אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים > רפואה סינית וסרטן השד

השפעתם של צמחי מרפא סיניים כטיפול משלים לחולות סרטן שד


24.10.06
מחקר חדש: השפעתם של צמחי מרפא סיניים כטיפול משלים לחולות סרטן שד
 
מחקר חדש במימון האגודה למלחמה בסרטן יבדוק את השפעתם של צמחי מרפא סיניים כטיפול משלים לחולות סרטן שד המקבלות כימותרפיה. המחקר נערך במרפאה האונקולוגית של המרכז הרפואי תל אביב ומנוהל על ידי דר' יעל נאורה החושן, החוקרת הראשית ואחראית מרפאת המעקב, פרופ' עופר מרימסקי, מנהל היחידה לאונקולוגיה של שלד ורקמה רכה, דר' פאני ספרבר, מנהלת היחידה להדמיית שד, האחיות פנינה גבאי וברוריה יכיני מהמערך האונקולוגי, דר' יאיר מימון מנהל היחידה לרפואה משלימה ושחר לב ארי, אחראי מחקרים ביחידה לרפואה משלימה.

רקע למחקר

הניסיון הקליני מלמד כי יותר ממחצית מהנשים החולות במחלת הסרטן, פונות למציאת מזור ונחמה ברפואה משלימה לצד רפואה קונבנציונאלית. כך לדוגמא, סקר שנערך לאחרונה ברחבי אירופה (קבוצת חוקרים מאוניברסיטת מנצ'סטר, אנגליה, פורסם ב- 16:655-63;2005 ,(Ann Oncol. בקרב 956 חולי סרטן מ- 14 מדינות, הראה כי 35.9% מהמשיבים לשאלון שחולק להם, משתמשים ברפואה משלימה. השימוש ברפואה משלימה היה נפוץ יותר בקרב מטופלים צעירים, משכילים ונשים. בין 58 הגישות הטיפוליות שנמנו הייתה רפואת צמחי המרפא השכיחה ביותר, כאשר שכיחות השימוש ברפואת צמחי המרפא עלתה פי 3 משכיחות השימוש טרם אבחון מחלת הסרטן.

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות בארה"ב ובאירופה (ראה סיכום שנכתב ע"י קבוצת חוקרים מבי"ח Memorial Sloan-Kettering בארה"ב ופורסם ב- Oncologist 2004; 9:80-89) מראים כי רפואה משלימה עשויה להגביר את יעילות הטיפול הקיים במחלת הסרטן, להפחית את תופעות הלוואי ולשפר את איכות החיים של חולי הסרטן. עד כה, טרם נערך מחקר מדעי בישראל על פי אמות מידה מדעיות מקובלות, לבחינת יכולת ההשפעה של רפואה משלימה בכלל וצמחי מרפא בפרט על נסיגת המחלה ועל שיפור איכות חיי חולות סרטן השד.

על המחקר

המחקר הייחודי, הנערך במימון האגודה למלחמה בסרטן, במרפאה האונקולוגית של המרכז הרפואי תל אביב מיועד לבדוק את יעילותה של פורמולת צמחי מרפא ייחודית, אשר פותחה במיוחד למחקר זה על ידי דר' יאיר מימון, מנהל היחידה לרפואה משלימה במרכז הרפואי תל אביב, כטיפול משלים לחולות סרטן שד, המקבלות טיפול כימותרפי לפני ניתוח או לאחריו. מטרת המחקר הינה לבדוק את השפעת הטיפול המשולב בצמחי מרפא על שלושה פרמטרים עיקריים: השפעה על תופעות הלוואי של הטיפול הכימותרפי ואיכות חייה של המטופלת, השפעה על מערכת החיסון וההשפעה על הגידול הסרטני.

המחקר עתיד לכלול כ-60 נשים חולות סרטן שד, אשר תקבלנה טיפול כימי לצד פורמולת צמחי המרפא הייחודית. כך שלראשונה, הנשים תקבלנה טיפול צמוד הן של רופאה אונקולוגית והן של רופא המומחה לרפואה סינית, זאת לצד מעקב קפדני של מומחית להדמיה שתעקוב אחר השינוי בגידול לפני הטיפול ולאחריו. המחקר נערך באופן שבו לא המטופלת ולא הרופא המטפל יידעו מי מקבלת פורמולה אמיתית ומי מקבלת את פורמולת הפלצבו (דמי). 30 מהנשים תקבלנה טיפול בפורמולת צמחי המרפא ו - 30 נשים תקבלנה פורמולת פלצבו, וכפועל יוצא, יהוו קבוצת ביקורת. דרך זו נבחרה על מנת להקטין בצורה מרבית את הטיית המחקר ותוצאותיו ובכדי להגיע לתוצאות מדעיות מובהקות.

עד כה גויסו 45 מטופלות למחקר אשר צפוי להסתיים תוך כשנה. נשים נוספות המעוניינות להשתתף במחקר מוזמנות ליצור קשר עם דר' יאיר מימון או עם שחר לב-ארי במרכז האינטגרטיבי לחקר הסרטן ורפואה משלימה בטל': 6974386 -03, או לשלוח מייל לכתובת compmed@tasmc.health.gov.il


תגיות: צמחי מרפא, צמחי מרפא סיניים, דיקור סיני, רפואה משלימה, רפואה סינית, בריאות
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה