אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) כליות ודרכי השתן > אי שליטה על סוגרים

אי שליטה על סוגרים – הזווית הנפשית


8.12.10
אי שליטה על הסוגרים פוגע באיכות חיי החולים, מפרק משפחות, גורם לאובדן עבודה והכנסה ופוגע בדימוי העצמי. חשוב לדעת שאפשר לטפל ולהתמודד עם זה

רוב היונקים ובעלי החיים בכלל תוכננו על-ידי הטבע והבריאה לחיות עד לסיום גיל הפוריות שלהם. פירושו של דבר שאנשים "תוכננו על-ידי הטבע" לחיות כ-50 שנה בלבד. במאה העשרים חלה התקדמות אדירה ותוחלת החיים כמעט והכפילה את עצמה. למהפכה זאת מספר סיבות, העיקריות שבהן הן: שיפור בהיגיינה אישית וסביבתית, שינויים בתזונה, שינויים באורחות חיים וכמובן התקדמות אדירה ברפואה. לפלאי הרפואה שהאריכו את תוחלת החיים חברו גם בעיות רבות אשר אנו מתמודדים איתן כעת. כאשר רוב האוכלוסייה במאות הקודמות הייתה מסיימת את חייה סביב גיל 50 שנה, אחוז החולים במחלות היה קטן מאוד. כיום אחוז החולים הוא הגדול בגיל המבוגר, והרפואה נתקלת במצבים אלה בשכיחות רבה יותר ומחפשת כל הזמן פתרונות על-מנת להביא להחלמה ו/או לשמירה על איכות חיים הנפגמת קשה ממצבים שונים של הגיל המבוגר. אחת מהבעיות הקשת הפוגעות באיכות החיים, היא אי-שליטה על הסוגרים ודליפת שתן בלתי רצונית.

דליפת שתן הלא רצונית זו מתרחשת בזמן ביצוע מאמץ גופני, ו/או בזמן שיעול או התעטשות.

מקובל להניח כי כ-17% מכלל האנשים בעולם סובלים מתסמונת זו. מדובר על מיליונים רבים של אנשים.

דווקא הגורם הנפשי הוא הקשה ביותר בתופעת אי השליטה על הסוגרים: תחושת הבושה ותחושת ההשפלה האישית מפני הופעת הרטיבות, גובה מחיר רגשי שלילי כבד ביותר. גבר או אשה המתמודדים עם אי שליטה על סוגרים, מופיע אצלם פחד אמיתי שמא תיראה ה"בושה", שלא לדבר על התחושה האיומה של אי הנוחות האישית. אנשים בעלי חוש אסתטי מפותח עלולים להיכנס למצב דיכאוני עקב מצבם ומתחילים לפתח "קריירה" של הסתייעות בטיפולים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים לאורך זמן. מצב זה גורם אף לפחד נוסף, שהוא הפחד לצאת מהבית, וכן פחד נוסף מפני חוסר הידיעה אם ימצא האדם שירותים קרובים. יש אנשים היודעים ל"מפות" את כל השירותים בעיר, ולדעת היכן השירותים הקרובים ביותר למקום הימצאם בעיר. ואולם, כמו "להכעיס", המצב החמור של אי השליטה "תופס" אותם כמי שלא הספיקו ללכת לשירותים בזמן, והבגדים התחתונים והעליונים נרטבים משתן. כך נוצר "מעגל קסמים" של בושה, חוסר אונים, פחד לצאת מהבית, וחוזר חלילה.

יש אנשים שעקב הכרוניות של אי השליטה שלהם לא מסוגלים להמשיך בעבודתם, עקב קושי להתרכז בזמן העבודה, וכן מצבים בהם תכיפות ההליכה לשירותים פוגעת בפגישות עבודה, פגישות עסקים, ועוד – עד כדי הפסקת העבודה בין מרצון ובין עקב פיטורים. הדימוי העצמי של האדם הסובל מתופעת אי השליטה הולך ונשחק. מאדם שההליכה לשירותים היתה דבר שבשגרה, הפך לאדם חסר-בטחון, בעל דימוי עצמי ירוד ביותר וסבלו הנפשי רק מחריף.

כל המחקרים המדעיים של השנים האחרונות מראים כי אנשים עם בעיית אי שליטה על הסוגרים נמנעים מפעילות חברתית: בעוד שטרם הופעת התופעה, הגבר או האשה היו רגילים לפגוש חברים פעמיים בשבוע סביב שיח קפה, משחק קלפים, או פעילות חברתית אחרת, מפסיקים להופיע למפגשים האלה במסווה של תירוצים שונים. הבושה והפחד מפני האפשרות "להשאיר סימני דרך" בבית זר – מעורר מצב אימה של ממש אצלם. נפסקת היציאה לטיולים, היציאה למסעדות ובילויים אחרים – הכל, עקב תופעת האי שליטה על הסוגרים.

מחקרים רבים בעשור האחרון מדווחים על כך שהזוגיות וחיי המשפחה נפגעים ביותר. הימנעות מקיום יחסי מין והתרחקות בן/בת הזוג הופכים שכיחים יותר ויותר בין זוגות רבים. בריחת שתן, כך מתברר הופכת "איום" פסיכולוגי של ממש על חיי המשפחה ובן הזוג.

מתברר, כי למרות שכיחותה הגבוהה של בעיית דליפת השתן באוכלוסייה הכללית, רק חלק קטן מכלל האנשים פונה לייעוץ וטיפול רפואי, זאת עקב תחושות הבושה וההשפלה המתלוות לתופעה זו, וכן חוסר מודעות לאפשרות של טיפול בתופעה שכזו. חלק מהאנשים סבורים כי דליפת שתן היא תוצאה של הזדקנות רגילה ואין מה לעשות בנושא.

טיפולים שונים מוצעים לאנשים עם אי-שליטה: טיפול תרופתי, טיפול בביופידבק, טיפול פיזיותרפי לחיזוק שרירי רצפת האגן, טיפול ניתוחי, ועוד. גם טיפול פסיכולוגי וזוגי מוצע כדי לשפר את המצב הנפשי המדוכדך של הסובל מהתופעה ולשפר את חיי הזוג.

הטיפול החדשני הנוסף המוצע בישראל הינו מכשיר מושתל לגירוי עצבי -נוירוסטימולטור "אינטרסטים" המיוצר על-ידי מדטרוניק. מכשיר זה מותאם למטופלים הלוקים באי שליטה על סוגרים והוא מושתל בהרדמה מקומית.

אי שליטה על הסוגרים פוגע באיכות חיי החולים, מפרק משפחות, גורם לאובדן עבודה והכנסה ופוגע בדימוי העצמי. חשוב לדעת שאפשר לטפל ולהתמודד עם זה. יש היום מבחר טיפולים שיכולים להתאים למצבים שונים ולחלץ את החולה מהמצב הזה. זו לא גזרת גורל.

מאת: ד"ר שאול נבון פסיכולוג רפואי מומחה-מדריך, מורשה להיפנוט ולמחקר מדעי בהיפנוזה ומזכיר האגודה הישראלית להיפנוזה.


תגיות: בריחת שתן, אי שליטה על סוגרים, דלקת בדרכי השתן, הרטבה, הרטבת לילה
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה