותח לסבול מחוסר תחושה זמנית בחזה שנעלמת לאחר ההחלמה.

אחרי הניתוח, מומלץ לעשות כושר, כדי לשוות לחזה מראה שרירי וגברי. ואל דאגה: פעילות של חדר כושר לא תשיב לשד את צורתו הנשית. רקמת השד שהוצאה לא תחזור שנית.

מאת: ד"ר איל קליש, מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית, רשת מרפאות "כללית אסתטיקה"


תגיות: גינקומסטיה, חזה נשי אצל בני נוער וגברים
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
תגובה לכתבה  
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה