אודות MedPortal הרשמה לחדשות MedPortal תקנון שאלות נפוצות צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) מחלות זיהומיות > המחלות המדבקות בילדים

המחלות המדבקות השכיחות בקרב ילדים - המדריך המלא להורים


מאת: ד' גליה ברקאי / 28.1.11
מהן מחלות מדבקות? אילו הן המחלות המדבקות השכיחות? כיצד נמנע מילדינו מלהדבק?
מאת: ד"ר גליה ברקאי, מומחית למחלות זיהומיות בילדים,בית החולים אדמונד ולילי ספרא לילדים,תל השומר

אנו וילדנו מוקפים ביצורים מיקרוסקופיים הנמצאים בסביבתנו. מדובר במגוון רחב של יצורים שונים: חיידקים, נגיפים (וירוסים), פטריות, טפילים ועוד. עם רוב רובם של היצורים הקטנטנים האלו אנו חיים בשלום וחלקם אפילו מועילים לנו, כדוגמת החיידקים הפרוביוטים במערכת העיכול, אולם חלקם עלולים לפלוש לגופנו ולגרום למחלה.

לאורך ההיסטוריה חלה ירידה ניכרת בשכיחות המחלות הזיהומיות ובעיקר בתמותה מהן. הירידה הזו נגרמה בעיקר עקב שיפור בתנאי התברואה, עליה במודעות לבריאות הציבור ופיתוח טיפולים יעילים. אולם הגורם החשוב ביותר שהוביל לירידה בהיארעות מחלות זיהומית החל מהמאה ה-20 הוא פיתוח החיסונים והפעלת תכניות חיסון אוניברסליות, שהורידו במידה ניכרת ביותר מחלות זיהומיות שהיו שכיחות בעבר וגרמו למגיפות ואף הצליחו למגר לחלוטין מחלות כגון האבעבועות השחורות.

למרות זאת, גם היום, מחלות זיהומיות הינן גורם התמותה מספר אחת בעולם. מלבד הופעת מחלות חדשות בשל שינויים גנטים, מעברי אוכלוסיות ממדינה למדינה והתפתחות חידקים עמידים לאנטיביוטיקה, סיבה נוספת להופעה מחודשת של מחלות זיהומיות, הינו ירידה בהתחסנות האוכלוסייה. ניסיון העבר מלמד שבכל עת שרמת ההתחסנות באוכלוסיה יורדת, גורמי המחלה לומדים מיד "להרים את הראש" והם עלולים לגרום להתפרצויות. כך, בעקבות חשש שחיסון ה-MMR (אדמת-חזרת-חצבת) עלול להיות קשור לאוטיזם, חלה ירידה משמעותית בהתחסנות בחיסון זה. למרות שחשש זה הופרך לחלוטין, היינו עדים בשנים האחרונות למספר התפרצויות של חצבת וחזרת, בשל "איים" של אי-התחסנות באוכלוסיה.

אז מהן המחלות המדבקות השכיחות שאורבות לילדינו בפינה? כיצד נזהה אותן? מהם הסיבוכים? כיצד ניתן לטפל ובעיקר כיצד נמנע אותן מילדינו?

שפעת

נגיף השפעת מדבק במיוחד דרך טיפות זעירות המופרשות מדרכי הנשימה בעת שיעול או עיטוש וגורם למגיפות בכל חורף. סימני המחלה הם חום, כאבי גרון, שיעול, נזלת, כאבי ראש וכאבי שרירים. אוכלוסיות החשופות למחלה קשה הינן תינוקות קטנים, מבוגרים, חולים במחלות כרוניות ובעיקר חולי אסטמה, חולים עם דיכוי של מערכת החיסון ונשים בהריון. סיבוכי המחלה הם דלקת ריאות חיידקית משנית, החמרה של מחלת ריאות כרונית או דלקת שריר הלב. מכיוון שלא מדובר במחלה חיידקית, אין טעם לטפל בשפעת ובדומותיה בתרופות אנטיביוטיות. הוכח שהאמצעי היעיל ביותר למניעת התפשטות מגיפת השפעת הינו חיסון פעיל. בשל השינויים התכופים בהרכב הגנטי של נגיפי השפעת, יש צורך להתחסן בכל שנה בחיסון המכיל 3 זני שפעת הצפויים לגרום למגיפה בשנה זו. השנה, אחד מ-3 הזנים הוא נגיף השפעת הפנדמית (שפעת החזירים). החיסון ניתן חינם, בקופות החולים, לכל האנשים בקבוצות הסיכון ובתוכם כל הילדים מגיל חצי שנה ועד גיל 5 שנים וילדים עם אסטמה או מחלה כרונית אחרת. השנה הוכנס לשימוש חיסון חדש כנגד שפעת הניתן בתרסיס ולא בזריקה. החיסון יעיל במניעת השפעת אך ניתן רק לילדים מעל לגיל שנתיים ועד לגיל 49 שנים ואסור לשימוש בחולי אסטמה או בחולים עם דיכוי של מערכת החיסון. דרכים נוספות למניעת הדבקות בנגיף הן הקפדה על רחיצת ידיים, כיסוי הפה והאף בעת עיטוש והמנעות מהגעה לגן, לבית הספר או למקום העבודה לפחות עד 24 שעות מחלוף סימני המחלה.

דלקת אוזן תיכונה

דלקת אוזן תיכונה נפוצה ביותר בקרב ילדים, והיא הסיבה השכיחה למתן אנטיביוטיקה לילדים בשנות החיים הראשונות. הסימנים הינם חום, אי שקט, לעתים שיעול ונזלת ואף יתכנו שלשולים או הקאות. ילדים גדולים יותר יתלוננו על כאבי אוזניים עזים. אמנם במרבית המקרים מדובר בזיהום חיידקי, אולם במרבית המקרים הדלקת תחלוף מעצמה ללא טיפול אנטיביוטי. לפיכך, בשנים האחרונות מקובל להשהות את הטיפול למשך 24-28 שעות בילדים בני חצי שנה ומעלה שאינם מראים סימני מחלה קשים. כאשר מדובר בתינוק קטן, כאשר ישנו חשש לסיבוך או כאשר לא קיים שיפור, מומלץ להתחיל טיפול באנטיביוטיקה למשך כ-5-7 ימים. חיידק הפנאומוקוק הינו אחד החיידקים השכיחים ביותר מבין הגורמים לדלקות אוזניים. הוא גם גורם לדלקות ריאה, דלקת קרום המוח ועוד. חיסון הפרבנר, הניתן כיום בשנת החיים הראשונה, מיועד למנוע, בין השאר, דלקות אוזניים הנגרמות על ידי פנאומוקוק. לאחרונה, הוחל במתן חיסון פרבנר הנותן כיסוי כנגד 13 זנים של החיידק ולא רק 7 כבעבר, והוא צפוי לתת הגנה טובה יותר כנגד החיידק.

מחלות שלשוליות

שלשולים הינם נפוצים ביותר בשנות החיים הראשונות והם נגרמים על ידי נגיפים, חיידקים או טפילים. במרבית המקרים ההעברה מתרחשת על ידי מגע עם צואה מזוהמת או דרך אכילת מזון מזוהם. הגורם השכיח ביותר לאשפוזים בשל שלשולים בקרב ילדים הינו נגיף הרוטה. הוא גורם לחום, שלשולים מימיים מרובים והקאות, בעיקר בחודשי החורף. הסיבוך העיקרי הינו התייבשות ואיבוד נוזלים ומלחים, אולם קיימים סיבוכים נוספים כגון דלקת מוח ופרכוסים. אין טיפול בנגיף ולא מומלץ לתת תרופות נוגדות שלשול, מכיוון שהן מאריכות את משך המצאות הנגיף במעיים. עיקר המאמץ הטיפולי מתרכז בהחזרת נוזלים ומלחים ובמניעת התייבשות. קיים חיסון כנגד נגיף הרוטה, והוא ניתן דרך הפה בחודשים הראשונים לחיים. עד כה היה החיסון מומלץ על ידי האיגודים המקצועיים אך היה צורך לרכוש אותו בבתי המרקחת, החל מינואר 2011 הוא ניתן לכלל התינוקות בארץ בטיפות החלב בגילאים חודשיים, 4 חודשים וחצי שנה.

מחלת שלשולים נוספת, השכיחה יותר בחודשי הקיץ היא הדיזנטריה, הנגרמת על ידי החיידקים סלמונלה, שיגלה או קמפילובקטר. בדיזנטריה השלשולים מלווים בהפרשת ריר ודם, לעתים החום גבוה וקיים חשש לפרכוסים. במקרים מסוימים יש צורך בטיפול אנטיביוטי. עדיין לא קיים חיסון כנגד החיידקים הגורמים לדיזנטריה ולכן הדרך הטובה ביותר להימנע מהמחלה היא הקפדה על רחיצת ידיים לאחר מגע עם הפרשות, שמירה על היגיינה בהכנת המזון ואחסון נאות שלו.

מחלות חום ופריחה

פריחות מסוגים שונים מלוות מחלות זיהומיות רבות. לרוב הפריחה מבטאת מחלה זיהומית נגיפית קלה, אולם לעתים מדובר במחלה דוהרת, ולכן מחלת חום ופריחה מחייבת ביקור אצל רופא הילדים לצורך הערכה. במרבית המקרים פריחה אדומה נקודתית המלווה מחלת חום פשוטה הינה ויראלית. בחלק מהמקרים, הפריחה אופיינית וקל לקבוע בבדיקה גופנית מהו הנגיף כדוגמת אבעבועות רוח או מחלת הפה והטלפיים (יש לומר :הפה והגפיים) בה מופיעות שלפוחיות בחיך האחורי יחד עם שלפוחיות בכפות הידיים והרגליים. חשוב להזכיר שחיידק המנינגוקוקוס, הנקרא בלשון העם "החיידק האלים", עשוי להתבטא גם הוא בחום ופריחה. אם ילדכם מפתח חום, המלווה בהקאות, אפאתיה ניכרת, חיוורון ופריחה המתפשטת במהירות על פני הגוף ולא נעלמת בלחיצה, יש לפנות בדחיפות לבית החולים.

לסיכום: מחלות מדבקות הינן המחלות השכיחות ביותר להן חשופים ילדינו. רובן קלות וחולפות ללא טיפול אולם לחלקן מהלך סוער וסיבוכים אפשריים. חלק גדול מהמחלות ניתן למנוע על ידי חיסונים. גם כאשר אין חיסון, ניתן במרבית המקרים להמנע על ידי הקפדה על מספר כללי היגיינה פשוטים כגון רחצת ידיים. למרות כל זאת, לא ניתן להמנע לחלוטין מחשיפה למזהמים שונים ויש לצפות שבשנים הראשונות לחייהם, יחשפו ילדינו למחלות אלו או אחרות, זהו חלק מתהליך הבשלת מערכת החיסון שלהם. לנו, ההורים, נותר למלא את חלקנו ולדאוג להקטין את החשיפה למחלות הקשות יותר.

המלצות להורים למניעה ולהתמודדות עם מחלות מדבקות שכיחות:

· חסנו את ילדכם בחיסוני השגרה ובחיסוני השפעת העונתית

· הקפדה על רחצת ידיים תכופה הינה הדרך היעילה ביותר במניעת העברת מרבית הזיהומים – הקפידו על כך ודאגו שיקפידו גם בגן

· כאשר ילד חולה במחלת חום או שלשולים, אל תשלחו אותו לגן עד שיעברו לפחות 24 שעות מחלוף סימני המחלה. הקפידו שגם הגננות והמורות לא יגיעו חולות לעבודה

· מתי יש לפנות בדחיפות לבדיקת רופא?

  • מחלת חום ופריחה המתפשטת במהירות.
  • מחלת חום המלווה בשלשולים דמיים.
  • כאשר הילד אפאתי או מתלונן על כאבי ראש עזים.
  • כאשר יש שלשולים מרובים או הקאות מרובות עם חשש להתייבשות.
  • בכל מקרה בו הילד חולה וקשה לכם להעריך את מצבו.

תגיות: מחלות מדבקות, שפעת, דלקת אוזן תיכונה, מחלות שלשוליות, מחלות חום ופריחה
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
תגובה לכתבה  
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה