אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פה ולסת >

מהו גשר מרילנד לשיניים?


11.5.21
גשר מרילנד לשיניים

כמעט כל אדם נזדקק בשלב כזה או אחר בחייו לטיפולי שיניים: השלמות, סתימות, יישור שיניים וכיוצא בזה. במאמר הבא נציג טיפול מעניין עם שם לא פחות מעניין - גשר מרילנד לשיניים. תוכלו לקבל מידע על מבנה גשר זה, על ההבדל בינו לבין גשרים אחרים, על המטרה הייחודית שלו, על אופן ביצוע תהליך הטיפול וכן על היתרונות והחסרונות של הגשר.

מה הקשר בין מרילנד לשיניים?

גשר מרילנד דנטלי (קרוי גם גשר אדהביזי) הוא אינו עוד גשר בשיניים. ההבדל העיקרי הוא שבעוד גשר רגיל מיועד ליישור שיניים, מטרתו של גשר מרילנד היא להשלים שן חסרה.

הגשר בנוי משני כנפי מתכת (לרוב, אך קיימות גם אפשרויות אחרות) המודבקים לשיניים הסמוכות לשן החסרה. אלו משמשים כתומכים המספקים יציבות לשן התותבת החדשה, שהיא למעשה סוג של כתר.

על אף שגשר מרילנד הוא מקום מפורסם בארצות הברית, מקור השם בכלל לא בא ממנו. טכניקה זו הייתה בשימוש רווח באוניברסיטת מרילנד ומכאן השם הלא שגרתי. עובדה מפתיעה היא שממציא הטכניקה הוא בכלל רופא שיניים מאוהיו.

כיצד מתבצע התהליך?

גשר מרילנד נחשב לחסכוני בזמן טיפול אך גם הוא דורש השקעה מסוימת. על מנת להשלים שן באמצעות טכניקה זאת, נדרשים לפחות שני טיפולים אם לא יותר.

הטיפול הראשון מיועד לניקיון אזור ההשלמה מאבנית ומריקבון. לאחר שזה התבצע משחיזים את חלקם האחורי של השיניים הסמוכות על מנת שיתפנה מקום להצבת כנפי המתכת התומכות.

בו בזמן, יוצרים תבנית מדויקת של הפה עם דגש על האזור חסר השן. במעבדה מכינים על בסיס תבנית זאת את הגשר המדובר. עד להכנתו, יקבל המטופל גשר זמני שמעין "מכין את הקרקע" עד לטיפול הסופי.

בטיפול האחרון מחליפים את הגשר הזמני בגשר המדויק ובודקים האם הוא אכן מתאם במידה והתשובה חיובית, מדביקים אותו לכנפי המתכת והתהליך הושלם. במידה ולא, תילקח שוב תבנית והמעבדה תשקוד על ייצור גשר מרילנד חדש.

יתרונות וחסרונות

לשיטה זאת יש לא מעט יתרונות אך גם כמה וכמה חסרונות. היתרון הבולט בא לידי ביטוי בנוחות הטיפול. אין מדובר בתהליך יקר בהשוואה לטיפולי שיניים אחרים. בנוסף, הוא אינו מצריך הרדמה של השיניים עבורו (למעט הדרמה מקומית עבור שלב הניקיון).

בנוסף הטיפול אינו גורר תופעות לוואי כמו טיפולים אחרים. כך למשל, לא צפויות בעיות חניכיים בעקבות הרכבת הגשר.

יחד עם זאת, יש לו גם כמה מגרעות. ראשית, הוא מיועד עבור שן חסרה אחת בלבד, כך שבכל מקרה אחר הוא אינו רלוונטי. הגשר לא יסייע ליישור שיניים וכדומה.

נוסף על כך, לא מעט רופאים חוששים לעבוד עם הליך זה מכיוון שהוא מחייב רמת דיוק ואסתטיקה גבוהים. חלקם אוחזים בטענה שגשרי מרילנד הם זמנים בלבד וסופם ליפול, אך מדובר בטענה שגויה שמעידה בעיקר על חוסר מיומנות בביצוע ההליך.

ההבדל בינו לטיפולים אחרים

כפי שצוין, גשר רגיל וגשר מרילנד שונים בתכלית. בעוד שהראשון מיועד לסידור שיניים עקומות בקרב ילדים ומתבגרים, השני משמש רק בעבור השלמת שן חסרה. אמנם המילה גשר מבלבלת אך מדובר בשתי פעולות שונות לגמרי.

 


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה