אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים > Actemra נגד דלקת פרקים

תקווה חדשה לחולים בדלקת מפרקים שגרונית


21.05.08
אקטמרה היא הנוגדן האנושי הראשון אשר מעכב קולטני interleukin-6 (IL-6)
 
התרופה החדשנית "אקטמרה" קיבלה אישור עולמי ראשון
  • אקטמרה היא תרופה בעלת מנגנון פעולה חדשני אשר מפחית את התהליך הדלקתי במפרקים ומקל על ההשפעות המערכתיות של דלקת המפרקים השגרונית.
  • הגורמים להתפרצות דלקת מפרקים שגרונית אינם ידועים. כ-1% מהאוכלוסייה לוקים בה ושכיחותה בנשים גבוהה פי 2 עד 3 מאשר בגברים.

חברת התרופות רוש הודיעה כי החברה השותפה שוגאי (Chugai) קיבלה אישור ביפאן לשימוש בתרופה החדשנית "אקטמרה" (Actemra – tocilizumab) בחולים הסובלים מדלקת מפרקים שגרונית.

הרשויות ביפאן אישרו את השימוש באקטמרה להתוויה של דלקת מפרקים שגרונית (לרבות מניעת נזק מבני למפרקים) ולשתי צורות של המחלה הפוגעות בילדים.

יפאן היא השוק הראשון בעולם שיזכה בגישה לאקטמרה לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית. האישור מבוסס על נתונים משכנעים מניסויים קליניים שנערכו ביפאן, אשר הראו כי אקטמרה אפקטיבית מאוד בשליטה בתסמינים ובהתקדמות המחלה. מעריכים כי בישראל ישנם כ-50,000 עד 70,000 אנשים הסובלים מדלקת מפרקים שגרונית. אקטמרה צפויה להירשם בישראל בעוד כשנה וחצי.

"האישור שניתן היום הוא ציון דרך חשוב לרופאים המטפלים בדלקת מפרקים שגרונית ולחולים במחלה. הרשויות ביפאן הכירו בכך שאקטמרה היא תרופה פורצת דרך הממלאת צורך רפואי מצד חולים הסובלים מההשפעות המגבילות של המחלה, צורך אשר עד כה לא נמצא לו מענה," אמר וויליאם ברנס, מנכ"ל חטיבת התרופות של רוש.

לאקטמרה מנגנון פעולה חדשני אשר מספק תקווה חדשה לחולי דלקת מפרקים שגרונית. מדובר בנוגדן אנושי חד-שבטי אשר מעכב קולטני interleukin-6 (IL-6) ובכך מדכא את הפעילות של IL-6 שהינו גורם חשוב בתהליך הדלקתי. אופן פעולה חדשני זה מפחית את התהליך הדלקתי במפרקים ומקל על ההשפעות המערכתיות של דלקת המפרקים השגרונית.

אקטמרה משווקת ביפאן מאז 2005 לטיפול בחולים הסובלים ממחלה נדירה של מערכת החיסון העצמית הקרויה מחלת קסטלמן. בקשות לאישור הטיפול באקטמרה בדלקת מפרקים שגרונית הוגשו גם בארצות הברית ובאיחוד האירופי ב-2007 וכעת נבדקות על-ידי הרשויות.

דלקת מפרקים שגרונית – צורך רפואי ללא מענה

דלקת מפרקים שגרונית היא מחלה פרוגרסיבית של מערכת החיסון העצמית (אוטו-אימונית) המתאפיינת בדלקת של הממברנה המצפה את המפרקים בחלקי הגוף השונים. דלקת זו גורמת לעיוות המפרק ולתפקוד לקוי המלווה בכאב, נוקשות ונפיחות, ובסופו של דבר מוביל להרס בלתי הפיך של המפרק ולנכות. בנוסף, התסמינים המערכתיים של דלקת מפרקים שגרונית כוללים עייפות, אנמיה, אוסטיאופורוזיס ועלולים לגרום לקיצור תוחלת החיים עקב השפעתם על מערכות אברים חשובות. לאחר 5 שנים מהאבחנה, כ-40% מהחולים במחלה אינם יכולים להמשיך לעבוד או לתפקד כרגיל בחיי היומיום.

למרות הטיפולים הקיימים כיום, 30%-40% מהלוקים במחלה אינם משיגים שיפור מספק בדלקת המפרקים השגרונית.

אודות אקטמרה

אקטמרה היא תוצר של שיתוף פעולה מחקרי בין שוגאי לרוש. אקטמרה היא הנוגדן האנושי הראשון אשר מעכב קולטני interleukin-6 (IL-6). אקטמרה הושקה על-ידי שוגאי ביוני 2005 כתרופה למחלת קסטלמן. באפריל 2008 הוספו לתרופה ביפאן התוויות לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית ובשני סוגים של דלקת מפרקים של גיל הילדות.

אודות רוש ודלקת מפרקים שגרונית

בשנים האחרונות רוש מפתחת תרופות לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית. מבטרה היא התרופה הראשונה והיחידה לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית אשר עובדת במנגנון של דיכוי סלקטיבי של תאי B . אקטמרה היא התרופה החדשנית השנייה של רוש והינה נוגדן אנושי חד-שבטי אשר מעכב קולטני interleukin-6 ((IL-6.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה