אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים > טיפול מונחה תגובה

אבן דרך חשובה בביסוס גישה טיפולית חדשה בהפטיטיס C


10.07.08
ניתן אישור אירופאי לטיפול מקוצר עם התרופה "פגסיס" סיכויי החלמה טובים בטיפול של 4 חודשים בלבד
 
אושר קיצור משך טיפול בחולי הפטיטיס C
 
מדובר בצעד נוסף בהתאמת טיפול למטופל הספציפי
 
חברת התרופות הבינלאומית רוש הודיעה כי הוועדה האירופאית אישרה את קיצור משך הטיפול עם פגסיס (Peginterferon alfa-2a 40KD) וקופגוס לארבע חודשים במקום שישה בחלק מחולי הפטיטיס C (דלקת כבד נגיפית)
הטיפול המקוצר עם פגסיס וקופגוס מתאים לחולי הפטיטיס C מסוג גנוטיפ 2 או 3, אשר רמות הוירוס אצלם בתחילת הטיפול לא היו גבוהות ואשר השיגו תגובה וירולוגית מהירה כבר בחודש הראשון של הטיפול.
לקיצור משך הטיפול ב- 30%, תוך שמירה על יעילותו, חשיבות גבוהה לאיכות חיי המטופל, ומניעת חשיפה לטיפול תרופתי שלא לצורך.
האישור האירופאי מהווה אבן דרך חשובה בביסוס גישה טיפולית חדשה בהפטיטיס C הנקראת: טיפול מונחה תגובה (Response Guided Therapy). גישה זו תומכת בהתאמת הטיפול לכל מטופל על פי המאפיינים הספציפיים של המטופל ושל מחלתו ועל פי תגובתו במהלך הטיפול.
"תגובה מונחית טיפול היא דוגמא מצוינת לדרך בה רוש מנסה להתאים את הטיפול למטופל ולספק תועלת אמיתית למטופלים, לרופאים ולמערכת הבריאות בכלל, תוך שילוב של טיפול תרופתי טוב עם שימוש באמצעי דיאגנוסטיקה" אומר וויליאם ברנס, מנהל החטיבה הפרמצבטית של רוש. "אישור קיצור הטיפול עם פגסיס וקופגוס ל – 16 שבועות, בחולים עם גנוטיפ 2 או ,3 אשר השיגו תגובה וירולוגית מהירה, יחד עם השקתו של מחקר חדש עם פגסיס, הם חלק ממחויבות רוש לטיפול מתקדם, אשר יהפוך את התאמת הטיפול לכל מטופל למציאות".

אישור קיצור הטיפול בחולי הפטיטיס C עם גנוטיפ 2 או 3 ל – 16 שבועות, מבוסס על נתונים ממספר מחקרים, אשר הראו כי בחולים שהשיגו תגובה וירולוגית מהירה עם פגסיס וקופגוס, אחוזי הריפוי בטיפול המקוצר היו דומים לאחוזי הריפוי בטיפול הממושך (24 שבועות).

פרופ' זיו בן ארי, מומחית למחלות כבד, מנהלת יחידה, מרכז רפואי רבין מציינת:

" נגיף ההפטיטיס C גורם לדלקת כרונית של הכבד ב- 80% מכלל החולים שנחשפו לנגיף זה. 30%-20% מתוכם יפתחו שחמת של הכבד וכ- 5% מתוכם יפתחו סרטן ראשוני של הכבד. לאור זאת קיימת חשיבות רבה למתן טיפול אנטי-נגיפי במחלה כרונית זאת. הטיפול המקובלבמחלה השתפר לעין ערוך בעשור האחרון והוא כוללמתן שלתרופה הנקראת פגאינטרפרון הניתן בזריקה תת-עורית, אחת לשבוע,בשילוב עם טבליות ריבאוירין הניתנות כל יום דרך הפה. טיפול זה ניתן למשך 6 חודשים בנגיף ההפטיטיס C מזן 2 ו-3, ול-12 חודשים בנגיף ההפטיטיס C מזן 1. טיפול משולב זה יעיל ב-80% מהחולים עםנגיףההפטיטיס C זן 2 או 3 ובכ-56% מהחולים עם זן 1 שהם הרוב המכריע של חולים עם נגיף הפטיטיס C בעולם המערבי. לטיפול זה יכולות להיות תופעות-לוואי מרובות ועל כן מחקרים חדשים מראים שיש להתאים את משך הטיפול למטופל, כלומר יש ל"תפור" עבור כל מטופל את משך הטיפול המתאים לו. הטיפול צריך להיות מונחה על פי התגובה הנגיפית האישית שכל מטופל מפתח בעת הטיפול האנטי-נגיפי. קיימים מספר גורמים שניתן להשתמש בהם בעת הטיפול המנבאים סבירות גבוהה להצלחת הטיפול כמו העלמות הנגיף מהסרום כעבור 4 , 12 או 24 שבועות של טיפול. בעזרת גורמים מנבאים אלה ניתן להנחות את הטיפול באופן אישי עבור כל חולה כך שלדוגמא, אצל חולים עם נגיף ההפטיטיס מזן 2 או 3 אצלם הנגיף נעלם תוך 4 שבועות של טיפול ניתן לקצר את משך הטיפול ל-16 שבועות מבלי לפגוע ביעילות הטיפול ולעומת זאת חולים עם נגיף ההפטיטיס מזן 1 שאצלם יעלם הנגיף רק לאחר 24 שבועות של טיפול יהיה צורך להאריך את הטיפול ל-72 שבועות על מנת להגדיל את יעילות הטיפול. כך שהעיקרון המנחה היום את הטיפול בחולים עם זיהום כרוני בנגיף ההפטיטיס C הוא "טיפול המונחה בהתאם לתגובה".

אודות הפטיטיס C:

וירוס ההפטיטיס C מועבר בעיקר על ידי דם או מוצריו. בעולם קיימים כ – 180 מיליון נשאים של הפטיטיס, רובם אינם מודעים למחלתם. הפטיטיס C היא הסיבה העיקרית לשחמת הכבד, סרטן הכבד ואי ספיקה כבדית.
המחלה ניתנת לריפוי, וככל שאיתור המחלה והטיפול בא בשלב מוקדם יותר כן גדלים סיכויי ההחלמה.
בארץ קיימים כ – 60,000 נשאים של הפטיטיס C, אשר רובם לא מודעים למחלתם. מכיוון שהמחלה שקטה, ולרוב אינה מלווה בתסמינים ספציפיים, קשה לאבחן אותה, ולעיתים רק כאשר המחלה נמצאת בשלביה המתקדמים וגורמת לסיבוכים היא מאובחנת.

אודות פגסיס :

פגסיס היא תרופה אנטיויראלית מהדור המתקדם לדלקת כבד נגיפית מסוג C (הפטיטיס C) המובילה בשוק העולמי. מדובר בתכשיר משופר של האינטרפרון, המיוצר ע"י הוספת מולקולה המכונה peg לאינטרפרון. תוספת זו מגינה על האינטרפרון מפני פינוי מהיר מן הגוף כך שהתרופה נשארת בדם ופועלת כנגד הנגיף במהלך כל הטיפול. כתוצאה מכך הנגיף אינו יכול להמשיך ולהתרבות, דבר המאפשר ברוב המקרים החלמה מלאה מהמחלה. מחקרים קליניים רחבי היקף הוכיחו את יעילותה ובטיחותה של התרופה במגוון הרחב ביותר של חולים, לרבות חולים עם מחלה קשה לטיפול. היתרונות של פגסיס נובעים מהמבנה הייחודי שלה המאפשר רמות מתמשכות ויציבות של התרופה בדם במהלך שבוע שלם, והגעה מהירה יותר מאינטרפרון קונבנציונאלי לכבד (מקום הזיהום העיקרי).

אודות רוש

קונצרן התרופות העולמי רוש, אשר מרכזו בבאזל , שוויץ, היא אחת מחברות התרופות ממוקדות-מחקר המובילות בעולם בתחומי הרפואה והדיאגנוסטיקה. כחברה ביו-טכנולוגית הגדולה בעולם וכספקית של מוצרים חדשניים ושירותים לזיהוי מוקדם של מחלות, מניעתן, אבחון וטיפול בהן, הקבוצה תורמת בטווח נרחב של חזיתות לשיפור הבריאות ואיכות החיים. רוש היא המובילה העולמית בתחום הדיאגנוסטיקה והתרופות לסרטן ולהשתלות, מובילה בשוק בתחום הווירולוגיה ופעילה בתחומי טיפול עיקריים אחרים כמו מחלות אוטו-אימוניות, מחלות דלקתיות, ומחלות בתחומי המטבוליזם ומערכת העצבים המרכזית. חברת רוש מעסיקה כ-75,000 עובדים ברחבי העולם ויש לה הסכמי מחקר ופיתוח ובריתות אסטרטגיות עם שותפים רבים, כולל רוב בבעלות של חברות ג'ננטק ושוגאי.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה