אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) אורתופדיה >

יציבה לא נכונה ונזקיה לטווח הארוך


23.4.21
כיצד יציבה לא נכונה הופכת לכדור שלג הגורם לנזקים קבועים בגב ובגפיים? טיפול ומניעה

יציבה לא נכונה משפיעה לרעה על בריאות האדם ועשויה לגרום לנזקים בריאותיים שונים ולפגיעה משמעותית באיכות החיים. יציבה לקויה עלולה לגרום לנזקים במערכת השרירים והשלד, אלו נזקים המתפתחים בהדרגה ולרוב סובלים מכאבי גב תחתון ומכאבי צוואר, אך היציבה הלקויה גורמת לנזקים נוספים כמו פגיעה במערכת הנשימה ובמערכת העיכול, ויש לתופעה השלכות גם מבחינת מצב הרוח.

הקדמה בנושא יציבה לא נכונה

על פי הסטטיסטיקה של משרד הבריאות הישראלי כ-80% מהאוכלוסייה הבוגרת יחוו כאבים במערכת השלד והשרירים בשלב מסוים בחייהם, וגם לא מעט ילדים סובלים מנזקי היציבה הלקויה. הסיבות העיקריות לבעיית היציבה הלקויה הן:

· בעיות מולדות במבנה השלד ובעיות גנטיות.

· חוסר תנועתיות של עמוד השדרה, בדרך כלל בגלל ישיבה ממושכת בעבודה ובבית.

· חוסר בפעילות גופנית.

· חולשת שרירים ופיצויים שהגוף מבצע כתוצאה מחולשת השרירים.

· ליקויים בעמוד השדרה כמו עקמת, עקשת, היפר לורדוזיס, גב שטוח וכו'.

· ליקויים ברגליים כמו ברך קלובה או עקולה, כף רגל שטוחה או קעורה ועוד.

ליקויים ביציבה עשויים להתפתח בגלל סיבות מולדות וגנטיות או כתוצאה מסיבות נרכשות כמו ישיבה ממושכת ולא נכונה, חוסר בפעילות גופנית ועוד.

כיצד יציבה לא נכונה הופכת לכדור שלג הגורם לנזקים קבועים בגב ובגפיים?

היציבה נקבעת לפי שני אלמנטים חשובים ועיקריים – מבנה השלד והאופן שבו עמוד השדרה מיוצב ומוחזק כנגד כוח הכבידה. יציבה נכונה ותקינה מפחיתה לחץ ומאמץ המופעלים על השרירים ועמוד השדרה, ויש לה חשיבות גם מבחינה אסתטית ודימוי עצמי.

אם לא מקפידים על יציבה נכונה ותקינה עלול להתפתח כדור שלג שקשה לעצור הגורם לנזקים שונים המתפתחים בהדרגתיות, כאשר חלק מנזקי היציבה הלא נכונה עלולים להיות קבועים ובלתי הפיכים, לכן אין להקל ראש בחשיבות האבחון והטיפול המקצועי.

יציבה לא תקינה נגרמת לרוב עקב חוסר איזון בין שרירי הגוף ובעיות בעמוד השדרה, השרירים מתקצרים ומתכווצים, לכן הם נוקשים יותר ונוצר עומס רב על עמוד השדרה. כתוצאה מהנזק המתמשך האדם עלול להיפצע ולסבול מחוסר שיווי משקל ומנפילות, והליקוי עלול לגרום לנזקי שרשרת בגלל שגוף האדם מפצה על היציבה הלא נכונה, לכן ליקוי באיבר אחד מוביל לליקויים באיברים אחרים. חשוב לציין כי ליקויי יציבה גורמים ברוב המקרים לליקויים קשים נוספים בברכיים, במפרקי הרגל והאגן, בעמוד השדרה ובכפות הרגליים. בנוסף, עלולים להתפתח בעיות הפוגעות בביטחון העצמי ובמצב הרוח.

טיפול ומניעה

באמצעות טיפול מקצועי ומותאם אישית ניתן להשפיע על רוב הגורמים ליציבה לא נכונה, גם בגיל מבוגר. עדיף להתחיל את הטיפול בגיל ההתבגרות כאשר הגוף נמצא עדיין בשלבי צמיחה. חשוב לעבור אבחון מקצועי על יד פיזיותרפיסט מוסמך ומנוסה המתמחה בתיקון בעיות יציבה. האבחון נועד לגלות את סוג ליקויי היציבה ולהגדיר את הסיכון העלול להחמיר עם השנים.

טיפולי פיזיותרפיה מספקים מענה איכותי לבעיות יציבה לקויה, המטופל לומד כיצד להגיע ליציבה תקינה בעזרת תרגילים, שיפור טווח תנועה, מתיחות וטיפול ידני, הוא לומד כיצד לחזק את שרירי הגב המייצבים את עמוד השדרה וכיצד לשמור על יציבה תקינה בהליכה, בעמידה, בישיבה ובנהיגה.

בנוסף, רוכשים ידע וכלים לטיפול מניעתי כדי למנוע נזקים לגוף ולנפש, ובעזרת מניפולציות והקפדה על יציבה תקינה ניתן למנוע נזקים בעתיד.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה