אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים >

לעבוד מול המחשב ולשמור על המפרקים ועמוד השדרהלומדים תרגילים עם ד"ר אהרון יעקובי - מומחה לטיפול בבעיות שלד שריר ומפרקים
בעשור האחרון עם כניסת עידן המחשב האישי לחיינו, אנו עדים לגידול גובר בליקויים גופניים כתוצאה מאימוץ דרך חיים חדשה זו. הישיבה הממושכת מול המחשב גורמת לירידה ביכולת הריכוז והחשיבה, מטילה על גופנו תחושת לאות ולעייפות העיניים.
עלינו להקפיד על אופן הישיבה, תנוחת הגב, מנח הידיים והכתפיים, החזקת הראש והכתפיים, מרחק וזווית העכבר או המקלדת מן הגוף, גובה המסך מול העיניים ועוד.
פרמטרים אלו ישפיעו על יציבות ובריאות גופנו: ועשויים לגרום לנזקי יציבה של עמוד השידרה והשלד ולכאבים: בצוואר, בכתפיים, הגב התחתון ובגפיים התחתונות.במקביל ניתן להבחין בעלייה בתסמונת הרדמויות כפות הידיים והאצבעות, הנגרמות מתסמונת התעלה ה"קארפלית" C.T.S Carpal Tunal Cindrom (תסמונת התעלה של שורש כף היד). זוהי תסמונת הנגרמת כתוצאה מאימוץ כפות הידיים בעומס רב.

תרגילים להכנת גופנו לקראת יום העבודה:

פעילות גופנית זו כרוכה במאמץ קטן, היא משמעותית לשמירה והגנה על מפרקי הגוף.ניתן לבצע את התרגילים במשך5-10 דקות בכל בוקר,לפני תחילת העבודה. במהלך היום, מומלץ לקחת פסק זמן של חמש דקות לרענון חוזר של המפרקים.

נעבוד על הנעת מפרקי הגוף העיקריים שיעלו את הסיכוך התוך פרקי וימזערו נזקים מעומסי העבודה.התרגילים יבוצעו בעמידה.

יש לחזור על הנעת המפרקים בין ארבע לשמונה פעמים לכל מפרק ובאיטיות:

1. כתפיים - נבצע הרמה והורדת הכתפיים, נסובב פנימה והחוצה, כתף אחר כתף ושתיהן יחדיו.
2. צוואר, נפנה את הראש מצד לצד ומלמעלה למטה בתנועות של "כן ולא" באיטיות, נסובב את הראש סיבוב מלא לימין ולשמאל, מבלי לפשוט אותו לאחור.
3 אגן - נניע את האגן קדימה ואחורה, לימין ולשמאל, סיבוב מלא לימין ולשמאל.4. ברכיים - נעמוד עם שתי רגליים צמודות. נכופף את הגב מעט ונאחוז את הברכיים עם כפות הידיים. ניישר ונכופף קלות את הברכיים, נסובב סיבוב מלא לימין ולשמאל.

תרגילי המתיחה בסיום יום העבודה- נבצע כל פעולה בין ארבע לשמונה פעמים:

1למתיחת שרירי הידיים:

ניישר יד אחת לפנים כאשראצבעות כף הידמוטים כלפי מטה. כף היד השניה לוחצת את כף היד הישרה כלפי מטה עד שמורגשת מתיחה בשרירי האמה. נשהה במתיחה בין 7-10 שניות. נסובב את כף היד הישרה שתפנה כלפי התקרה ועם כף היד השנייה נמשוך את כף היד והאצבעות כלפי הרצפה עד שנרגיש את המתיחה. אותה פעולה נבצע גם ביד השנייה.

2למתיחת שרירי הרגליים:

נשב על קצה הכיסא, וניישר רגל אחת לפנים, נכופף ראש וגב לכיוון הברך, כשהידיים אוחזות בשוק. נישאר במתיחה בין 7-10 שניות. אותה פעולה נבצע ברגל השנייה.

3תרגילים מתיחה לגב:

נשב בקצה הכיסא, כששתי הברכיים כפופות ומפוסקות, נכופף את הגב והראש בין שתי הרגליים, עד שנחוש במתיחה בגב התחתון לאורך שרירי הגב. נשהה במתיחה בין 7-10 שניות

לסיום מומלץ לבצע פעילות גופנית קלה באופן שוטף לשיפור התפקוד הגופני ולשמירת הגוף מפני נזקי מפרקים, ולהימנע ממאמצים בלתי מבוקרים.
פעילות קלה היא מבורכת ושומרת על גוף צעיר ובריא.
 
ד"ר אהרון יעקובי המכללה לעיסוי רפואי, ז'בוטינסקי 74 תל-אביב
טלפון: 03-5223020 טלפון נייד – 054:4456977
 
 

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה