אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) מחקר רפואי >

כיצד מפתחים מכשירים רפואיים


6.7.21
פיתוח מכשור רפואי

מדינת ישראל נחשבת למעצמה מובילה בתחום המכשור הרפואי, יש חברות רבות הפועלות בתחום זה המגלגל הרבה מאוד כסף. לאור ההתפתחות הטכנולוגית המואצת בעשור האחרון חל זינוק חד בפיתוח מכשירים רפואיים מתקדמים ואיכותיים, ועולם הרפואה של היום ניצב בחזית הטכנולוגיה והמטופלים זוכים לפתרונות מתקדמים ואיכותיים יותר. כדי לפתח מכשור רפואי חדש יש כמה שלבים הכרחיים אותם מבצעים בעזרת אנשי מקצוע מנוסים ובעלי ידע וכישורים מגוונים.

באופן כללי, את הרעיון למכשור רפואי חדש מביא היזם, וכדי לפתח את הרעיון שלו ולהביאו למוצר מוגמר היזם חייב ליווי מקצועי של סטודיו לפיתוח מוצרים תעשייתיים, בדגש על פיתוח וייצור מכשור רפואי. כדאי לדעת כי פיתוח מכשיר רפואי חדש מחייב צוות מקצועי המורכב ממהנדסים בתחומים כמו תוכנה, חשמל ואלקטרוניקה, מכטרוניקה וכו', מנהלי פרויקטים מנוסים בהובלת תהליכי פיתוח של מכשור רפואי, הנדסאים משלל דיסציפלינות, מעצבים מנוסים ויצירתיים ועוד.

איך מזהים צורך במכשיר רפואי חדש?

מערכות הבריאות בישראל מתקדמות מאוד ונחשבות למובילות בכל העולם. מאחר וישראלים ידועים גם כיזמים מובילים, חלק גדול מהרעיונות לפיתוח מכשור רפואי מגיע מהשטח על ידי רופאים וצוותים רפואיים המתמודדים עם אתגרים שונים בעבודתם. בישראל יש לא מעט סטארט-אפים וחברות הייטק המתמקדים במכשור רפואי, והרעיון למיזמים החדשים מגיע מחברות הטכנולוגיה או מרופאים המעוניינים להפוך ליזמים ולפתח מוצרים חדשים. יש גם רופאים המעוניינים לפתח מיזם חדש כדי לסייע לחולים כרוניים, לייעל את העבודה בבתי חולים ובמרפאות, לשפר את הטיפולים הניתנים למטופלים ולקדם את המעבר לשירותי הרפואה מרחוק.

בתקופת הקורונה החלו מיזמים רבים לפיתוח מכשור רפואי לצורך שירותי הרפואה מרחוק. עקב התפרצות נגיף הקורונה הוחלט להאיץ את המעבר לשירותי הרפואה מרחוק כדי להגן על הצוותים הרפואיים, להקטין סיכוני חשיפה לנגיף ולמנוע מצבים מסכנים לחולים כרוניים שנאלצו עד כה להגיע לטיפול או לאבחון במרפאה.

איך מגייסים כסף לפיתוח מכשור רפואי?

יש פתרונות שונים לגיוס כסף לצורך פיתוח מכשור רפואי. במקרים רבים מגבשים רעיון כללי למכשיר החדש, משקיעים בפרוגרמה תכנונית ושרטוטים של המוצר החדש, ובשלב זה ניתן להציג את השרטוט המלאה למשקיעים רלוונטיים, למדען הראשי, לחממות שונות ולנציגי קרנות ייעודיות המשקיעות בפיתוח מוצרים חדשים בתחום הרפואה. חלק מהמיזמים לפיתוח מכשור רפואי מגיעים מחברות הייטק המתמחות בתחום זה, לחברות המובילות יש קשרים עם גופים פיננסיים והן יודעות כיצד לשווק את הרעיון על מנת לגייס הון לפיתוח המכשיר, ולעיתים מבצעים כמה גיוסים עד המעבר לייצור המוני.

במקרים מסוימים רופא המעוניין להפוך ליזם ולפתח מכשור רפואי שיוכל לשרת גם אותו מביא כסף מהבית כדי להשקיע בשלבים הראשונים הנדרשים לפיתוח ולעיצוב המכשור הרפואי. הוא יכול לפנות לגורמים שונים במערכת הבריאות כדי לנסות לגייס מימון לפיתוח המכשיר או להקים חברה ולשווק את המוצר תוך גיוס משקיעים מנוסים.

תהליך פיתוח מכשור רפואי

תהליך פיתוח מכשור רפואי כולל את השלבים הבאים:

● גיבוש רעיון כללי למכשור רפואי חדש לאחר זיהוי צורך

● מחקר שוק, אפיון מוצר וקהלי יעד, בדיקת מתחרים

● פרוגרמה תכנונית

● שרטוט ראשוני של המוצר

● שרטוט ממוחשב של המכשיר

● ייצור אב טיפוס להמחשת המכשיר הרפואי


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה