אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים >

רפואה סינית והגיל השלישי


24.02.10
בסין העתיקה ובתרבויות שונות בעולם הזקנים זכו לכבוד והערכה בשל ניסיון חייהם, החוכמה והידע שצברו
 
הסימנייה הסינית המציינת את המילה זקן מורכבת משילוב של סימנים: שיער (毛), אדם (人) ושינוי (改). בתרבות הסינית הקדמונה נהגו הסינים לגדל שיער וזקן ועם השנים שיערם התארך וצבעו הפך לבן או כסוף. צמיחת השיער משמעותה צמיחה אישית, כאשר תהליך הצמיחה האישי הינו ארוך ודורש זמן ומאמץ, לכן הצמיחה מגיעה לבשלות בגיל השלישי. הזקנים הסינים נהגו לומר "יש דברים שאדם לא יוכל להבין עד שיהיה מבוגר יותר".

בסין העתיקה ובתרבויות שונות בעולם הזקנים זכו לכבוד והערכה בשל ניסיון חייהם, החוכמה והידע שצברו. על פי הכתבים העתיקים, הסינים האמינו שהזקנים מכירים את תנועות וחוקי הטבע לכן יש להקשיב וללמוד מהם. ביהדות הכינוי ”זקן” הנלווה לשם הפרטי בא בעיקר לציין את מעלתו של האיש, לדוגמה רבן גמליאל הזקן. ניסיון החיים שבא עם הזקנה גרם לקדמונים לכרוך את הזקנה בחוכמה: ”בישישים חכמה וארך ימים תבונה” (איוב יב, יב).

על פי תיאורית ארבעת תקופות החיים:

60-90: תקופה זו היא תקופה חדשה, בה האדם מגלה את עצמו מחדש. האדם כבר מנוסה ומבוסס, לא מחויב לעברו, ובדרך כלל מצא את ייעודו בחיים. אם בתחילת דרכו נדחף לכיוון החיים - עתה יכול לבחור בנחת ובשלווה את כיוון התפתחותו.

90-120: זה כבר לא "מאיפה באת.." אלא "לאן אתה הולך..". האדם מבוגר, מתבונן במפעל חייו, ביצירותיו, בהתפתחות הדורות שאחריו. הסביבה פחות מפריעה לו, והוא נפרד מהעולם, בצורה איטית, אל התפקיד הרוחני הבא שלו.

ככלל, מסלול חיינו נמצא בתנועה מתמדת, אנו משנים ומשתנים וניתן לומר שהדבר הקבוע היחידי בטבע הוא השינוי. תיאורית "חמשת התנועות/יסודות" הסינית מגדירה 5 שלבים/קבוצות בכל גורם הקיים בטבע. הזקנה משתייכת ליסוד המים אשר מסמל את ההתחלה (ביצית וזרע), פוטנציאל שעדיין לא מומש, אך גם מסמלת התכנסות וסיום של תהליך. לכל שלב בחיינו יש את המשמעות והתפקיד שלו המאפשר לנו צמיחה גדילה והתפתחות מאוזנת ובריאה כך שנוכל ליישום את הפוטנציאל שבנו ולהגשים את עצמנו.

בהגיענו לגיל השלישי צברנו חוויות, ניסיון וחוכמת חיים, אך גם שילמנו בהידלדלות התמצית (ג'ינג=כח החיים) שלנו. הזמן מתקדם ואנו מגיעים לגיל בו מתחילות בעיות רפואיות שונות הגוף מגיב פחות טוב מבעבר לצרכים יום יומיים, אנו נעשים רגישים ורגשניים יותר או בחלקנו קשים ונוקשים מבעבר. אנו עושים באמת חשבון נפש מה עשינו עד היום? האם הגשמנו את עצמנו? ואם אנו מרגישים קורבן של אנשים אחרים? מה קורה לנו? לאן אנחנו הולכים? מה יהיה? שאלות אלו מטרידות רבים מבני גיל הזהב ואכן ברגע שנצליח להשלים עם מצבנו בכל הרבדים נוכל להיות מאושרים ומסופקים יותר, נדע שיש לנוע קדימה כיון שאת העבר לא ניתן לשנות, לכן כדאי לקבל אותו להשלים איתו ולנצל את יתרונות מצבנו באופן מירבי.

מחלות בגיל השלישי

ברפואה הסינית הג'ינג (כח החיים) קשור למצב הכליות הסיניות. הכליות אחראיות על העצמות, היכולת הקוגניטיבית (המוח) והמערכת ההורמונאלית. כלומר המעטות של הג'ינג תגרום לחולשה של הכליות ולחולשה בכל הפרמטרים שהוזכרו. לכן תופענה בעיות שונות כגון: גב ועמוד שדרה, אוסטיאופורוזיס, ארטריטיס (פגיעה במפרקים), כאבי בירכיים, חולשה של מערכת המטבולית (השמנה, סכרת), אינסומניה (בעיות שינה), גדילה של הערמונית, דחיפות ותכיפות במתן שתן, חולשה של מערכת החיסון, חשיפה לפגיעה של וירוסים וחיידקים, בעיות זיכרון בעיקר לטווח הקצר, רגישות נפשית והופעה של התקפי חרדה בדרגות שונות, נטייה להיפגע, התרגשות יתר או נוקשות יתר כתגובת הגנה לרגישות הנפשית, רצון לחברה ובעיקר משפחה קרובה.

שמירה וחיזוק הבריאות

בכתבים הסיניים לשמירה וחיזוק הבריאות הסינים מדברים על 4 נושאים שיש לשים לב אליהם .

חשיבה וחשיבה נכונה

מספר כללי זהב:

קבל את מצבך – הגוף עייף יותר לכן פעל באיטיות, אל תעמיס עליך לא בכמות המטלות ולא לאורך זמן. התנהל בקצב המתאים לך כך שתוכל ליהנות מכל רגע ומכל דבר.

למד מן העבר- יש לך ניסיון אדיר אתה חכם יותר מבעבר, נצל את ההזדמנות הזו ופעל בחוכמה. שתף אחרים בניסיונך ואפשר להם ללמוד ממך.

זמן- עיקר הזמן מוקדש לך , לתחביבך , למשפחתך ולכל דבר שאתה רוצה. נצל את הזמן לפעילות אך חשוב גם לנוח (מנוחה מאפשרת לגוף לחדש את תאיו ולהאיט את תהליך ההזדקנות).

תרגל את המוח- אימון חשיבה מאמן את המוח ושומר על כשירותו הקונטיבית כמו שמאמנים שריר, חשוב להתאמן אך לא יותר מדי.

תזונה

סתיו וחורף הם עונות אגירה והזנה לכן נאכל מזון שמעשיר את כוחות החיים. – זרעים, שורשים.
אביב וקיץ הם עונות הפרשה וניקוי לכן נאכל מזון קל לעיכול המפזר את האנרגיה כלפי מעלה והחוצה. – דגנים, עלים.
בנוסף, אופן הבישול של המזון קובע מה תהיה התועלת האנרגטית שלו:
· אידוי- מוסיף לחות, (אידוי ממושך מוציא החוצה את הטעם של הירקות). מתאים לכל אותם אנשים הסובלים מבעיות של יובש בגוף ובעור.
· בישול במים- משאיר את תמציות המזון במים לכן יש להשתמש במים לבישול אחר (אורז, רטבים).
· בישול ללא מים- משאיר את המיצים בתבשיל (להשתמש ב 2 כפות מים).
· הקפצה- חיום מהיר ללא איבוד רב של התמציות.
· בישול בתנור- מוסיף יותר יובש ואיכות מחממת, מבישול במים או אידוי, מדגיש את הטעם המתוק מוריד את רמת הלחות. מתאים לאנשים הסובלים מעודף נוזלים בגוף.
· סיר לחץ- מרכז את תמציות המזון, מהיר.

התעמלות

"באביב ובקיץ יש ללכת לישון עם חשכה ולקום מוקדם. בסתיו ללכת לישון מוקדם ולקום מוקדם. בחורף ללכת לישון מוקדם ולקום מאוחר."
תנועה = בריאות. התעמלות המבוססת על סבולת לב ריאה, הליכה, שחיה, אופניים עוזרת לחידוש ההזנה הרקמתית ולהאטה של תהליכי ההזדקנות.

חיזוק שרירי הבטן והגב מאפשרת לשמור על יציבה נכונה המשפיעה על פעילות האיברים הפנימיים.

תרגילי גמישות "מלחלחים" את המפרקים ובכך שומרים עליהם וכן מאפשרים טווח תנועה רחב המשפר את יכולת הביצוע הגופנית שלנו.
סוגי התעמלות מומלצים: טאי צ'י, צ'י גונג, פלדנקרייז, פילאטיס, יוגה.

טיפולים

הרפואה הסינית מאפשרת מגוון טיפולים אשר משפעלים את המערכת הפנימית לשמור על איזון . הטיפולים נערכים בשני מצבים:
א)טיפול מונע הנעשה אחת ל 3/4 שבועות. חשיבות הטיפול היא בכך שלאור אורח חיינו אנו מעמיסים על הגוף גורמים אשר מפריעים לגוף לפעול נכון, טיפול תקופתי עוזר להחזיר לגוף את היכולת לפעול נכון ובכך אנו מאטיים את הזדקנות הגוף ומעלים את איכות חיינו.
 
אקופונקטורה- שימוש במחטים דקות ( חד פעמיות ודקות במיוחד) החודרות לנקודות מיוחדות בעלות יכולת השפעה על תפקוד מערכות הגוף השונות, ובכך עוזרות לגוף לפעול באופן נכון ובריא יותר.
הטיפול מתאים להקלה על כאבים שונים בגוף (כאבי שרירים, מפרקים, ראש...), עזרה בשפעול האיברים הפנימיים (חיזוק והנעת המערכת המטבולית, חיזוק מערכת החיסון...)
 
צמחי מרפא סיניים - שימוש במרקחות של צמחי מרפא סיניים לשתייה. מתאים לחיזוק והזנה של רקמות הגוף (חוסר דם, בעיות שינה, חולשה ועייפות).
טווינא – עיסוי סיני בעל יכולת גבוהה לטיפול בבעיות אורטופדיות ועזרה בעידוד התנועה הפנימית (עצירות, כאבים...) הערה- הטיפול פחות מתאים לסובלים מאוסטיאופורוזיס,או כל חולשה באיכות העצם).

מאת: בני מרמור, מומחה ורכז לרפואה סינית בש.ל.ה- מרפאות כללית רפואה משלימה


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה