אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) רשלנות רפואית > עורך דין רשלנות רפואית

תפקידו של עורך דין רשלנות רפואית


12.12.11
בשל העובדה שמדובר במקצוע כה רגיש, העוסק בחיי אדם, לא פעם קורה שרשלנות הרופאים גוררת פגיעה בלתי הפיכה בבריאותו של המטופל. סיוע וייעוץ משפטי על ידי עורך דין רשלנות רפואית 

בתום הלימודים בפקולטות ללימודי רפואה בישראל, נשבעים הרופאים הטריים את שבועת ההיפוקרטס, היא שבועת הרופאים. במסגרת שבועה זו, נשבעים הרופאים בין השאר לא לגרום נזק לחולה המטופל על-ידם. על אף שבועתם, הרופאים - בני אנוש הם, בדיוק כמו עורכי דין ושופטים, ולעיתים, חרף שבועתם הכנה והאמיתית, מתרחשים טעויות בטיפול הרפואי ו/או מעשים המהווים רשלנות מצידם.

בשל העובדה שמדובר במקצוע כה רגיש, העוסק בחיי אדם, לא פעם קורה שרשלנות הרופאים גוררת פגיעה בלתי הפיכה בבריאותו של המטופל.

במקרים אלה בדיוק נכנס לתמונה עורך דין רשלנות רפואית.

תפקידו של עורך דין רשלנות רפואית הוא לדאוג לכך שהמטופל, אשר בריאותו ניזוקה כתוצאה מרשלנות הרופא או בית החולים בו טופל, יפוצה על-ידי הגורם הרפואי, הגוף המבטח את הרופא או בית החולים (כשמדובר בבית חולים ממשלתי, הרי שהמדינה היא זו שמפצה את הניזוק).

חשוב לדעת כי עילת התביעה מכוח רשלנות רפואית אינה קבועה בחוק, ועל מנת להשיג לנפגע את הפיצוי ההולם לו הוא זכאי, על עורך דין רשלנות רפואית להגיש תביעה נזיקית, מכוח עוולת הרשלנות המעוגנת בפקודת הנזיקין. יחד עם זאת, נקבעו בפסיקת בתי המשפט מבחנים ספציפיים ומיוחדים הרלבנטיים לתחום הרפואה. המבחן העיקרי שנקבע בפסיקה, הוא מבחן ה "רופא הסביר". הווה אומר, לשם הוכחת התביעה, על עורך דין רשלנות רפואית, להוכיח ולשכנע את בית המשפט כי הרופא חרג מסטנדרט ההתנהגות ההולם את התנהגות ה"רופא הסביר".

כמו כן, לא די בכך שיוכיח כי הרופא חרג מסטנדרט ההתנהגות המקובל, אלא שעליו להוכיח גם כי לתובע אירע נזק וכי הנזק אירע בשל החריגה הנ"ל. בעגה המשפטית עניין זה מכונה קשס"ב, קרי הוכחת קשר סיבתי בין המעשה או המחדל ובין הנזק הנטען בשל כך.

אל כתב התביעה ייצרף עורך דין רשלנות רפואית חוות דעת הערוכה על ידי מומחה רפואי רלבנטי לתחום, אשר מלבד להיקף הנזק הנטען, תידון בטענות הרשלנות מצד הגורם הרפואי. תביעה המוגשת על ידי עורך דין רשלנות רפואית ללא חוות דעת, עשויה להימחק על ידי בית המשפט ככל והצד הנתבע יבקש זאת (וסביר להניח שיבקש).

חשוב לדעת, כי ישנם מקרים בהם מפוצה נפגע עקב טיפול רפואי רשלני, ללא הוכחת האמור, וזאת מכוח הסדרי חקיקה מיוחדים. כך למשל, זכות הפיצוי ניתנת באופן אוטומאטי למטופל שקיבל עירוי דם במוסד רפואי ובמסגרת העירוי נדבק בנגיף האיידס, זכאי לפיצוי.

הסקירה הקצרה שלעיל מלמדת התחום המשפטי של רשלנות רפואית מצריכה ידע, הכשרה וניסיון מיוחד, על מנת שיוכל עורך דין רשלנות רפואית לממש את זכויות לקוחות כדבעי.

תפקידו ומומחיותו של עורך דין רשלנות רפואית היא לבחון את נסיבות המקרה ולתרגם אותו להליך משפטי יעיל ונכון אשר יוביל בסופו של דבר לפיצוי מקסימאלי עבור המטופל. בחירה בכלי משפטי שגוי עלולה להוביל למצב שמטופל שבריאותו נפגעה באופן משמעותי לא יקבל את הפיצוי המגיע לו.

טול דוגמא של מטופל, אשר קיבל עירוי דם בבית חולים וולפסון והדם שהוזרם לורידיו היה נגוע בנגיף ה-H.I.V.. עורך דין רשלנות רפואית אשר אינו בקיא בהוראות החקיקה הרלבנטיות, עשוי שלא להכיר את החוק לפיצוי נפגעי עירוי דם ולהגיש את תביעת הפיצויים על פי עילה אחרת. כך, יכול שעוולת הרשלנות תוליד בסופו של יום פיצוי לחולה, אולם זאת רק לאחר שהוכיח עורך דין רשלנות רפואית את התקיימותן של כל הנסיבות והתנאים המקיימים את העוולה. לעומת זאת, בחירה מדויקת ונכונה של עילת התביעה, תניב לחולה פיצוי מירבי באופן היעיל והמהיר ביותר.

נוכחנו כי לא בכדי נוצר המקצוע המיוחד והספציפי העונה לשם עורך דין רשלנות רפואית.

המלצתנו אל גולשי הפורטל - אל לו לאדם הסובל ממגבלה רפואית שהינה תוצאה של טיפול רפואי כושל, לפנות אל עורך דין אשר תחום הרשלנות הרפואית זר לו.
 
מאת: Lawtip.co.il – סיוע וייעוץ משפטי על ידי עורך דין רשלנות רפואית

תגיות: רשלנות רפואית
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה