אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים >

אפשר להתגבר על חרדת בחינות


18.03.10
דפיקות לב, מחושים בחזה, הרגשת חנק, כאבי בטן – אלה הם רק אחדים מהסימפטומים ש15% מהאוכלוסייה סובלת מהם – חרדת בחינות
 
דפיקות לב, מחושים בחזה, הרגשת חנק, כאבי בטן – אלה הם רק אחדים מהסימפטומים ש15% מהאוכלוסייה סובלת מהם – חרדת בחינות. זוהי הוכחה נוספת לעובדה שהגוף והנפש הם מקשה אחת. הבשורה הטובה היא כי ניתן לטפל בבעיה בהתאם לאופייה ועוצמתה של החרדה הזו. סיגול של הרגלי לימוד והתנהגות נכונים יעזרו אף הם להתגבר על הבעיה.

המגזר החרד

חרדה היא תגובת חירום טבעית של הגוף כדי להתגונן בפני סכנה, וביסודה היא מנגנון הישרדותי חיובי. המצב משתנה כשנעשית פריצת גבול ומערכת העצבים האוטונומית (האחראית בין השאר על הנשימה) מגיבה על הגירוי בשליחת מסר בדיוור ישיר להגיב באופן מוגזם, לעיתים היא יוצרת שיתוק וקיפאון בתגובה עד כדי חוסר תפקוד.

לחרדה כמה מאפיינים:

סימנים נוירולוגיים: דפיקות לב, הזעה, מחסור באוויר, הרגשת חנק, כאבי בטן ושלשולים, זרמים בגפיים ועוד.

הימנעות ממפגש עם גורם החרדה.

ציפייה לרע ביותר והרגשה של חוסר שליטה.

פחדים.

תסמיני חרדת הבחינות יכולים להופיע בפרקי זמן של ימים או אפילו שבועות לפני הבחינה. הם מופיעים לרוב בקרב צעירים בשנות העשרים לחייהם, אך בשנים האחרונות עקב העלייה בתדירות המבחנים למטרות שונות, כולל ראיונות עבודה, מתחילה חרדת הבחינות כבר בגיל ההתבגרות ונמשכת אל עומק שנות השלושים ואף הארבעים.

עוצמת חרדת הבחינות והטיפול בה שונה מאדם לאדם. יש הבדל מהותי בין אלה שהחרדה אצלם היא נקודתית, ובין אלה שהחרדה שלהם קשורה בהיסטוריה משפחתית או שהם סבלו בעבר מחרדות שונות ומכפייתיות (OCD). אגב, מסתבר שהחרדה היא גנטית ועוברת מההורים לצאצאיהם.

למקרים הקלים של חרדה אפשר להסתפק בתרופות ללא מרשם כגון רסקיו-רמדי לסוגיו, שגם אם יפעלו כפלסבו ויעלו את בטחונו של הנוטל אותן, המטרה הושגה. במקרה שתרופות הללו אינן עוזרות כדאי לפנות לרופא משפחה ולבדוק אפשרות להסתייע בתרופות מרשם ממשפחת הבנזודיאזפינים כמו קלונקס, קסנאקס, אסיואל, לוריון ועוד, אך במינון נמוך כדי לא לגרום לנמנום ולהתמכרות.

כל מי שסבל מחרדות כלשהן בעבר – יסבול גם מחרדת בחינות. למקרים של היסטורית חרדה מסוגים שונים או נטייה לדיכאון, יש להתחיל בטיפול מוקדם לאורך זמן של מעכבי קליטה מחדש של סרוטונין (SSRI), המיועדים באופן מסורתי לטיפול בדיכאון, כמו פרוזאק, פלואוקסטן ועוד.

מחר יהיה יום חדש

במקרים רבים מומלצים טיפולים התנהגותיים הנפרסים על פני כ-6 מפגשים עם אנשי טיפול ונותנים כלים להתמודד טוב יותר עם האתגר בעתיד. וודאי הגיעו אליכם בדיוור ישיר הצעות לקבל טיפולים מטיפולים שונים. כדאי לדעת שטיפולים כמו: ביופידבק, הרפיות, היפנוזה ודמיון מודרך הם כלים חזקים ואפקטיביים מאוד לטיפול בחרדות בכלל ובחרדת בחינות בפרט.

טיפול פסיכולוגי יכול לערוך שינוי בדפוסי החשיבה כדי להבין שכישלון בבחינה אינו סוף העולם ואין טעם להרגיש שהוא מבטא כישלון בחיים או שיביא לירידה בערך העצמי.

כמו כן יש לנסות לערוך שינוי בהרגלי הלימוד:

· ללמוד לאורך כל התקופה ולא להשאיר את ההכנה לבחינה לרגע האחרון.

· להתרכז בעיקר ולערוך סיכומים ולא להתפרש על פני חומר שאינו לעניין.

· ללמוד לנהל את זמן הלימוד לבחינה ולערוך הפסקות בנות 15 דקות למנוחה. ההפסקות חיוניות לעיבוד החומר ולשמירה על מצב רוח טוב.

· לבדוק אם מספר הקורסים אינו מוגזם. אפשר לוותר על חלק ולהשאיר לשנה הבאה.

· והעיקר – להפנים שגם כישלון אינו סוף העולם. מחר יהיה יום חדש.
 

מאת: חוה רשף


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה