אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים >

השמנה, סוכרת ומה שביניהן


10.11.08
תזונה לקויה והמנעות מאימון גופני קבוע סוללים מסלול בטוח להשמנה ומביאים להתפתחות סוכרת ומחלת לב

עליה במשקל מהוה גורם סיכון להתפתחות סוכרת

תזונה לקויה והמנעות מאימון גופני קבוע סוללים מסלול בטוח להשמנה ומביאים להתפתחות סוכרת ומחלת לב.

עליה במשקל הינה גורם הסיכון המוביל להתפתחות סוכרת מסוג 2. קרוב ל 90% מהסוכרתיים מסוג 2 הינם בעודף משקל. הסיכון להתפתחות סוכרת מסוג 2 עולה פי 50 בחולים הסובלים מהשמנה חולנית.

סגנון החיים שלנו כולל צריכת מזון מהיר, מאכלים מעובדים ומשקאות ממותקים מחד והימנעות מפעילות גופנית מספקת מאידך. לפיכך עולים מימדי ההשמנה באוכלוסיה.

15.7% מהנשים ו-13.9% מהגברים בישראל סובלים מהשמנת יתר עם ערכי BMI מעל 30 וכ 200,000 ישראלים סובלים מהשמנת יתר חולנית (BMI מעל 35).

ככל שאנו עולים במשקל, אנו ממלאים את מצבורי השומן בגופינו. התוצאה הינה, שיש צורך ביותר ויותר אינסולין בכדי להעביר את הגלוקוז ממחזור הדם אל מאגרי השומן. השמנה כרונית מביאה בסופו של דבר לעמידות לאינסולין והשלב הבא הוא התפתחות סוכרת.

הטיפול בהשמנה ובסוכרת מחייב ירידה במשקל

בכדי למנוע סוכרת ומחלות אחרות הקשורות להשמנה, יש צורך בשינוי באורח החיים וירידה במשקל. החסך הקלורי יכול להיות מושג על ידי הגבלת צריכה קלורית בלבד, או על ידי הכנסת פחות קלוריות לגוף באמצעות דיאטה ושריפת יותר קלוריות על ידי ספורט.

השילוב של דיאטה וספורט עדיף בטווח הארוך של שמירה על המשקל, ולמעשה הפחתה קבועה במשקל לאורך זמן קשה עד בלתי אפשרית אם לא מעלים את מינון האימון הגופני.

בכדי לאבד שומן, כלל האצבע המומלץ הוא להוריד 500 קלוריות מהצריכה היומית - אך לא יותר מ-1,000. למי שזקוק לרדת רק כמה קילוגרמים בודדים, הפחתה של 1,000 קלוריות מהתפריט היומי היא גבוהה מדי ודרמטית מדי, ואין בה צורך.

אנשים שסובלים מעודף משקל ומאבדים 7-10% ממשקלם עשויים לשפר באופן משמעותי את התחלואות הנלוות להשמנה, כמו סוכרת ויתר לחץ דם.

הדרך הבטוחה ביותר לרדת במשקל היא ירידה איטית וקבועה של 0.5-1 ק"ג בשבוע. כל ירידה מהירה יותר עשויה לגרום לאובדן שריר במקום שומן, ולסכן בהיווצרות אבנים בכיס המרה וחסרים בויטמינים.

מומלץ לאכול מזון מגוון, הכולל לחם ופסטה מחיטה מלאה, אורז מלא ודגנים נוספים, ו-5 מנות פירות וירקות ליום. גם פעילות גופנית יום יומית כחלק משגרת החיים חשובה לשמירה על המשקל, ומומלץ לבצע לפחות 30 דקות פעילות ליום במרבית ימות השבוע.

הפעילות האירובית המומלצת הינה הליכה, ריצה, רכיבה על אופניים, שחייה, ריקוד או משחקי כדור. במקביל יש לעבוד על חיזוק השרירים ע"י תרגילי התעמלות או עבודה עם משקולות.

תרופות חדישות לטיפול בהשמנה ובסוכרת

חוקרים בוחנים שיטות טיפול שונות המסתמכות על התהליכים המוחיים כדי לעזור לשמנים לרסן את התיאבון ולרדת במשקל.

שתי התרופות המוכרות לטיפול בהשמנה הינן קסניקל, המפחיתה את ספיגת השומנים במעי ורדוקטיל , המפחיתה את התיאבון, בשתיהן עם הירידה במשקל משתפרת גם הסוכרת.

כיוון פיתוח אחר מכוון באופן ישיר לטיפול בסוכרת. מדובר כאן בתרופות חדשות אשר חלקן גם תורמות לירידה במשקל. אחת התרופות החדשות בשוק הינה ביאטה המבוססת על פפטיד דמוי גלוקגון-1. ביאטה הינה הורמון סינטטי המוריד ערכי סוכר בדם ובמרבית המקרים גם תורם להפחתה במשקל.

ביאטה משפרת את ערכי הסוכר בדם מבלי לגרום להיפוגליקמיה ובנוסף תורמת לירידה במשקל. אולם גם לתרופה זו חסרונות: יש להזריקה פעמיים ביום ולעיתים היא גורמת לבחילה בהתחלת הטיפול בה.

תרופה חדשה נוספת לטיפול בסוכרת הינה ג'נוביה, הניתנת דרך הפה, מפחיתה את רמות הסוכר, אך אינה מביאה להרזייה. זוהי התרופה הראשונה מקבוצת ה-DPP4, יש לה מעט מאד תופעות לוואי ונוטלים אותה ככדור אחת ליום.

תרופה חדשה נוספת ג'נומט היא שילוב של ג'נוביה וגלוקופאז בכדור אחד הניתן פעמיים ביום. הטיפול בג'נומט יהיה נוח יותר לאנשים הנאלצים להוסיף טיפול בג'נוביה על הטיפול הקיים בגלוקופאז.

העתיד של הטיפול בסוכרת טומן בחובו פיתוח של תרופות חדשות וטובות יותר. עם זאת הדרך הטובה ביותר לטיפול בסוכרת הינה מניעת התפתחותה על ידי אימון גופני ודיאטה מאוזנת.

ניתוח מעקף קיבה הינו פיתרון יעיל לסובלים מהשמנת יתר חולנית וסוכרת

מי שסובל מסוכרת יכול להעיד כי הטיפול בתרופות או אינסולין משפר אומנם את ערכי הסוכר אך אינו מרפא את הסוכרת. יתרה מכך, לרוב עם השנים הולכים ומשמינים ומינוני התרופות עולים. האם ישנו פיתרון שירפא לחלוטין את הסוכרת?

מחקר שעקב אחר 22,094 חולים שעברו ניתוחי הרזייה הראה כי 84% מאלו שעברו מעקף קיבה נרפאו לחלוטין מהסוכרת ממנה סבלו טרם הניתוח. רובם הפסיקו לחלוטין את הטיפול בתרופות או באינסולין כטיפול בסוכרת.

החוקרים סברו תחילה כי עצם הירידה במשקל היא זו שהביאה לריפוי הסוכרת. אולם, ממצאים חדשים מראים כי הניתוח מביא לשינויים הורמונליים ומטבוליים בגוף המביאים לירידה ברמת הסוכר, שיפור הסוכרת ואף ריפויה לחלוטין במרבית המקרים.

לאחר ניתוח מעקף קיבה נמצאה ירידה ברמת הורמון הרעב גרלין וכך יורד התיאבון. הורמון אחר דמוי גלוקגון: GLP1 , עולה ברמתו לאחר מעקף קיבה ומביא לשיפור בעמידות לאינסולין ושיפור הסוכרת.

לאחרונה בוצעו בארה"ב ניתוחי מעקף קיבה בחולים עם עודף משקל בלבד, ולא השמנת יתר חולנית, אך בלווית סוכרת, וכבר חודש לאחר הניתוח נצפתה ירידה ברמת הגלוקוז ושיפור בסוכרת. המגמה המסתמנת בארה"ב וכך גם במזרח הרחוק היא נטיה להוריד את ערך ה BMI המהוה אינדיקציה לניתוח הרזייה כשמדובר בחולי סוכרת.

הניתוחים להרזייה הוכחו כיעילים גם בריפוי מחלות אחרות הנילוות להשמנה כגון: יתר לחץ דם, עודף שומנים בדם ותשניק נשימה בשינה. כל מגוון הניתוחים להרזייה עשויים לשפר או לרפא סוכרת, אולם מעקף קיבה הוא היעיל מביניהם.

רווח כפול: הרזייה וריפוי הסוכרת

חוקרים מן המכון הלותראני על שם גונדרסן בלה קרוס, ויסקונסין שבארה"ב מושכים תשומת לב עולמית לאחרונה עם מחקר חדש אשר ממצאיו מצביעים על אפקטיביות של ניתוחי הרזייה במלחמה בסוכרת מסוג 2. מתוצאות המחקר עולה כי תרומתם של ניתוחי הרזייה למלחמה בסוכרת מסוג 2 היא דרמטית.

בקרב המנותחים נצפתה ירידה במשקל מערך BMI ממוצע של 47.3 ל 30.9, כאשר קבוצת הביקורת נשארה על ערך BMI ממוצע של 44.9.

כמו כן במהלך שנה ירד ערך ה HgbA1C ב21% אצל קבוצת המנותחים, בעוד שבקבוצה של אלו שטופלו ע"י תרופות בלבד עלה ערך ה HgbA1C ב 11%.

המחקר, נערך במשך תקופה של שלוש שנים, על 53 חולים אשר סבלו במקביל להשמנת היתר גם מסוכרת מסוג 2 ואשר עברו ניתוח מעקף קיבה. חולים אלו הושוו לחולים אחרים דומים במשקל, במין ובגיל אשר טופלו ללא ניתוח באמצעים רפואיים המקובלים במלחמה בסוכרת: תרופות דרך הפה או אינסולין.

הנתון המפתיע ביותר הוא כי כ 59% מבין הנבדקים אשר עברו מעקף קיבה הצביעו על נסיגה מלאה של הסוכרת. הנסיגה משמעה כי הם מצליחים להגיע למצב שבו הם אינם נוטלים יותר טיפול תרופתי ורמת הגלוקוז שלהם בדם תקינה.

החוקרים אף מצביעים על כך שחלק מן החולים אשר לא עברו ניתוחי הרזייה סבלו במהלך תקופת המעקב מהחמרה במצב הסוכרת שלהם, שהצריך טיפול תרופתי חריף יותר.

בהתבסס על הממצאים הללו מציעים החוקרים כעת לכלול את ניתוחי ההרזייה בסל הבריאות של ביטוחי חולים כאופציה לטיפול בחולי סוכרת מסוג 2.

בשל עלותם הגבוהה יחסית של הניתוחים וכמו כן חוסר המודעות הציבורית בקרב חולי הסוכרת לתרומתם של ניתוחי ההרזייה לשיפור במצבם, זקוק הטיפול החדשני הזה למעמד רשמי של ממש, הן על ידי רופאים מטפלים והן על ידי חברות הביטוח על מנת לצבור תאוצה כאופציה טיפולית למלחמה בסוכרת מסוג 2.
 
מאת ד"ר אסנת רזיאל, כירורגית מומחית בניתוחי הרזייה, המנהלת הרפואית של מלב"י המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר,מבית אסיא מדיקל
 

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה