אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים >

דליפת שתן: יש נשים שלא יוצאות בגלל זה מהבית....


22.10.08
בכינוס ישראלי אמריקאי שיתקיים במרכז הרפואי רמב"ם (27-28 לאוקטובר), מיטב הרופאים והחוקריםמישראל ומארה"ב, יצביעו על הפתרונות האפשריים לבעיה שהופכת את חייהן של אלפי נשים מדי שנה למלאים בסבל ומבוכה

בכינוס ישראלי אמריקאי ייחודי שיתקיים במרכז הרפואי רמב"ם בימים שני ושלישי הקרובים (27-28 לאוקטובר), ינסו מיטב הרופאים והחוקרים מישראל ומארה"ב, להצביע על הפתרונות האפשריים לבעיה שהופכת את חייהן של אלפי נשים בישראל מדי שנה למלאים בסבל ומבוכה.

בגילאי ה 50 +, גיל הנחשב כיום לעשיר ביצירתיות ותרומה לחברה אצל נשים, ידועה תופעה של "שלפוחית רגיזה" המטרידה נשים רבות. ומאחורי ההגדרה המתונה הזו חבויה בעיה של חוסר שליטה בשלפוחית השתן מסיבות שונות, חוסר שליטה שמעמיד נשים רבות בפני ברירה אכזרית: להישאר בבית, קרוב לשירותים, או לחפש פתרונות תרופתיים או אחרים, כמו חיתולים. הסטטיסטיקה מספרת לנו שכ 30%-40% מהנשים בגילאים האלה יתקלו בבעיה של תכיפות או דחיפות במתן שתן, חוסר שליטה בשתן, ונתון עצוב יותר – רובן יתביישו לחלוק את המידע על הבעיה הרפואית עם הסביבה הקרובה אליהן.

בכנס שיתקיים ברמב"ם, ושאליו הוזמנו מאות גינקולוגים ורופאי משפחה המטפלים בנשים שסובלות מהבעיה, יוצג הפתרון החדש ביותר, המילה האחרונה לטיפול בדליפת שתן: מכשיר אלקטרוני מושתל(נוירסטימולטור)מתוצרת חברת "מדטרוניק". המכשיר מושתל תחת העור באזור הגב התחתון, ובאמצעות שליחת אותות חשמליים חלשים לעצבים בעמוד השדרה, עוקף את הבעיה העצבית שגורמת לדליפת שתן אצל נשים. מארגן הכנס, ד"ר ליאור לבנשטיין, מהמחלקה לגינקולוגיה ברמב"ם, מסביר כי הקוצב, הנקרא "אינטרסטים" , מבטיח 70%-80% הצלחה בשליטה על דליפת שתן. קוצב ה"אינטרסטים" מצויד בסוללה שפועלת ברציפות 5-6 שנים. הוא מושתל בניתוח בהרדמה מקומית והמנותחת חוזרת לפעילות מלאה תוך יום אחד.

ביום השני של הכנס, תתקיים סדנה ייחודית: פיזיותרפיסטית מומחית מארה"ב תלמד פיזיותרפיסטיות מישראל טכניקות של טיפול פיזיותרפי בתוך הנרתיק הנשי לסייע בשיפור השליטה והחיזוק של שרירי רצפת האגן.

  תמונת קוצב ה"אינטרסטרים"                      

 
הנכם מוזמנים ומוזמנות לסקר או/ ו לראיין בתחום החשוב הזה. ניתן לפנות ל:
דוד רטנר, רמב"ם 0502062600,
 
פרטים על ד"ר ליאור לבנשטיין, מארגן הכנס:

ד"ר ליאור לבנשטיין, מהמחלקה לגינקולוגיה חזר לאחרונה משהות של 3 שנים אצל ד"ר LINDA BRUBAKER, באוניברסיטת לויולה, שיקגו, בה עשה תת התמחות בנושא "שיקום רצפת האגן ואי שליטה על הסוגרים".

המחלקה בלויולה היא אחת מבין ארבעת המרכזים הבודדים בארה"ב המוכרים לתת התמחות ע"י שני האיגודים המקצועיים: האורולוגי והגינקולוגי.

במהלך ההתמחות, התמקצע ד"ר לבנשטיין במגוון פעולות כירורגיות לצורך שיקום צניחת רצפת האגן ותיקון העדר שליטה על סוגרים, כולל ניתוחים בעזרת רובוט לשיקום רצפת האגן עם או בלי רשת, ניתוחים לפארוסקופיים וניתוחים בגישה נרתיקית לצורך שיקום צניחת דופנות הנרתיק.

בנושא של תיקון סוגרים, ד"ר לבנשטיין בצע ניתוחים זעיר פולשניים תוך כדי שימוש במתלה סינטטי או ביולוגי לדליפת שתן וכן מספר רב של פעולות כירורגיות זעירות אשר כללו השתלת קוצב סקראלי לנשים הסובלות מתסמונת השלפוחית הרגיזה והזרקות Bulking agent לשופכה.

במסגרת מרפאות רצפת האגן, השתלב ד"ר לבנשטיין במגוון הטיפולים המוצעים לנשים הסובלות משלפוחית רגיזה, בעיות בריקון השלפוחית, דלקות חוזרות בשתן, כאבי אגן כרוניים אי שליטה על סוגרי הרקטום, בריחת שתן במאמץ, נוקטוריה וצניחת אברי האגן. בנוסף סיים ד"ר לבנשטיין תואר שני במחקר קליני באוניברסיטת לויולה ויזם מספר מחקרים קליניים אשר מומנו ע"י כספי מלגות אותן גייס. תוצאות העבודות הוצגו בכינוסים בינלאומיים ופורסמו בכתבי עת רפואיים.

עם שובו למרכז רפואי רמב"ם, פתחו מחלקת נשים והמרכז לאי שליטה של הסוגרים בבית החולים, מרפאה משותפת אשר מורכבת מצוות רב תחומי הכולל גינקולוגים, אורולוגים, פיזיותרפיסטים, אחיות וסקסולוגים. מטרת המרפאה היא להציע טיפול מקצועי ע"י צוות רב תחומי לנשים אשר סובלות מבעיות של צניחת אברי האגן ואי שליטה של הסוגרים בנוסף לכאבים כרוניים באגן ודלקות חוזרות בשתן.
 
 

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה