אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים >

מהם הרגלי האכילה של הישראלים?


15.02.10
ישראלים רבים לוקים באכילה רגשית המושפעת ממצבי רוח או שאוכלים בהיסח הדעת. הרגלי אכילה אלו תורמים לעליה במשקל ומהווים אחד הגורמים לעלית ממדי ההשמנה בישראל
 
סקר חדש: מהם הרגלי האכילה של הישראלים?

  • מרבית הישראלים (67%) מדלגים על ארוחות ובעיקר הירושלמים. ל- 24% אין ארוחות קבועות, כשליש מהישראלים אינם מרוצים מהרגלי האכילה שלהם. מרבית הישראלים נוהגים לאכול בנהיגה, ליד הטלוויזיה או ליד המחשב (71%). מרבית הישראלים אוהבים לנשנש בין הארוחות (64%) ובמקום הראשון מככבים חטיפים, בעיקר אצל גברים (54%). ירקות דורגו רק במקום השביעי.

ישראלים רבים לוקים באכילה רגשית המושפעת ממצבי רוח או שאוכלים בהיסח הדעת.

הרגלי אכילה אלו תורמים לעליה במשקל ומהווים אחד הגורמים לעלית ממדי ההשמנה בישראל.

לצורך בדיקת מימדי הבעיה, ערך החודש מלב"י-המרכז לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת אסיא מדיקל, בביה"ח אסותא ת"א, סקר המתחקה אחר הרגלי האכילה והפרעות אכילה שהתקבעו בקרב הציבור הישראלי.

סקר האומניבוס נערך החודש ע"י מכון "מותגים", בקרב מדגם מייצג של 500 מרואיינים מהאוכלוסייה היהודית. מהסקר עולה כי שליש מהישראלים אינם מרוצים מהרגלי האכילה שלהם וכי באזור הצפון התושבים יותר שבעי רצון מהרגלי האכילה שלהם (75%) ,לעומת שאר אזורי הארץ ( 63%-69%).

בסקר נשאלו השאלות הבאות: האם אתה מרוצה מהרגלי האכילה שלך? האם אתה מדלג על ארוחות? האם אתה אוכל כשאתה לא רעב? האם אתה אוכל ליד המחשב, הטלוויזיה או במכונית? האם אתה נוהג לנשנש בין הארוחות? האם אתה מתרשם מהרגלי אכילה לקויים של לפחות אחד מבני משפחתך?

שביעות רצון מהרגלי האכילה

32% מן הישראלים שהשתתפו בסקר אומרים כי הם לא מרוצים מהרגלי האכילה שלהם.

כשני שליש מהמרואיינים מסרו כי באופן כללי הם מרוצים מהרגלי האכילה שלהם (27% מאוד מרוצים + 41% די מרוצים).

הכי מרוצים מהרגלי האכילה הינם מרואינים בטווח הגילאים 65+ (79%), אחריהם צעירים בגילאי 18-34 ואלו שבגילאי 45-54 (70%).

בקבוצת גיל הביניים, 35-45, נמצאו 45% - מירב האנשים, שאינם מרוצים מהרגלי האכילה.

גם העשירים וגם העניים מבין הנסקרים מביעים חוסר שביעות רצון מהרגלי האכילה שלהם (39-40%) לעומת מעמד הביניים (26-32%).

דילוג על ארוחות

67% מציינים כי לפחות פעם בשבוע הם חורגים מהרגלי אכילה תקינים ומדלגים על ארוחות.

לא נמצאו הבדלים בין המינים, אך גילאי 55+ מקפידים יותר מן הצעירים על סדר ארוחות קבוע, ואילו הירושלמים נמצאו מדלגים יותר על ארוחות (39%) לעומת שאר תושבי הארץ (19-30%). ל24% מהנסקרים אין סדר ארוחות קבוע.

אוכלים כשלא רעבים

61% ממשתתפי הסקר ציינו כי הם נוהגים לאכול גם כשאינם רעבים: 24% אוכלים כשאינם רעבים לפחות פעם בשבוע, ו34% אוכלים כשאינם רעבים מספר פעמים בשבוע.

גילאי 45 ומעלה הם הממושמעים ביותר ורובם (51-59%), מדווחים כי הם אף פעם לא אוכלים כשלא רעבים, לעומת צעירים יותר (25%-28%).

הסקר מצא קשר מעניין בין הון לאכילת יתר: יותר מרואיינים בעלי הכנסה גבוהה בהרבה מעל לממוצע אוכלים גם כשהם לא רעבים מספר פעמים בשבוע (46%) לעומת בעלי הכנסה נמוכה יותר (26%-34%).

בעלי השכלה תיכונית חלקית שומרים יותר ורובם (71% מהם) מסרו כי הם אף פעם לא אוכלים כשהם לא רעבים, לעומת בעלי השכלה גבוהה יותר (31%-42%).

אוכלים ליד הטלוויזיה, המחשב או בנסיעה

71% מהמרואיינים מסרו שהם אוכלים לפעמים ליד הטלוויזיה, המחשב או בנסיעה במכונית. 19% ציינו כי הם אוכלים ליד הטלוויזיה או המחשב פעם בשבוע, ו50% ממשתתפי הסקר נוהגים לאכול ליד המחשב, הטלוויזיה או בעת נסיעה, מספר פעמים בשבוע.

הרגל אכילה זה מאפיין יותר צעירים מאשר מבוגרים: כמחצית מהמרואיינים בגילאי 55+ מסרו כי הם אף פעם לא אוכלים ליד הטלוויזיה, המחשב או בנסיעה (44%-50%) לעומת צעירים יותר (11%-31%).

הצעירים הפכו זאת למנהג קבוע: יותר מרואיינים בגילאי 25-34 (64%) אוכלים ליד הטלוויזיה, המחשב או בנסיעה מספר פעמים בשבוע לעומת מרואיינים מבוגרים יותר בגילאי 45+ (37%-47%).

כמו כן נמצא כי יותר מרואיינים בעלי הכנסה גבוהה הרבה מעל לממוצע (60%) אוכלים ליד הטלוויזיה, המחשב או בנסיעה מספר פעמים בשבוע לעומת בעלי הכנסה ממוצעת (45%).

התופעה של אכילה בהיסח הדעת מאפיינת יותר את תושבי הדרום: 80% מתושבי הדרום אוכלים לעיתים ליד הטלוויזיה, המחשב או בנסיעה, לעומת 67% מאיזור ירושלים וגוש דן.

האם נוהגים לנשנש?:

64% ממשתתפי הסקר ציינו כי הם נוהגים לנשנש, רובם (46%) ליד הטלוויזיה, 10% מנשנשים ליד המחשב, 3% מנשנשים תוך כדי נהיגה והשאר מנשנשים כך סתם.

תופעת הנשנוש מאפיינת יותר גברים מנשים: יותר נשים מסרו שהן לא נוהגות כלל לנשנש לעומת גברים (42% לעומת 31%).

הנשנוש שכיח יותר בצעירים: ככל שהמרואיינים מבוגרים יותר כך אחוז גבוה יותר מהם נמנעים מלנשנש (גילאי 18-24: 15%, גילאי 25-34: 27%, גילאי 45-54: 36%, גילאי 65+: 56%).

הנשנוש יותר נפוץ אצל עשירים: יותר מרואיינים בעלי הכנסה גבוהה בהרבה מעל לממוצע (17%) נוהגים לנשנש ליד המחשב לעומת בעלי הכנסה נמוכה יותר (7%-10% ).

הנשנוש פחות נפוץ אצל אקדמאים: יותר מרואיינים בעלי השכלה אקדמאית (41%-47%) מסרו כי הם אף פעם לא נוהגים לנשנש לעומת בעלי השכלה של 12 שנות לימוד (30%).

הירושלמים מנשנשים פחות מול הטלביזיה (33%) לעומת מרואיינים מיתר אזורי הארץ (47%-54%). אך הירושלמים מנשנשים יותר מול המחשב (20%) לעומת מרואיינים מיתר האזורים (5%-11%).

אלו סוגי נשנושים חביבים על הישראלים?

בין הנשנושים החביבים על הישראלים מככבים במקום הראשון החטיפים – 54%, במקום השני - פירות 44%, פיצוחים - האהובים על הישראלים מאד דורגו במקום השלישי 42%. אחריהם הנשנושים המובילים הם: שוקולד – 34%, ממתקים – 31%, מעדני חלב – 28%, ירקות – 24%, חטיפי אנרגיה – 19%.

גברים מנשנשים יותר חטיפים ופיצוחים לעומת הנשים (חטיפים:60% לעומת 47% בקרב הנשים, פיצוחים 48% לעומת 36% בקרב הנשים).

ככל שהמרואיינים צעירים יותר הם נוהגים לנשנש יותר חטיפים ושוקולד.

גילאי 55-64 מנשנשים יותר פירות לעומת גילאי 35-44 (56% לעומת 36%).

הדור הצעיר בגילאי 18-24 אוהב יותר פיצוחים וממתקים כנשנוש - (פיצוחים: 55% לעומת 33%, ממתקים: 50% לעומת 18%-32%).

הרגלי האכילה של בני הבית

למרות שהרב 68% מרוצים מהרגלי האכילה שלהם הם מציינים כי אחד מקרובי משפחתם סובל מהרגלי אכילה לקויים.

60% ממשתתפי הסקר מרוצים מהרגלי האכילה של בן/בת הזוג, יותר ממחציתם היו מרוצים מהרגלי האכילה של ילדיהם – 57%, של דור ההורים 52% וקצת פחות לגבי גיל הזהב-סבים/סבתות – 23%.

"הרגלי אכילה לקויים והפרעות אכילה שהתקבעו תורמים לעליה במשקל, מציינת ד"ר אסנת רזיאל , כירורגית, מומחית בניתוחי הרזייה, המנהלת הרפואית של מלב"י המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר מקבוצת אסיא מדיקל, "ארבע הפרעות אכילה עיקריות נמצאו מלוות מצבי השמנה קיצונית: אכילה אמוציונאלית (רגשית), בולמוסי אכילה, אכילת לילה ונשנושים".

אכילה אמוציונאלית

"אכילה אמוציונאלית הינה אכילה רגשית ובה מצב רגשי כמו כעס, מתח, שעמום או בדידות , גורר התנהגות אכילה ללא רעב, מציינת ד"ר רזיאל. האכילה משמשת כנחמה ופיצוי, מקהה רגשות ומרגיעה אך בטווח הרחוק מגבירה את התסכול ורגשות האשמה"

בולמוסי אכילה

"בולמוסי אכילה נמצאו קשורים להשמנת יתר חולנית. מדובר באכילה מוגזמת ומהירה המלווה בתחושה של איבוד שליטה, מסבירה ד"ר רזיאל." לפעמים, לאחר התקף האכילה חשים אשמה, צער ותסכול, המובילים לתחושת גועל עצמי ודיכאון."

תסמונת אכילת לילה

"תסמונת אכילת לילה מתאפיינת בחוסר תחושת רעב ותיאבון בשעות הבוקר, אכילת יתר בשעות הלילה יחד עם הפרעות בשינה, חוסר שינה, או קשיי הירדמות.

התנהגות זו מופיעה בדרך כלל כתגובה למצב נפשי של מתח ומגיבה להקלה במתח", מציינת ד"ר אסנת רזיאל.

נשנושים

"נשנושים, מהווים הפרעת אכילה שכיחה שבה מתקיימת אכילה "על הדרך" וחטיפה של אוכל, שנמשכים רוב שעות היום, מה שמוביל לאכילת יתר בהיסח הדעת.

המאפיינים של הפרעת אכילה זו הינם: אכילה אוטומטית, לא מודעת, כפייתית, העדר תחושות גופניות של רעב ושובע ואכילה יתר עקב מתח, עצבנות, או פזירות מחשבתית.

הפרעות האכילה השונות תורמות לעליה במשקל, הופעת מחלות נלוות להשמנה, ירידה באיכות החיים וירידה בדימוי העצמי.

הטיפול בהפרעות האכילה השונות כולל שילוב של הדרכה תזונתית וטיפול פסיכולוגי קוגניטיבי התנהגותי וכן השתלבות בקבוצות תמיכה.

הטיפול מקנה כלים פשוטים להתמודדות עם לחצי היום יום, בלי להשתמש באוכל כפיצוי לכל רגש מכביד. הוא מנתב את המטופל לכלים בריאים להתמודדות ומלמד דרך חדשה של תזונה בריאה ואורח חיים איכותי ובריא".

ד"ר אסנת רזיאל, כירורגית, מומחית בניתוחי הרזייה, המנהלת הרפואית של מלב"י המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר מקבוצת אסיא מדיקל:"ארבע הפרעות אכילה עיקריות נמצאו מלוות מצבי השמנה קיצונית: אכילה אמוציונאלית (רגשית), בולמוסי אכילה, אכילת לילה ונשנושים".
לקביעת תור לטיפול קוגניטיבי התנהגותי, למעקב דיאטני, או להשתתפות בקבוצות תמיכה במלב"י
ניתן לפנות במייל: info@assia.co.il או בטלפון: 03-7645444

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
תגובה לכתבה  
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה