אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) סקסולוגיה, מיניות > שפיכה מהירה

סובל משפיכה מהירה? יכול להיות שזה בגלל ההורים שלך


09/05/11
שפיכה מהירה יכול להיות עניין גנטי, כך לפחות מסבירים חוקרים רבים העומלים בשנים האחרונות על מציאת קשר גנטי לתופעה. עד שימצא פתרון תרופתי מדויק לשפיכה מהירה, תחום הסקסולוגיה מציע טיפול משולב (תרופתי – התנהגותי) למיגור התופעה
 
שפיכה מהירה היא תופעה רחבה מאוד ומטרידה מאוד הנחשבת למנת חלקם של אחד מכל שלושה גברים בוגרים בישראל ובעולם כולו. נוסף על כך, אם ניקח בחשבון את העובדה שלא כולם מוכנים להודות בכך שהם סובלים משפיכה מהירה נגלה כי אחוז הסובלים הוא כנראה אף גבוה בהרבה.
 
שפיכה מהירה – הגורם הגנטי מול כל השאר
רבים אולי חושבים ברגע זה שהם סובלים גם מ-שפיכה מהירה, אז הנה לפניכם ההגדרה המדעית: שפיכה מהירה מוגדרת כטווח זמן של דקה עד לנקודה בה אי אפשר לעכב יותר את השופכה, הלא היא נקודת ה"אל חזור". הגורמים השונים המשפיעים על שפיכה מוקדמת הם:
הגורם הרגשי הוא הנפוץ ביותר: מקרים של לחץ, חרדה, דיכאון ועוד עשויים לגרום לשפיכה מוקדמת. אחריו מגיע הגורם הפיזיולוגי: מקרים של רגישות יתר באיבר המין, בעיות נוירולוגיות, סוכרת, טיפולים כימותרפיים ועוד גם כן משפיעים רבות. הגורם השלישי הוא הגורם הפסיכולוגי: טראומות מהעבר, התעללות מינית בגיל מוקדם ועוד גם כן עשויים להוביל ל-שפיכה מוקדמת.
יחד עם זאת, ניתן למנות גורם נוסף ל-שפיכה מהירה והוא הגורם הגנטי. בעזרת מציאת הגן האחראי לתופעה, ניתן לחזות האם אב ובן סובלים מאותה התופעה והאם מדובר בסימפטום שימשיך הלאה גם לדור הבא.

הגן האחראי לשפיכה מהירה נמצא
לפני מספר שנים ראו אור שתי עבודות של חוקרים מפינלנד שמצאו קשר בין הגנטיקה לש-שפיכה מוקדמת. החוקרים בדדו זוגות תיאומים זהים ומצאו כי בקרב חלק גדול מהם (28%) התופעה הייתה נפוצה מאוד לעומת קרובי משפחה אחרים.
חוקר נוסף, מחלוצי החוקרים של שפיכה מהירה בהולנד, בשם מרסל וולדינגר הצליח לבודד את הגן האחראי לשפיכה המהירה על ידי בדיקה של 90 גברים הסובלים משפיכה מוקדמת ראשונית, כלומר מלידה. וולדינגר מצא כי הגן האחראי על ייצור הסרוטונין מופיע ב-3 גרסאות שונות: LL, SL, ו- SS. בבדיקה נוספת גילה כי גברים הנושאים את הגרסאות LS ו-SS, גומרים פי שתיים מהר יותר מגברים בעלי גרסת ה- LL.
אמנם מדובר בפריצות דרך משמעותיות בתחום הפז"מ, אך טיפול תרופתי ממוקד עוד אין בנמצא ונכון להיום הסקסולוגיה מכירה רק בשתי שיטות טיפול עיקריות: טיפול תרופתי וטיפול התנהגותי.

הטיפול התרופתי לשפיכה מוקדמת
טיפול תרופתי לשפיכה מהירה כולל בעצם כדורים פסיכיאטריים וכדורים נוגדי דיכאון. תוצאות הטיפול חלקיות מאחר ואצל חלק מהמטופלים נרשם שיפור ניכר במועד השפיכה, אבל תופעות הלוואי שנושאות עימן התרופות הללו, הופכות אותן לטיפול בעל יעילות מוגבלת. יש לציין כי במחקר שנערך במרכז הרפואי ת"א, נעשה שימוש ב"מתכון" משולב הכולל תרופות פסיכיאטריות בתוספת כדורי ויאגרה. תוצאות המחקר הראו יעילות גבוהה יותר של הטיפול התרופתי לשפיכה מהירה.
יחד עם זאת נאמר כי בכל הקשור לטיפול בשפיכה מהירה, הטיפול התרופתי ניתן לרוב במקרים בהם הטיפול ההתנהגותי נכשל או לא השיג את התוצאה המתבקשת. בהקשר הזה נאמר כי הסקסולוגיה רואה בטיפול ההתנהגותי / קוגניטיבי טיפול נכון ומוצלח יותר.

כמה מילים על הטיפול ההתנהגותי
הטיפול ההתנהגותי כולל תרגילים ותרגולים שונים שנועדו לחבר את הגבר מחדש למיניותו. מדובר בעצם בתרגילים שנועדו להוריד את הלחץ הנפשי והפיזי ולשבור מחסומים רגשיים, כשמהלך הטיפול נלמדים תרגילים רבים שנועדו לשפר את יכולתו של הגבר לזהות את נקודת האל חזור ולשלוט על השפיכה באופן מרבי.
ניתן לעשות שימוש בטכניקות ובתרגילים בעת עינוג עצמי, אך מומלץ יותר להכניס גם את בת הזוג לתמונה ולהפוך את התהליך למשותף עבור שניכם. כך גם משפרים את יכולות השפיכה וגם את הזוגיות.
 
הסקסולוג ד"ר גלין
מרפאת גלין בנהריה - מרפאה לסקסולוגיה - בניהולו של הסקסולוג ד"ר גלין ( MDבכיר) 

תגיות: שפיכה מהירה, שפיכה מוקדמת, טיפול לשפיכה מהירה
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה