אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים >

תקווה לחולי פרקינסון


05.05.08
אקטיבה: נוירוסטימולטור מושתל מפחית את הפרעות התנועה והרעד של חולי פרקינסון ומסייע להחזרת שליטה על הגוף
  • בישראל חיים כ- 20,000 חולי פרקינסון ברמות חומרה שונות. בניגוד למקובל לחשוב המחלה תוקפת גם צעירים בשנות ה-30 ו-40 לחייהם. אקטיבה נכללת בסל הבריאות עבור חולים בגילאי 45-75 החולים למעלה מ-5 שנים.
  • "אקטיבה" פרי פיתוח של חברת מדטרוניק - מערכת ייחודית המושתלת בניתוח פולשני מזערי למח ומעביר אליו גירוי חשמלי המנטרל ומפחית את תופעת הרעד האופיינית לפרקינסון. הטיפול מיושם כשהגוף גילה עמידות לטיפול התרופתי
  • ישראל היא אחת המובילות בעולם בטיפול במחלת הפרקינסון.

מחלת פרקינסון היא מחלה כרונית פרוגרסיבית חשוכת מרפא, הפוגעת בתאי המוח המייצרים דופמין, המשמש להעברת אותות מהמוח למערכת העצבים המרכזית. המחלה שייכת לקבוצת מחלות בעלות הפרעה במערכת המוטורית ומתבטאת בשלביה השונים ברעידות בחלקי הגוף, קישיון שרירים, תנועות בלתי רצוניות ובלתי נשלטות , בדיבור בלתי ברור ומונוטוני בירידה ביכולת ההבעה בפנים ובשפת הגוף, איטיות תנועה, ואי-יציבות או שיווי משקל וקואורדינציה פגומים.עיקר פגיעתה של המחלה הקשה היא ביכולת תפקודו של החולה, אשר הופך עם הזמן לנכה בדרגה גבוהה ביותר, הנזקק לעזרה צמודה וקבועה בביצוע פעולות ולו הקלות ביותר. נטל הטיפול בחולה נופל בעיקר על בני משפחתו,. בנוסף על כך, חלות הפרעות במערכות העיכול, השתן והשליטה בסוגרים. למחלה גם היבטים נפשיים כמו: ירידה בקוגניטיביות, דיכאון, חרדה והזיות.
אקטיבה המכשור הרפואי, פרי פיתוח של חברת מדטרוניק ענקית, הינו נוירוסטימולטור מושתל השולח גירוי חשמלי ישירות למוח, מותאם פרטנית לכל מטופל, מפחית את התופעות המוטוריות של המחלה ומהווה תקווה לחולי פרקינסון .בבסיס המערכת נוירוסטימולטור המזרים חשמל למוקדי הרעידה בשני חלקי המוח. הפולסים החשמליים לאזורים אלא חוסמים את האיתותים ששולח הגוף בעת המחלה הגורמים לרעידות ולבעיות המוטוריות בחולים. כתוצאה חולים רבים משיגים שליטה מוגברת על גופם, שליטה שאיבדו כאשר לקו במחלה. אקטיבה הוכנסה ב2005 לסל הבריאות, אולם מעטים מחולי פרקינסון מודעים לקיומה. על אף הדימוי כי המחלה פוגעת בעיקר באוכלוסייה המבוגרת, מתגלים לעיתים אותותיה גם בקרב צעירים בשנות השלושים והארבעים לחייהם. הגיל הממוצע בו מתגלה המחלה הוא 58 ועל פי האומדן מגיע מספר החולים במחלת פרקינסון בישראל לכ – 20,000. על פי נתוני רשת הפרקינסון האמריקאית, האגודה המטפלת בנושא, כמליון אמריקאים חולים בה.

הטיפול באמצעות אקטיבה מיושם בדרך כלל לאחר שהגוף פיתח עמידות לטיפול תרופתי, עמידות המתחזקת עם השנים. חולים רבים שהתחילו את הטיפול באמצעות טיפול תרופתי גילו במהלך השנים כי השפעת התרופות פוחתת עם התקדמות המחלה. כתוצאה מהשתלת נוירוסטימולטור מוח אקטיבה התופעות המוטוריות של המחלה פוחתות וניתן להוריד במינון התרופות, כך שגם תופעות הלואי הלא נעימות של התרופות פוחתות.

חולי פרקינסון רבים דיווחו לאורכה כי הם מרגישים כלואים בתוך גופם. החולים חווים תנודות קיצוניות ביכולת שליטתם בתנועה מתקופות של תפקוד מוטורי נורמלי לחלוטין להתקפות של חוסר ניידות מוחלט. שינויים קיצוניים אלה יכולים להתרחש בהפרשים של שעות ספורות. אחת התופעות הפחות מוכרות של המחלה היא "ההופעה המוקדמת", הופעת המחלה בגיל צעיר יחסית בין 20-40.

הפרעות תנועה אינן מסכנות חיים, אבל הטיפול בהן באמצעות אקטיבה מבוסס מדעית, בטוח ויעיל, -משפר את החיים באופן דרמטי הנסיון מוכיח כי כתוצאה מהטיפול באקטיבה, אדם שסובל מנכות של ממש יכול להזיז את השעון אחורה ולשוב לתפקוד שלא חווה זמן רב.

"הפרעות תנועה אינן מסכנות חיים, אבל הטיפול בהן באמצעות אקטיבה מבוסס מדעית, בטוח ויעיל, -משפר את החיים באופן דרמטי", אומר ד"ר צבי ישראל, מומחה בנוירוכירורגיה תפקודית וסטראוטקית מהמחלקה לנוירוכירורגיה במרכז הרפואי הדסה עין כרם. "נהוג להתייחס אלינו, הרופאים, כאל מצילי חיים, אבל ראוי לזכור כי ירידה באיכות החיים היא לא פחות אויב ממחלה כמו סרטן או מחלת לב. הנסיון מוכיח כי כתוצאה מהטיפול באקטיבה, אדם שסובל מנכות של ממש יכול להזיז את השעון אחורה ולשוב לתפקוד שלא חווה זמן רב".

כיצד "אקטיבה" פועלת? גרייה חשמלית למוח (DBS) לטיפול במחלת פרקינסון

יותר מ-40000 חולים נהנו ונהנים מהטבות הטיפול באקטיבה (גירייה חשמלית למוח) ברחבי העולם. יותר מ-830 פרסומים מדעים מקוריים פורסמו, המקיפים יותר מ- 10000 חולים שהשתתפו בניסויים קליניים.

אקטיבה, מותווה לחולים הסובלים מסימפטומים למרות שהם מקבלים טיפול תרופתי אופטימאלי. חולים אלה חייבים להיות מאובחנים כחולי פרקינסון, עם מחלה שמתמשכת יותר מ-5 שנים ושמגיבים טוב לטיפול בתרופת לבדופה. אקטיבה הוא הטיפול היעיל ביותר לשיפור איכות חיים אצל חולי פרקינסון .

חולים שטופלו עם נוירוסטימולטור מושתל ,דיווחו על שיפור באיכות חיי היום יום שלהם למשך 5 שנים לפחות לאחר קבלת הטיפול. המדובר בטיפול טוב יותר לטיפול בסימפטומים של מחלת הפרקינסון כשניתן ביחד עם טיפול תרופתי, בהשוואה לטיפול תרופתי לבד. חולים שעברו השתלת אקטיבה,מדווחים על איכות שינה טובה יותר ומשכי זמן ארוכים יותר של שינה

כיצד מבוצע ההליך?

הטיפול מתבצע בהליך המתחלק לשני שלבים. ראשית, מתבצעת במוחו של המטופל השתלת אלקטרודות זעירות בהרדמה מקומית בלבד, תוך שיתוף פעולה מלא מצידו. בשלב השני, מתבצעת השתלת נוירוסטימולטור ליד עצם הבריח מתחת לעור. הנורירוסטימולטור מחובר לאותן אלקטרודות. מקץ עשרה ימים על המטופל לשוב אל הנוירולוג או הנוירוכירורג, על מנת להתחיל בתכנות הנוירוסטימולטור , תוך שינוי המינון התרופתי הפוחת עם הניתוח. העוצמה וסוג הפעימה החשמלית משתנים ממטופל למטופל ובהתאמה מירבית לכל אדם.

אמנם מודבר בניתוח מוח, אבל ברמות פולשניות מזעריות, זו הסיבה לכך שהסיכונים הכרוכים בו מועטים. בספרות מדובר על אחוז אחד בלבד של מקרים בהם נגרם זיהום או דימום".

עוד מידע אודות מחלת הפרקינסון http://www.parkinson.org.il/


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה