אודות MedPortal הרשמה לחדשות MedPortal תקנון שאלות נפוצות צור קשר

ארכיון מאמרים >

להרגיש חופשי לפתוח את הפה…


29.01.09
כיצד ניתן לטפל בריח פה?

מהו ריח פה? ריח פה ("באשת הפה") היא תופעה בה ניכרים ריחות בלתי נעימים בעת נשימה, בין אם מקורם בפה ובין אם ממקור אחר. בעיה זו היא בעלת השפעה ניכרת (אישית וחברתית) על אנשים הסובלים ממנה או מאמינים כי הם סובלים ממנה, ומערכת כסיבה השלישית בשכיחותה לפנייה לרופא שיניים, לאחר עששת ודלקת חניכיים.

למרות שמחקרים מראים כי כ-25% ויותר מהאנשים סובלים מבעיה זו, רופאים ורופאי-שיניים רבים הם בעלי ידע מועט או חלקי באשר לגורמים לה ולדרכים לטפל בה.

מהם הגורמים לריח פה? במרבית המקרים (85-90% מסך המקרים), ריח הפה נובע מהפה עצמו, כאשר 70% מהמקרים הם מהלשון. חיידקים היושבים על החלק האחורי של הלשון מפרקים נזלת המצטברת על החלק האחורי של הלשון, שאריות מזון ותאי אפיתל שנשלו, ויוצרים תוך כדי כך גזים נדיפים בעלי ריח עז. מלבד הלשון, המהווה גורם למרבית המקרים, בשאר המקרים בהם ריח הפה נובע מהפה הסיבה היא שחזורים לקויים (כתרים, סתימות), תותבות לא נקיות או דלקת חניכיים. כאמור, ב-10-15% מהמקרים ריח הפה אינו נובע מהפה עצמו - מרבית המקרים הללו מיוחסים לחלל האף, מיעוטם לדלקות שקדים וגרון, ובמקרים נדירים ריח הפה מיוחס לבעיות אחרות, כמו בעיות ריאה, כבד וכליות או מחלות מטבוליות. מערכת העיכול, שרבים טועים לחשוב כי היא קשורה לריח פה, מהווה רק שבריר אחוז מהמקרים.

כיצד ניתן לטפל בריח פה? כמו במקרה של ריחות אחרים הנגרמים ע"י חיידקים (ריח גוף, ריחות סביבתיים וכיוב'), הטיפול בריח פה לרוב דורש תחזוקה קבועה, ולא קיים פתרון מיידי חד וחלק. קיימות כמה עצות המסייעות במרבית מקרי ריח הפה:

 1. הקפדה על היגיינה אוראלית (צחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטלי), בדיקה תקופתית וטיפול ע"י רופא שיניים ושיננית.
 2. ניקוי הלשון: מאחר והלשון היא הגורם העיקרי לריח פה, מומלץ להשתמש במנקה לשון פלסטי כדי לנקות אותה, בדגש על החלק האחורי של הלשון.
 3. שתייה מרובה של מים: יובש פה הוא גורם סיכון לריח פה, ולכן יש להמנע מהתייבשות.
 4. לעיסת מסטיק נטול סוכר: מסייעת להגביר את הפרשת הרוק.
 5. תזונה נכונה: ארוחת בוקר בריאה וארוחות קטנות לאורך היום מסייעות להגביר את הפרשת הרוק, כאשר האוכל עצמו יכול לסייע בהסרת השכבה יוצרת הריח מהלשון.
 6. הימנעות מגורמי סיכון: עישון, צריכת אלכוהול, מצבי לחץ וגורמים נוספים.
 7. שימוש בשטיפת פה אפקטיבית: מומלץ להשתמש בשטיפת פה נטולת אלכוהול כמו Orbitol Triple Action, שהוכחה כיעילה כנגד ריח פה. יש לנער היטב את השטיפה, למלא חצי פקק, לשטוף היטב בין השיניים ולגרגר (כשהראש מוטה לאחור והלשון מעט בחוץ), ולאחר מכן להמנע משטיפת הפה, שתייה או אכילה במשך 30 דקות לפחות. כפי שמומלץ גם בשטיפות אחרות, לא מומלץ להשתמש בשטיפת הפה מיד לאחר צחצוח שיניים (עדיף מיד לפני השינה), משום שמשחת השיניים עלולה לפגוע ביעילות פעולת השטיפה.

מיהו פרופ' רוזנברג? פרופ' מל רוזנברג, יליד קנדה, הוא פרופסור למיקרוביולוגיה בפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת תל-אביב, המחזיק במינוי אקדמי של כבוד גם באוניברסיטת לונדון בבריטניה ובאוניברסיטת רוצ'סטר בארה"ב, ומעביר קורסים והרצאות במוסדות אקדמיים וכנסים מדעיים ברחבי העולם.

מה תחום המומחיות של פרופ' רוזנברג? פרופ' רוזנברג נחשב למומחה המדעי מס' 1 בעולם בתחום באשת הפה ("ריח פה"), וב-25 השנים האחרונות קידם את התחום בעולם. הוא מייסדו ונשיאו לשעבר של האיגוד הבינלאומי לחקר ריח פה (ISBOR), ומשמש כיום כעורך הראשי של העיתון המדעי הראשון בעולם בנושא ריח פה, Journal of Breath Research. פרופ' רוזנברג עוסק במחקר אקדמי וקליני בתחום ריח הפה וריחות הגוף – ובהשלכות הבריאותיות, הפסיכולוגיות והחברתיות הקשורות לכך. במהלך הקריירה האקדמית שלו כתב פרופ' רוזנברג מעל מאה מאמרים במיטב העיתונות האקדמית, בנוסף למספר ספרים מדעיים, ופיתח עשרות פטנטים, המצאות, תכשירים ומכשירים, שכמה מהם זכו להצלחה עולמית.

מה הקשר של פרופ' רוזנברג לשטיפת הפה rbitol Triple Action  ?

המחקר העוסק בשטיפת פה ייחודית זו מלווה את פרופ' רוזנברג במהלך כל הקריירה - פרופ' רוזנברג המציא את שטיפת הפה הייחודית במסגרת מחקר שהחל עוד בשנות ה-80. במחקר זה, שעסק בהיצמדות של חיידקים, התגלתה נטייתם של חיידקים להצמד לשמן - נטייה המוגברת ע"י נוכחות חומרים אנטי-בקטריאליים מסוימים. כך למעשה נוצרה השטיפה הדו-שכבתית, בה השכבה העליונה מכילה שמנים אתריים והשכבה התחתונה מכילה חומרים אנטי-בקטריאליים (המחסלים את החיידקים ומסייעים להיצמדותם), כמו גם פלואוריד להגנה מתמשכת על השיניים. בשל כך יש לנער היטב את השטיפה בטרם השימוש, כדי לאפשר שימוש בשתי השכבות יחד. השילוב של שתי שכבות השטיפה גורם לצביעת החיידקים והשאריות האורגניות בפה ולהיצמדותם לנוזל השטיפה – כך שלאחר שיורקים את השטיפה לכיור ניכרות טיפות צבועות, שהן למעשה טיפות נוזל אליהן צמודים צברי החיידקים (הצבועים) שהוסרו מהפה.
שטיפת הפה משווקת במספר מדינות בחו"ל, וזכתה להצלחה רבה בבריטניה, שם היא מהווה מעל ל-20% מהשוק. השטיפה הייחודית עברה מחקרים קליניים ברחבי העולם במשך יותר מ-15 שנה, בהם הוכחה כאפקטיבית ביותר כנגד ריח פה, וכעת היא מושקת בישראל בנוסחה חדשה, תחת השם Orbitol Triple Action.
 
מאת: פרופ' מל רוזנברג מאוניברסיטת ת"א, שהמציא פורמולה לשטיפת מי פה יחודית – עם שמן, היחידה המסירה את החיידקים מהפה. שטיפת מי הפה הייחודית – "אורביטול טריפל אקשן", משווקת מעתה בחנויות בישראל.
 

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה