אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים > תרופה חדשה לחולות סרטן שד

תקווה חדשה לחולות סרטן שד לשליטה ממושכת על המחלה


10.06.08
ממצאים מהפכניים וחדשים בכנס השנתי של האגודה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית. הוכח שהרספטין מאפשר לנשים עם סרטן שד גרורתי מסוג HER2 חיובי לחיות זמן רב יותר ללא התקדמות המחלה גם בקו הטיפול השני
 
ובישראל: יוכלו חולות שמחלתן התקדמה לאחר קו הטיפול הראשון בהרספטין עם כימותרפיה, לקבל הרספטין בקו הטיפול השני במסגרת מחקר "פנדורה" ב- 12 מרכזים רפואיים בארץ.

סרטן שד גרורתי נוטה להתקדם בהדרגה, בכל התקדמות נהוג להחליף את הטיפול בטיפול חדש ומרבית החולות נזקקות למספר קווים טיפוליים. בחולות עם סרטן שד גרורתי מסוג HER2 חיובי, קו הטיפול הראשון המקובל הוא הרספטין בשילוב עם כימותרפיה מכיוון שטיפול זה נותן את הארכת החיים המשמעותית ביותר שנצפתה במחקרים קליניים בסרטן שד. עד כה לא היה ידוע האם המשך טיפול בהרספטין לאחר התקדמות המחלה, גם בקו הטיפול השני, מעניקה יתרון כלשהו, למרות שטיפול זה מקובל בארה"ב ובאירופה. במחקר, שנערך בגרמניה (GBG-26) ופורסם בכנס השנתי של האגודה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית (ASCO ), נכללו חולות שקיבלו הרספטין בשילוב עם כימותרפיה כקו טיפול ראשון ומחלתן התקדמה. המחקר ניסה לענות על השאלה החשובה – האם חולות הסובלות ממחלה גרורתית יכולות להשיג תועלת מהרספטין כשהיא ניתנת בשנית?

המחקר השווה את יעילות הטיפול בקו שני הרספטין בשילוב עם כימותרפיה לבין טיפול בכימותרפיה בלבד. נמצא שבכמעט פי שניים מהחולות שקיבלו הרספטין עם כימותרפיה הושגה הצטמקות משמעותית של הגידול או אף היעלמות מוחלטת שלו, לעומת קבוצת הביקורת, (48% עם הרספטין לעומת 27% ללא הרספטין). חולות נוספות רבות נהנו מהתייצבות המחלה למשך למעלה מ- 6 חודשים ובסה"כ כ- 85% מהחולות שטופלו בהרספטין בשילוב עם כימותרפיה הרוויחו מן הטיפול. המשך הטיפול בהרספטין לקו הטיפולי השני בנוסף לכימותרפיה האריך את משך החיים ללא התקדמות המחלה בכמעט 3 חודשים בהשוואה למתן כימותרפיה לבד (8.2 חודשים עם הרספטין לעומת 5.6 חודשים ללא הרספטין, הבדל משמעותי סטטיסטית).

מחקר זה מדגים את התוצאות הטיפוליות הטובות ביותר בחולות סרטן שד גרורתי מסוג HER2 חיובי שמחלתן התקדמה לאחר קו הטיפול הראשון בהרספטין עם כימותרפיה.

ד"ר נעה אפרת (בן-ברוך) מנהלת המכון האונקולוגי במרכז רפואי קפלן:

"בכינוס האיגוד האונקולוגי האמריקאי שהסתיים בימים אלו הובאו נתונים חדשים ומשמעותיים בנוגע לטיפול בהרספטין אצל חולות עם סרטן שד גרורתי מסוג HER2 חיובי. הטיפול בהרספטין בשילוב עם טיפול כימי יעיל ביותר בחולות אלו, עד כה נהוג להפסיק את הטיפול בהרספטין אם חלה התקדמות של הגידול תוך כדי הטיפול. בכינוס הוצגו נתונים המראים כי המשך הרספטין ושינוי הטיפול הכימי הביא לשיפור משמעותי לעומת שינוי טיפול כימי והפסקת ההרספטין. אצל חולות שהמשיכו טיפול בהרספטין נצפתה תגובה טובה יותר,

משך תגובה ארוך יותר ואף משך חיים ארוך יותר. לסיכום, ניתן לומר כי תוצאות מחקר זה מוסיפות נדבך חשוב במסכת הטיפולית של חולות עם סרטן שד גרורתי מסוג HER2 חיובי. "

הרספטין יעילה לאורך כל שלבי המחלה

תוצאות מחקר זה (GBG-26) מצטרפות למידע הרב הקיים לגבי היעילות והיתרון המשמעותי של הרספטין בהארכת חיים לאורך כל שלבי הטיפול. הוספת הרספטין לכימותרפיה בקו הטיפול הראשון מאריכה חיים ב- 8.5 חודשים בחולות עם סרטן שד גרורתי, והוספת הרספטין לכימותרפיה בחולות עם סרטן שד מוקדם (מחלה מקומית) מפחיתה ב- 50% את הסיכון לחזרת המחלה ובשליש את הסיכון לתמותה. לאור נתונים אלו, הרספטין נחשבת בכל העולם כסטנדרט הטיפולי בנשים עם סרטן שד מסוג HER2 חיובי. עם פרסום התוצאות של מחקר זה נוספת לחולות אלה תקווה חדשה לשליטה על המחלה לאורך זמן.

היעילות יוצאת הדופן של הרספטין נובעת ממנגנון הפעולה הייחודי שלה. מכיוון שהרספטין היא נוגדן, היא מגייסת את מערכת החיסון של הגוף להרוג את תאי הסרטן. בנוסף, התרופה מדכאת את פעולתו של החלבון HER2 ובכך עוצרת את חלוקת התאים הסרטניים ומעכבת את צמיחת הגידול.

תקווה חדשה לחולות בישראל:

בעקבות פרסום תוצאות המחקר, חברת רוש, יצרנית הרספטין, הודיעה כי תאפשר לחולות סרטן שד שמחלתן התקדמה בקו טיפולי ראשון, לקבל הרספטין בקו טיפולי שני במסגרת מחקר הפנדורה. מחקר הפנדורה פתוח לגיוס ב- 12 מרכזים בארץ, הוא תוכנן לבדוק שאלה מחקרית זהה למחקר GBG-26: מהו היתרון של הוספת הרספטין לכימותרפיה לאחר התקדמות המחלה בקו טיפולי ראשון הכולל הרספטין. מבנה המחקר המקורי כלל שתי זרועות: כימותרפיה בלבד מול כימותרפיה עם הרספטין. לאור הנתונים החיוביים של מחקר ה- GBG-26, תיסגר לגיוס הזרוע שאינה כוללת הרספטין וכל החולות החדשות תוכלנה לקבל קו שני הרספטין עם כימותרפיה החל מחודש יולי.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה