אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) מערכת העצבים, נוירולוגיה >

סחרחורת


21.7.21
סוגי סחרחורות וסיבות לסחרחורת
סיבות לסחרחורת

בין אם בקימה מהמיטה בבוקר, ובין אם מעייפות כללית, כולנו חווים סחרחורת מספר פעמים ביום. מדובר בתופעה שכיחה ביותר, שמהווה הגורם המרכזי לביקורם של אנשים מבוגרים אצל הרופא, והסיבות להתרחשותה מגוונות. לרוב אין סיבה לחשוש עת שחווים סחרחורת, אך לעתים יש סיבה לדאגה. על כן, חשוב להכיר את סוגי הסחרחורות השונות, ובעיקר את הסיבות להיווצרותן, וזאת, במטרה לדעת להתמודד עם כל סחרחורת, ולאבחן סחרחורות שעלולות להוות אינדיקציות לתופעות אחרות.

סוגי סחרחורות

סחרחורת היא תחושה שלמעשה, קשה לתאר. ככלל, מדובר במצב בו אדם חווה תחושה של תנועה עצמית (קרי, של הוא עצמו) או תנועה סיבובה (קרי, שסביבתו זזה מסביבו), כשאין כך הדבר. הסחרחורת מקשה בעיקר על היכולת ללכת ישר, ועל היכולת לסובב את הראש, אך היא תחושה רגעית שחולפת תוך כמה רגעים בדרך כלל.

מקרה קשה יותר של סחרחורת הוא הוורטיגו. בשונה ממצב של סחרחורת רגעית, הוורטיגו יוצרת אצל הסובל ממנה אשליה, תחושה כי העולם מסתובב סביב האדם כאשר בפועל אין תנועה בכלל, וזאת גם כאשר הסובל ממנה נמצא בשכיבה. ורטיגו הוא תופעה נפוצה - בין 20 - 40% מהאוכלוסייה סובלים ממנה בשלב כלשהו בחייהם ונדרשים לפנות לקבלת טיפול בסחרחורת מסוג זה.

סיבות נפוצות להתרחשות סחרחורת רגעית

סיבה נפוצה ביותר שכולנו לבטח מכירים, היא קימה מהירה מישיבה לעמידה, ובשמה המקצועי והפחות מוכר - אורטוסוטטיזם (גם: תת-לחץ דם בעמידה). תופעה זו מאופיינת פעמים רבות ב"ראיית שחור", כלומר אובדן ראייה רגעי, תחושת כבדות המאלצת את הסובל מהסחרחורת לשבת או לשכב עד שתעבור, ולעתים אף לנפילות חוזרות ונשנות.

מבחינה פיזיולוגית, האורטוסטטיזם נובע מפגיעה במנגנונים שהגוף מפעיל עת שאדם עובר משכיבה לעמידה, לשם מניעת נפילה של לחץ הדם, כגון עליה בקצב הלב. פגיעה זאת מתבטאת בכך שבעת עמידה, לחץ הדם אכן צונח. כתוצאה מכך, חלה ירידה זמנית בכמות החמצן שמגיע למוח, מה שיוצר את תחושת הסחרחורת.

סיבה נפוצה נוספת לסחרחורת היא אנמיה. אנמיה היא מצב רפואי בו רמת ההמוגלובין בדם ירודה, או מספר כדוריות הדם האדומות, שמובילות את ההמוגלובין בזרימת הדם, ירודה. חלבון ההמוגלובין מכיל ברזל, והוא זה שמאפשר את נשיאת החמצן בדם. המחסור בו משפיע לרעה על אספקת החמצן לכלל רקמות הגוף.

אנמיה היא תופעה שכיחה ביותר שנגרמת בעיקר ממחסור בויטימין B12 או חומצה פולית, ואחד הסימפטומים הנפוצים ביותר שלה הוא סחרחורת.

סיבות נפוצות לסחרחורות קבועות

לצד המקרים הנפוצים של סחרחורת, העוברים תוך רגעים ספורים, ישנם מקרים קשים יותר של התופעה הנובעים ממספר גורמים שונים.

סיבה אחת להיווצרותה של סחרחורת שאיננה רגעית, היא מחלת המנייר. מחלה זו נגרמת מפגיעה בתפקודה של האוזן הפנימית, שמהווה גם איבר שיווי המשקל בגוף, והיא מובילה פעמים רבות להיווצרותה של תופעת הוורטיגו המתוארת לעיל.

סחרחורת הנובעת ממחלה זו איננה רגעית, אלא מגיעה בהתקפים חוזרים ונשנים של סחרחורות בעוצמות משתנות. התקפים אלו יכולים להימשך כ- 20 דקות, ובמקרים חמורים יותר להגיע גם למספר שעות של סחרחורת ואף ליממה שלמה. במצבים חריפים, הסובל מהוורטיגו יסבול גם מבחילות ואף הקאות.

בכל מקרה בו מתעורר ספק ביחס לגורמים לסחרחורת, כדאי לפנות לייעוץ ובדיקה של רופא.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה