אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פה ולסת >

תסמונת מפרק הלסת


4.4.21
תסמונת מפרק הלסת

החיים בעולם המודרני המערבי יכולים להיות לחוצים מאוד. הלחץ מוביל לתופעות נפשיות וגופניות שונות, ביניהן תסמונת מפרק הלסת, המכונה גם תסמונת TMJ. מדובר בכאבים באזור מפרק הלסת, שגורמים לקושי ביכולת לפתוח אותה.

מהו מפרק הלסת?

מפרק הלסת, או המפרק הלסתי - רקתי בשמו הנוסף, ממוקם בשני צידי הראש, בנקודה שבה נפגשות עצמות הגולגולת והלסת, קצת לפני האוזניים. באמצעות המפרק, אפשר להשתמש בפה לצרכי לעיסה, דיבור או פיהוק.

המפרק בנוי משני חלקים, בדומה למפרקי הכתף והירך: עלי ומכתש. כשפותחים את הפה, העלי, שהוא ראש המפרק הכדורי, יוצא מתוך המכתש, השקע המפרקי, ומתקדם קדימה. כשסוגרים את הפה, הוא חוזר למקומו.

מה קורה בתסמונת?

כשהעלי מתקדם יותר מדי, מתבצעת פריקת המפרק הלסתי. העלי מגיע כמעט לחלק מהעצם שנקרא "בליטת המפרק", נתקע, ולא יכול לחזור למקום. זה קורה כשהרצועות שמחזיקות את העלי במקום מתרופפות קלות. כך, השרירים מתעוותים לעתים קרובות והעלי מגיע למצב פריקה. לאחר שהעלי חוזר למקומו, יתכן כי אזור הלסת ימשיך להיות רגיש, אפילו עד כמה שבועות.

איך מאבחנים?

רופא שיניים בודק קודם כל את המנח של הלסת, והאם אפשר לסגור את הפה. לאחר מכן, הוא משתמש בצילום רנטגן כדי לאשר את אבחנתו.

מה הגורמים לתסמונת?

נראה כי התסמונת קשורה לפציעות באזור הלסת או לדלקת מפרקים. לעתים ניתן לקשור אותה לחריקת שיניים או הידוק לסתות שגורמים לחולשה בשרירים באזור. התסמונת נוטה לחזור על עצמה כאשר רצועות המפרק הלסתי-רקתי רפויות.

איך לטפל בתסמונת?

בשלב הראשון, צריך להרפות את השרירים מסביב למפרק. ראשית, מקבלים תרופות הנוגדות דלקת. שנית, אצל חלק מהאנשים, יצטרך הרופא להזריק חומר להרדמה מקומית ישירות לאזור. במידת הצורך, ניתן להזריק גם לווריד בזרוע חומרי הרפיית שרירים, כמו וליום. במקרים חריגים, כדי להחליש את ההידוק בשיניים, אפשר להזריק לתוך שרירי הלעיסה בוטולינום, או בוטוקס, בנוסף.

אם הכול בסדר, והשרירים רפויים, הרופא ישחרר את הלסת הכדורית באמצעות משיכת הלסת התחתונה והסנטר.

מה לעשות כדי למנוע את הישנות התסמונת?

הטיפול הראשוני המומלץ הוא פיזיותרפיה ללסת. פיזיותרפיסט פה ולסת מוסמך מאתר את הבעיה המרכזית שגורמת לתסמונת ומטפל בה. באמצעות תרגילי פיזיותרפיה לומדים המטופלים כיצד להרפות את השרירים באזור בזמן שלא משתמשים בהם, כך שהעומס על המפרק יופחת והם יוכלו להתאושש. פתרון נפוץ נוסף, שמציעים פיזיותרפיסטים, הוא שימוש במטליות חמות וקרות, המונחות על האזור, כדי להקל על הכאב.

כדי למנוע את הישנות התופעה מומלץ לעשות שני דברים. קודם כל, לשנות הרגלי חיים מזיקים. למשל, לא לאכול מזון קשה או צמיגי; לאכול בחתיכות קטנות; ולהימנע ממזון שמצריך יותר לעיסות, כמו מסטיקים. טיפול שני הוא שימוש בסדים המולבשים על השיניים, כדי להקל על המתח, ולפזר אותו באופן מאוזן.

טיפולים כירורגיים מתקדמים

במקרה והטיפול השמרני לא עובד, אפשר לעבור לטיפול כירורגי; ולסגור את הלסתות באמצעות חוט תיל, או גומיות, לזמן מסוים. כך, התנועה של רצועות הלסת מוגבלת והרצועות מתהדקות. מדובר בטיפול לא נעים, בהרדמה מלאה, שניתן רק במקרים חריגים.

איך להימנע מפתרון כירורגי?

מומלץ לפנות לפיזיותרפיסט מוסמך, שיתאים לכם טיפול אישי המתאים למצבכם, וכמובן, לעקוב אחר ההנחיות שלו במלואן: לבצע את התרגילים, ולשנות הרגלים המזיקים למפרק הלסת שלכם. רק כך, ניתן להפחית את הסיכוי שהתסמונת תחזור, ואת הצורך בפתרון כירורגי.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה