אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים >

העדר אכילת ירקות ומשקל יתר אצל נערות מתבגרות


11.08.08
מחקר חדש: העדר אכילת ירקות עלול לגרום למשקל יתר אצל נערות בעת בגרותן
  • גיל ההתבגרות הנשית מציב אתגרים רבים לגופן של הנערות גם מן הבחינה התזונתית
  • נערות רבות אוכלות יותר מדי מוצרים מעובדים המכילים שומנים ומלח
  • מחקר חדש שנערך באוניברסיטת מיניסוטה בארה"ב, הראה גם כי נערות אשר פנו לדיאטה כסאח ,תוך דילוג על ארוחות, שימוש במשלשלים, כדורי הרזייה במקום תזונה נכונה, הופכות בסופו של דבר לנשים עם בעיות משקל

אינך אוכלת ירקות כנערה? את עלולה להפוך לאישה עם עודף משקל, כך מנתוני מחקר חדש אנו מכירות את הטפות המוסר של האימהות שלנו, "למה את לא אוכלת ירקות...?" ובכלל נדמה לנו לפעמים כי ההערות על תכולת הצלחת שלנו הן משהו ישראלי מאד המלווה אותנו לאורך גיל ההתבגרות. האם אנחנו נעצרות לחשוב מהו ערכן של הערות אלו? לא תמיד. ובכן, אולי כדאי לנו להבין, שאימא לפעמים צודקת...

הנתונים המפתיעים על חשיבותם של הירקות בתוך התזונה שלנו נאספים כבר חדשות לבקרים ממחקרים רבים ואולם כעת עולה הנתון המפתיע הקושר בין השמנת נערות בשל תזונה קלוקלת שאינה מכילה ירקות.

נערות רבות ברחבי העולם המערבי אינן מקבלות את התזונה המאוזנת הנדרשת להן להתפתחות תקינה של גופן מה שמציב אותן בסיכוי גבוה לסבול בבגרותן מהשמנת יתר וממחלות הקשורות אליה.

גיל ההתבגרות הנשית מציב אתגרים רבים לגופן של הנערות גם מן הבחינה התזונתית. מנתונים חדשים עולה כי נערות רבות אינן מקבלות את כמות הסיבים, הברזל, הקלציום, האבץ והמגנזיום הדרוש להן במיוחד בתקופה רגישה זו.

כמו כן תזונתן לוקה בחוסר של ויטמינים A, B ו E. במקום זאת נערות רבות אוכלות יותר מדי מוצרים מעובדים המכילים שומנים ומלח, כך מסביר אנדי בלטי, המנהל בלוג אכילה פופולארי בשם Small Bites. בלטי, הוא בוגר החוג למדעי התזונה באוניברסיטת ניו יורק.

על פי נתוני המכון לרפואה אמריקאית, נתוני השמנת היתר במתבגרים אמריקאים שילשו את עצמם! וכל זאת במהלך 3 העשורים האחרונים מ 5% ל 17%. זהו נתון קיצוני ומדאיג במיוחד לכשעצמו, כיון שמרבית הילדים השמנים כבר ישארו שמנים בבגרותם וצפויים לפתח מחלות לב, יתר לחץ דם וסוכרת הקשורות בהשמנה.

בהקשר הזה עולה נתון מדאיג ממחקר חדש אשר נערך באוניברסיטת מינסוטה ופורסם החודש . המחקר נערך בקרב נערות ונשים אשר היו בתהליך של הרזיה, וממנו עולה כי כ -20% מן הנערות ניסו להרזות באמצעות כדורי הרזיה לפחות פעם אחת עוד בטרם הגעתן לגיל עשרים!. גם נתון זה הכפיל את עצמו ממחקר קודם אשר נערך לפני פחות מעשור. 14.2% לעומת 7.5% מבני הנוער בבתי הספר התיכוניים באמריקה צורכים עתה כדורי הרזייה כלשהם.

המחקר הראה כי כ 60% מן הנערות בגיל ההתבגרות ניסו לפחות פעם אחת שימוש בכדורי הרזיה, כדורים משלשלים, פנו להקאות או דלגו על ארוחות כאמצעי להרזיה.

המחקר מעלה גם כי נערות אשר פנו לאמצעים הללו הופכות בסופו של דבר לנשים עם בעיות משקל בגיל מאוחר יותר. "רבות מן הנערות הללו", טוען אנדי בלטי, " מאמינות בכל ליבן כי הדרך להרזיה היא באמצעות דיאטת "כאסח" ולא באמצעות תזונה"

מאוזנת ושקולה. שיטות אשר בסופו של דבר, הוכחו כשיטות אשר גורמות רק להשמנה בטווח רחוק יותר".

לדברי בלטי, החשיבות של תזונה מאוזנת המכילה את כל אבות המזון חשובה במיוחד בגילאים אלו, וזה משהו שאותן נערות הפונות לדיאטות קיצוניות מתקשות לעשות במיוחד.

המכון האמריקאי לבריאות פירסם לאחרונה שורת המלצות הנוגעות לתזונת בני נוער. לדברי בלטי, זוהי תוכנית טובה אך היא מפספסת לטענתו בטכניקות ההפחדה שהיא מפעילה על הנערות בקישור שהיא עושה בין מחלות נשיות שעלולות להתפתח בבגרות עקב השמנת יתר במקום להציע פתרונות ולהדגיש את האפשרות להשיג תזונה מאוזנת מלאה בכל הויטמינים שהוזכרו לעייל ואשר חיוניותם ונחיצותם בקרב נערות חשובה ביותר.

אומגה 3 למשל הוא סוג של שומן בריא הנמצא באבוקדו או בדגים ונחיצותו בתפריט חשובה, כך שאין טעם להפחיד נערות מפני צריכה מבוקרת של שומנים בריאים.

גם הבלטת חשיבות הצריכה של פחמימות מלאות מוגזמת שכן היא מקדשת את הערכים התזונתיים שלהם מבלי להבהיר כי אחרי הכול צריכתן צריכה להיות מבוקרת.

החשיבות של ירקות טריים והזמינות האדירה והמגוונת של הויטמינים אותם הם מציעים לנערות גדולה, החדרת ערכי תזונה בריאה בגיל זה קריטיים לפיתוח הרגלים שיישארו עם הנערות הללו לשאר חייהן הבוגרים, לפיכך חשוב שלא להחמיץ את הערך התזונתי הרב של מוצרים אלו, אשר בסופו של דבר חשוב ונחוץ להתפתחות הביולוגית של הנערות בגיל ההתבגרות
 
מאת ד"ר אסנת רזיאל כירורגית מומחית בניתוחי הרזייה, המנהלת הרפואית של מלב"י המרכז לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת אסיא מדיקל

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה