אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) סקסולוגיה, מיניות > ויאגרה לנשים

ויאגרה לנשים


31.10.10
התלונה על חוסר תשוקה היא התלונה העיקרית בקרב נשים המשפיעה על כשליש מהן במהלך חייהן

באתר healthguide ניתן למצוא מאמר העוסק בנושא מעניין מאד, ויאגרה לנשים. לפי המאמר, לאחר פריצת הויאגרה לשוק העולמי והצלחתה לעורר זקפה אצל מיליוני גברים, החלו נשים לתהות אם יש ויאגרה גם עבורן שתשמש כפתרון לאי תפקוד מיני. לשאלה אם יש ויאגרה לאישה נותן המאמר תשובה חד משמעית וקצרה – לא! או לפחות לא כעת. אבל כל זה יכול להשתנות בתוך שנתיים או שלוש, כיוון שחברות תרופות וחוקרים מתחרים ביניהם על פיתוח מוצר שיגביר את היצר המיני של קבוצה שמהווה שוק רחב מאד וצרכיה אינם מסופקים – נשים. עד כמה אמנם רחב שוק זה ניתן ללמוד ממחקריו של ד"ר אדוארד לומאן Edward Laumann)) מאוניברסיטת שיקגו הטוען שכ-43 אחוזים מהנשים סובלות מאי תפקוד מיני, לעומת כ-31 אחוזים מהגברים. עוד מציין המחקר כי בעשר השנים הבאות ישקיעו חברות התרופות כשניים עד שלושה מיליארדי דולרים במוצרים שמטרתם לשפר את חיי המין של אותן נשים.

המניעים להפרעות בתפקוד המיני אצל נשים

הפרעות בתפקוד המיני אצל נשים מאופיינות בחוסר תשוקה, עוררות ואורגזמה. התלונה על חוסר תשוקה היא התלונה העיקרית בקרב נשים המשפיעה על כשליש מהן במהלך חייהן, אומרת סינדי מסטון (Cindy Meston), עוזרת הוראה בקליניקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת טקסס באוסטין.

הסיבות

חוסר תשוקה מינית אצל האישה נקשר לעיתים קרובות למערכת היחסים שלה עם בן זוגה, טוענת סנדרה לייבלום (Sandra Lieblum), מנהלת בריאות המין וחיי הנישואין בבית הספר לרפואה UMDNJ Robert Wood Johnson בעיר Piscataway בניו ג'רסי, ארה"ב. לדברי לייבלום "אבר המין החשוב [עבור האישה] נמצא בין אוזניה. גבר זקוק למקום כדי לקיים יחסי מין, ואילו אישה זקוקה לסיבה." אולם, העוררות המינית של האישה יכולה להיות מושפעת גם מנסיבות משפחתיות, ממחלה או ממוות, מדאגות כספיות או תעסוקתיות, מנשיאה באחריות לטיפול בילד, מהצורך לנהל קריירה בצד גידול הילדים, מהטרדה מינית שמתקיימת בהווה או הייתה בעבר, מעייפות ומדיכאון.

אמנם, נראה ששורשי ההפרעות בתפקוד המיני של הנשים הן יותר פסיכולוגיות מאשר פיסיות. וכפי שאומרת מסטון: "נראה שלתפקוד הנרתיק יש חשיבות פחותה לאישה שמתארת את העוררות המינית שלה. אינני חושבת שאי פעם יהיה איזה שהוא חומר מעורר תשוקה שיגרום לאישה לרצות סקס כל הזמן".

אין זה אומר שהגורמים המביאים לעוררות מינית אינם פיזיים, אומרת לייבלום, שכן מחלות שונות (כמו, מחלת לב, סרטן, סוכרת, הפרעות פעילות של בלוטת התריס, זאבת) יכולות לתרום לירידת התשוקה המינית של האישה. והשפעה דומה יש גם לתרופות מרשם, במיוחד אנטי דיכאוניות או נגד חרדה, לתרופות שניתן לרכשם ללא מרשם, לסמים לא חוקיים ולאלכוהוליזם.

מדוע לא ויאגרה?

ויאגרה פותחה במטרה להעלות את זרימת הדם באברי המין. ויאגרה עובדת היטב אצל גברים רבים שסובלים מאין אונות או מהפרעות בזקפה מסיבות פיזיות, ופחות מסיבות רגשיות. לטענת ד"ר מיירון מרדוק (Dr. Myron Murdoch) מבית הספר לרפואה ג'ורג' וושינגטון, אין זה אומר שויאגרה אינה יכולה להחזיר את התשוקה גם לאישה. הויאגרה יכולה לעזור לחלק מהנשים, אבל לא לכולן.

בזמן שתרופה כמו ויאגרה יכולה לעזור לעשרים אחוז מהנשים שמדווחות על יובש בנרתיק (כתוצאה מכך שזרימת דם לנרתיק מגבירה את השומניות), עדיין לא ידוע באיזו מידה תרופות כאלה יכולות לעזור ל-43 אחוזים מהנשים הסובלות מהפרעות בתפקוד המיני, אם מכיוון שאינן מעוניינות בכך או כיוון שאינן נהנות מיחסי מין.

מרפא בגלולה?

למרות כל זאת, חברות תרופות המסתמכות על הצלחת הויאגרה מקוות למצוא את המקבילה הנשית. כיום, מתמקדות החברות בפיתוח תרופה שתעלה את זרימת הדם לנרתיק ובכך תגביר את השמנוניות ותרפה את שרירי הנרתיק.

תפיסה זו דומה לזו של הויאגרה, שמעלה את זרימת הדם בפין וכתוצאה מכך נוצרת זקפה. עד כה ניתן לראות באופק כמה תרופות מבטיחות מסוג זה, הכוללות prostaglandin, שכבר אושרה לגברים, וגם apomorphine ו- phentolamine, שנבחנו כמעוררי תשוקה אצל האישה.

בין אם חברות התרופות יצליחו ובין אם לאו, החדשות הטובות הן שנשים לא צריכות לחכות לגלולת מין. יש להן אפשרויות נוספות. מחקר מלמד שתרגילים, ייעוץ, חומרים לשימון וגינאלי וקלטות מין, כל אלה יכולים לעורר ולדרבן את החשק המיני אצל נשים.
 
 

תגיות: ויאגרה, סקסולוגיה, גלולות למניעת הריון, מין, גלולות, חשק מיני, זוגיות, יחסי מין, טיפול מיני, אין אונות, הורמונים, בעיות פוריות
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה