אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) סרטן וגידולים > גילוי מוקדם של סרטן שד

גילוי מוקדם של סרטן שד. הבדיקות המתאימות מהקל לכבד


28.11.10
כיצד מעריכים סיכון לחלות בסרטן שד, מה ההבדל בין אבחון בגיל צעיר למבוגר?מהם הסימנים המחשידים? מהי תכנית מעקב, מהן סדר הבדיקות?
חיפוש סרטן שד בשלב המוקדם מאד, כדי לטפל ולהגיע להחלמה מלאה, דומה לחיפוש מחט בערמת שחת.
כל רמז או כלי העשוי להביא אותנו לגילוי המוקדם קביל. יש ריפוי מלא מסרטן שד אם התגלה מוקדם. אך מהצד השני יש לזכור שמדובר בנשים בריאות , וצריך/ה הרופא/ה לא לטרטר בבדיקות מיותרות יותר מידי, כמו בכל נושא יש למצוא את שביל הזהב.
מטופלות פונות עם מגוון טיעונים הנובעים מדעות קדומות או חוסר ידע, החל מ "עשו לשכנה שלי ממוגרפיה ולא מצאו את סרטן השד שהיה לה, או: בממוגרפיה יש קרינה ועל כן איני רוצה לעבור אותה, אני מעדיפה אולטרה סאונד במקום. "שמעתי ש MRI זה הרולס רויס שלכם ואתם לא נותנים לי כי זה יקר" . אז בואו נעשה קצת סדר, נבין מה "רואה" כל בדיקה ואולי נדע מה עושים ולמה.
מתחילים בבדיקה ה"גוזלת" הכי פחות זמן, אין בה נזק והיא סיפור האישה ובדיקה ע"י כירורג/ית מומחית לרפואת שד, על מנת להעריך את הסיכון לחלות בסרטן שד. הבדיקה נדרשת כדי להבחין מה מרקם השד. תפקיד הכירורג/ית על פי גורמי הסיכון ומבנה השד לתכנן עם האישה תוכנית מעקב. המרווח בין בדיקה לבדיקה ובאיזה מכשיר להשתמש. בבדיקה הפיזיקאלית הכירורג/ית מחפשים סימנים חשודים לסרטן שד או גושים וכן בדיקת בלוטות הלימפה.
כירורג מיומן מסוגל כנראה להרגיש גושים שגודלם מ 1 ס"מ ומעלה. תלוי כמובן בגודל השד וכן במבנה השד. כל שד בנוי מ"גבשושים" המרקם אינו חלק לגמרי ונובע מהרקמות המרכיבות את השד. רקמה בלוטית היודעת ליצר חלב ,דרכי חלב המובילות החלב לפטמה, רקמת שומן ורקמת חיבור.
היחס בין כמויות הרקמות השונות בשד משתנה עם הגיל.
בגיל הצעיר אנחנו מכנים את השד סמיך, כלומר מכיל הרבה בלוטות חלב ורקמת חיבור. (פיברוגלדולרי בלשוננו- נשמע כמו מחלה, אך כמובן לא כך).בגיל המבוגר מתחלפת הרקמה הבלוטית ברקמה שומנית והשד רך יותר.בגיל המבוגר בו קיימת שכיחות גדולה יותר של סרטן שד, קל יותר בדרך כלל לאתר במישוש גושים נוקשים על רקע השד הרך.
בגיל המבוגר הממוגרפיה כהה יותר בצילום וכל גוש נראה לבן וקל יחסית לראותו על רקע הכהה.
אחד הסימנים הכי בולטים, והמאפשר זיהוי מאד מוקדם של סרטן שד הוא שקיעת סידן ברקמת השד. (כאשר רואים הסתיידויות בשד 80% זה לא סרטן, אך 20% הן הסימן הראשון לסרטן שד).
גם בשד סמיך ניתן לאבחן סרטן מוקדם מאד אם שקע בו סידן. זאת החשיבות העיקרית של הממוגרפיה, ובזה יתרונה הגדול על שאר הבדיקות בהן לא ניתן לראות את ההסתיידויות.
לא בכל גידול סרטני רואים הסתיידויות , לפעמים זה מופיע כגוש בשד. אם השד רובו שומן הגוש יראה בממוגרפיה . הממוגרפיה היא בדיקה הנעזרת בקרינת רנטגן. כמות הקרינה הנדרשת לממוגרפיה היא מועטה ודומה לכמות הקרינה שכל הגוף נחשף לה בטיסה טרנס אטלנטית.
אם השד "פיברוגלנדולרי" הבדיקת האולטרה סאונד תעזור לאבחן אם מדובר בגוש מוצק או בכיס נוזלי, הידוע בשמו ציסטה. האולטרה סאונד טכניקה הנעזרת בגלי קול. לא מתאים לשדיים המורכבות רובן מרקמת שומן.
ניתן לראות מאפיינים של סוגי גושים שונים בשד, רוב הגושים בגיל הצעיר אינם סרטן ואין צורך בביופסיה. אם הגוש נראה חשוד להיות סרטני אפשר לעשות ביופסית מחט בהכוונת האולטרה סאונד לגוש , להוציא מעט רקמה מהגוש ולשלוח לפתולוג להביט מבעד למיקרוסקופ ולזהות את טיב הרקמה.
אצל מרבית הנשים ניתן להסתפק בשלושת הבדיקות הנ"ל.
אצל מספר קטן יחסית של נשים יש צורך גם ב MRI . לרוב הכירורג/ית והרנטגנולוג לאחר הבדיקה הראשונית ידעו לכוון לצורך בMRI .
הMRI היא בדיקה הנעשית ע"י תכונות מגנטיות של רקמות הגוף. במהלך הבדיקה מוזרק חומר לגוף. זה הופך את בדיקת ה MRI לבדיקה יותר פולשנית מהבדיקות הנ"ל.
בדיקת ה MRI היא בדיקה מצוינת מאד מאד רגישה, כל דבר החשוד להיות סרטן יבלוט מיד. יתרונה של הבדיקה הוא גם חסרונה, שכן היא רואה צל הרים כהרים, ומהרגע שראינו את הצל לא ננוח עד שנוכיח האם זה סרטן או לאו. לכן יש פי 3.5 ביופסיות שד לאחר MRI בהשוואה לבדיקות האחרות.
מה למדנו מכל האמור למעלה, צריך להיות מומחה בתחום כדי לדעת באיזה כלי להשתמש. חשבו על נגר המבצע עבודה בביתכם וארגז הכלים שלו , לעומת היעילות בעבודות עץ חובבניות שלנו.
אף מכשיר אינו מזהה סרטן שד ב 100% ולעומת זאת כל מכשיר לפעמים מראה משהו החשוד לסרטן אשר בסוף הברור מתברר כגוש שפיר- לא סרטן.
לסיכום: תנו לכירוג/ית מומחה ברפואת שד להקשיב לכם לבדוק ולהחליט בעצה אחת עם הרנטגנולוג/ית מה המעקב הנכון לכל אחת מכן. לתת את ההזדמנות הכי טובה לגילוי מוקדם ולא להטריד אותך בבדיקות מיותרות.

מאת: ד"ר תמי קרני, כירורגית בכירה ב"ליידי אסיא" - המרכז לבריאות השד מקבוצת אסיא מדיקל, ובמכון לבריאות השד, במרכז הרפואי "אסף הרופא"


תגיות: שרטן השד, גילוי מוקדם של סרטן השד
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה