אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים >

גיל הזהב: ההשלכות של השמנת יתר


03.01.10
הכל על השמנה בגיל המבוגר

מה החשיבות של שמירה על משקל תקין בגיל הזהב?

האם מדובר רק בחיצוניות או שמא גם בערכי בריאות הכרחיים לאיכות החיים בכל גיל שהוא?

נדמה שאנחנו נוטים לזלזל בחשיבות המשקל בגיל המבוגר. הסיבות המובנות לכך הן בעיקר חברתיות. חוקרי גריאטריה יספרו לכם בוודאי כי זו רק חלק ממסכת ההתעלמות של החברה לאנשים "השקופים" כלומר המבוגרים. אנו רואים אותם אך נוטים להתעלם מהם ומבעיותיהם, כך גם לגבי משקלם.
אנשים מבוגרים בעלי נטייה להשמנת יתר סובלים ממכלול הבעיות של אנשים שמנים, אך השפעתו של הגיל ושל תפקודי גוף אחרים אשר נחלשו מקצינה פעמים רבות את חומרת הבעיות מהן הם סובלים.
 
מהן אם כן הבעיות השכיחות של השמנת מבוגרים?

תופעות הלוואי של ההשמנה רבות וחלקן אף ייחודיות: קשיי נשימה, בעיות עור, כאבי גב תחתון, כאבי ברכיים, בעיות בשמירה על היגיינה אישית.
בעיות מפרקים קשות, במיוחד בברכיים ובמפרקי הירכיים, גם הן בעיה ייחודית של השמנה בגיל השלישי בעיקר בשל בריחת סידן המקשה על הגוף להתמודד עם המשקל שלא כן עם משקל יתר.

כמו כן, השמנת יתר בגיל המבוגר מעלה גם את הסיכון לתמותת יתר בגיל נמוך יחסית. בעיות רפואיות נוספות מהן עלולים מבוגרים בעלי השמנת יתר קיצונית לסבול הן לחץ דם גבוה, הסתיידות עורקים, סוכרת, אבנים בכיס המרה, סוגים שונים של סרטן וקשיים בתנועה.
קבוצת חוקרים מאוניברסיטת דרום פלורידה אשר בטמפה ביצעה מחקר אשר נתוניו מצביעים על העובדה כי אנשים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית לאחר גיל שבעים מועדים לאחוזי נכות גבוהים יותר מאשר אלו השומרים על משקל תקין.
למרות שלא בהכרח הם מקצרים את חייהם, הם פשוט מועדים לחיות את יתרת חייהם מתוך מצב של איכות חיים ירודה הכרוכה בבעיות רפואיות ספציפיות אשר תוארו לעייל והן צירוף של תחלואי הגיל ושל מחלות הקשורות בהשמנה.
הודאות הכרוכה בהופעתן של מחלות אלו הוכחה דרך קבוצת המחקר והיא מצביעה על החשיבות הקריטית של שמירה על משקל תקין בעיקר בגיל הזה.
אז גם אם נדמה לנו שההורים שלנו שמנים אבל זה לא ממש משנה כי הם מבוגרים, כדאי להעיר להם ולנסות לעורר אצלם מודעות. איכות החיים בגיל הזהב שווה זהב אך עלולה לחמוק בקלות, וכדאי לנסות ולצמצם את הופעתן של מחלות שכיחות הקשורות בהשמנה בעיקר בשל השפעתן הקשה על תפקודי הגוף בגילאים מבוגרים.

הסיכוי להשמנת יתר עולה בנשים בגיל הבלות

גיל הבלות אצל נשים מביא עימו את הצורך בתשומת לב מיוחדת לתחזוק וטיפוח מערכות הגוף אשר עוברות שינוי דרמטי.
נדמה, שגם נושא המישקל כמו נושאים אחרים דורש התייחסות מיוחדת ותשומת לב מרובה, לא כל מה שהיה מובן לנו מאליו כשהיינו צעירות ממשיך להתקיים ללא מאמץ. כך גם: מישקלנו.
נתונים חדשים אשר נאספו ומפורסמים בגליון אוקטובר של העיתון הרפואי Journal of Obstetric, Gynecologic and Neonatal Nursing מעידים על כך כי נשים בגיל הבלות מועדות להשמנת יתר קיצונית באחוזים גבוהים יותר בהשוואה לשיעורן באוכלוסיה הכללית.
השמנת היתר בגיל הזה לא רק שהיא פוגעת בהופעה החיצונית אלא שהיא מביאה לעליה תלולה בשיעור מחלות קשורות בהשמנה כגון מחלות לב, יתר לחץ דם, סוכרת, תשניק נשימה בשינה, סרטן, דלקות מפרקים ועוד.
הבשורה הטובה היא שהסיכוי לחלות במחלות הללו בגיל הבלות יורד כאשר נשים בגיל זה מקפידות על מישקל תקין.
התקפי לב, למרות הדימוי הציבורי השגוי אשר יש להן כמחלה "גברית" הפכו כבר מזמן לגורם המוות מספר אחת בקרב נשים מבוגרות.
שיעור התמותה בקרב הנשים מהתקפי לב הוא פי ארבעים משיעור התמותה בשל סרטן השד. הנתון הזה מאכזב ומצער בעיקר משום שהתקפי לב, ניתן למנוע באמצעות אורח חיים נכון ונבון ושמירה על בריאות ועל מישקל תקין.
כשני שליש מן הנשים האמריקאיות מוגדרות כבעלות מישקל עודף. חלק מהן מוגדרות בעלות מישקל עודף קיצוני. מכיוון שנשים מועדות לעליה במישקלן יותר מאשר גברים, הרי שנשים בגיל הבלות נמצאות בקבוצת סיכון גבוהה ופגיעה במיוחד.
בפני נשים בגיל הבלות עומדות שתי ברירות: האחת היא לבלות את שארית חייהן באיכות חיים טובה מבחינה רפואית או לחלופין לפתח סדרה של מחלות כרוניות שאת חלקן הגדול ניתן למנוע.
יש חשיבות רבה להבנת סכנות מישקל עודף בגיל הזה בעיקר בקרב שירותי הרפואה.
על ידי הבנה מעמיקה של סיבוכים הנובעים מהשמנה, לאחיות ולצוותים רפואיים יש את היכולת לעבוד על כך עם נשים באוכלוסיות גיל שונות ולחנך אותן לתובנות הרצויות בנושא שמירה על מישקל תקין בכל גיל.
נדמה כי על צוותים רפואיים ופרה רפואיים מוטלת משימה גדולה יותר מאשר רק פתרון בעיות קיימות ובאפשרותם להביא לידי שינוי מהותי ועמוק יותר בתפיסה הציבורית בנושא הסכנות הטמונות במישקל עודף.
חינוך לערכי תזונה נכונים, תובנות לגבי הסכנות הטמונות במישקל עודף כל אלו הם מסרים אשר יכולים וצריכים לעבור על ידי צוותים רפואיים ואנשי שירותי הרפואה אשר באים בקשר יומיומי עם נשים, החל ברופאי משפחה וכלה ברופאי נשים.
רפואה מונעת היא לא רק מונח, היא דרך חיים, שהעוסקים בה צריכים לתת את הדעת על היכולות הנרחבות והאחריות הרבה הכרוכה בעיסוק בה.
החינוך לידע ולסכנות הטמונות במשקל עודף יכול בהחלט להציל חיים בקרב אוכלוסיות נרחבות. והוא פעמים רבות תפקידה של המערכת הרפואית שנשכח בעיקר בשל חוסר זמן ומרוץ אחר השעון בטיפול אחר סכנות ומחלות אחרות אשר נדמה תמיד שהן דחופות יותר.

ניתוחי הרזיה יעילים גם באוכלוסייה המבוגרת

ממצאים חדשים מלמדים, שמידת השיפור במצבם הבריאותי של מטופלים בגילאי 65 ומעלה לאחר ניתוח בריאטרי, אינו שונה משל אנשים צעירים יותר, שעברו את אותו הניתוח. פירוש הדבר שככל הנראה גיל מבוגר אינו מהווה גורם סיכון מבחינת סיבוכים או עלייה בשיעור התמותה, כאשר מדובר בניתוח הרזיה.
לפי ממצאי מחקר חדש, שהוצג בכנס השנתי של האיגוד האמריקני לניתוחים מטבוליים ובריאטריים, מבוגרים מעל גיל 65 הסובלים מעודף משקל יכולים לעבור ניתוח הרזיה 'בראש שקט'.
ממצאים אלה מפריכים נתונים קודמים, שהצביעו על שיעור תמותה גבוה יותר בקרב מבוגרים מעל גיל 65 שעברו ניתוח מעקף קיבה, מסביר ד"ר ג'וזף קון, מנהל המחקר. "רוב הניתוחים שבוצעו אז היו ניתוחי מעקף קיבה פתוח", הוא מסביר. "מעטים מהם היו לפרוסקופיים, ורובם היו במסגרת עקומת הלמידה. כיום, במסגרת תכניות מודרניות לניתוחים לפרוסקופיים, רוב המטופלים משתחררים לבתיהם כבר לאחר יום יומיים, גם אם הם עברו את גיל 65".
ד"ר קון ועמיתיו ערכו מעקב אחר 1753 מטופלים, שמתוכם 153 מעל גיל 65, שעברו ניתוח בריאטרי במרכז שלהם, בין החודשים ינואר 2005 עד יולי 2008. החוקרים אספו נתונים על המטופלים במשך שישה שבועות לפחות לאחר הניתוח.
בעוד שגילם של המטופלים המבוגרים נע בין 65 ל-77, ומדד מסת הגוף הממוצע שלהם היה 45, גילם של הצעירים יותר היה 18-64, וממוצע מדד מסת הגוף שלהם הייתה 47. לעומת המטופלים הצעירים, המטופלים המבוגרים היו בסיכון גבוה יותר לתשניק נשימה בשינה (46% לעומת 33%), סוכרת (62% לעומת 31%) ויתר לחץ דם (83% לעומת 57%).
למרות שמצבם הבריאותי של המטופלים הצעירים היה טוב יותר משל המטופלים המבוגרים לפני הניתוח, תוצאות הניתוח אצל קבוצת האנשים המבוגרים היו דומות מאוד לתוצאות בקרב קבוצת המנותחים הצעירים יותר. זמן הניתוח אצל המבוגרים היה 70 דקות לעומת 65 דקות אצל הצעירים, משך האשפוז שלהם היה 1.6 ימים לעומת 1.3 ימים, ושיעור האשפוז החוזר לאחר 30 יום היה 5.2% לעומת 7%.
יתרה מזאת, שיעור הסיבוכים לא היה שונה משמעותית אצל המבוגרים יחסית לצעירים. בקרב המבוגרים, 0.6% סבלו מדימום לאחר הניתוח, 1.9% סבלו מסיבוכי נשימה, 1.9% סבלו מסיבוכים לבביים, 1.9% סבלו מסיבוכים בפצע הניתוח ו-1.2% סבלו מהיצרות. לא היו מקרי מוות.
אחוז עודפי המשקל שהשילו המטופלים לאחר ניתוח מעקף הקיבה לא היה שונה משמעותית בין שתי הקבוצות במהלך 12 חודשי המעקב.
ממצאי המחקר מטילים ספק בהמלצה לאנשים מעל גיל 65 לא לעבור ניתוח מעקף קיבה. המחקר מוכיח שניתן לעבור את הניתוח בבטחה גם לאחר גיל זה. יחד עם זאת, כדאי לקחת בחשבון, שבמסגרת המחקר, הנבדק המבוגר ביותר היה בן 77, ולכן לא ניתן להסיק ממנו לגבי ההשלכות של הניתוח על אנשים בשנות השבעים המאוחרות לחייהם.
 
מאת: ד"ר אסנת רזיאל כירורגית מומחית בניתוחי הרזייה, המנהלת הרפואית של מלב"י - המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת אסיא מדיקל, ביה"ח אסותא, ת"א

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה