אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים >

מבנה המערכת האנושית על פי הניאופסיכולוגיהאדם הוא יצירת פאר שתוכננה בקפידה כדי לאפשר לכולנו התפתחות וחיים טובים. המבנה של כולנו הוא זהה בצורת העבודה שלו, בחומרה. השוני מתבטא באישיות ובתוכנה
הדרך האוטומטית בה אנו פועלים הופכת אותנו לרובוט ביולוגי. לכולנו יש אפשרות לצאת מתוך אוטומט לחיים של בחירה הנשלטים על ידינו, לשנות את הגורל שתוכנן לנו.
כדי להבין את הדרך אל האור עלינו לדעת איך הרובוט שבתוכנו פועל.
כל אחד מאיתנו בנוי מגוף פיזי, מוח ושדה אנרגטי שנקרא שדה הנפש. זוהי החומרה שלנו והיא קיימת אצל כל אדם. כל אחד מהחלקים האלה הוא הכרחי לקיום חיים.
את הגוף הפיזי אנחנו מכירים הכי טוב- הוא משמש אותנו לזיהוי האדם, דרך הגוף אנו חווים את החיים- רגשות, כאבים, תנועה, משקל. הגוף שלנו משמש לנו מדד על המצב שלנו- עייפות או ערנות, מתח או שלווה, שמחה או דיכאון וכל מגוון הרגשות הקיימים.
תפקיד הגוף שלנו הוא להוות כלי פיזי המדווח לנו על תוצאות המחשבות הקיימות במוח ועל מצב האנרגיה שלנו.
שדה הנפש שלנו הוא שדה אנרגטי וחלק מאיתנו בכלל לא מודעים לקיומו. זה שדה רוח וכמו הרוח בטבע אנחנו לא יכולים לראות אותו או לחוש אותו בלי גוף פיזי. כשיש רוח בחוץ אנחנו יודעים את זה לפי תזוזה של עצים, עננים או בדים מתנופפים. ככל שהרוח חזקה יותר הם זזים מהר יותר. ככה אנו יודעים את עוצמת הרוח- לפי הגופים הפיזיים שהיא מזיזה. אנו יכולים לחוש את משב הרוח על פנינו, אבל את הרוח עצמה אנחנו לא רואים ולא יכולים לתפוס בה. מצב הרוח משתקף בעצמים הפיזיים שקיימים בשטח, ולכולנו ברור שהרוח קיימת. אותו דבר קיים אצל כל אחד מאיתנו- אנחנו יכולים לראות את מצב הרוח דרך הגוף הפיזי שלנו- כשמצב הרוח ירוד, כלומר אין כמעט רוח, אפשר לראות ולחוש את הגוף עייף, שחוח, ולרוב זה גם מלווה בחוסר סבלנות, עצבנות, מתח ועוד. כאשר מצב הרוח מרומם, כשיש לנו רוח אז רואים ומרגישים גוף מלא אנרגיה, פעיל וזקוף.
שדה הנפש שלנו הוא המהות שלנו, עמוד התווך של חיינו והמקור לכל המידע והשפע.
התפקיד שלו הוא לספק לנו אנרגיה ומידע אינסופיים לגוף במשך היום ולמוח במהלך הלילה.
שדה הנפש הוא מבנה נייד,מהווה מאגר מידע אינסופי , מודד על-פי כן ולא (תחושת בטן) ומתבטא בידיעה ולא בחשיבה.
המוח שלנו הוא בעל השליטה על כל המערכת. המוח קולט מידע מהסביבה, מסנן ומעבד אותו, מעביר פקודות לגוף וגם אחראי על מצבנו הרגשי והאנרגטי. המידע במוח מתחלק בגדול לשני סוגים- מידע רגשי ומידע הגיוני.
המוח ההגיוני מהווה את החלק הארי של מוחנו, והוא אחראי על קליטה ועיבוד של מידע נרכש כמו לימודים, קריאה, כתיבה והבנה. המידע ההגיוני במוח הוא מאוד רחב ויכול לשמש לנו נקודת מבט אובייקטיבית, כיוון שהוא לא מכליל בתוכו את הראייה האישית שלנו על העולם. המוח ההגיוני אינו מוגבל בכמות המידע שהוא יכול לקלוט.
המוח ההגיוני הוא מבנה נייח, מייצר אנרגיה בכמות משתנה ומתחדשת, מודד על פי נכון / לא נכון ומתבטא בחשיבה מסודרת, לינארית.
המוח הרגשי אחראי על הרגשות שלנו. הוא מתרגם את העולם החיצון על פי מידע אישי וסובייקטיבי הקיים בו ויוצר תגובה כימיקלית המועברת לגוף ונחווית כרגשות. המידע במוח הרגשי הוא מוגבל, מועט ומהווה חלק מזערי מהמידע הכולל במוח. כיוון שהוא מוגבל ואין לנו אפשרות לקלוט מידע רגשי חדש למוח הרגשי, אנו ממחזרים אותו מידע רגשי שוב ושוב. לכן אנחנו מוצאים את עצמנו כועסים על אותם דברים, חוזרים על אותם דפוסי התנהגות, מפרשים את הסביבה החיצונית מנקודת מבט קבועה, צרה וסובייקטיבית.
תפקיד המוח הרגשי הוא לספק לנו אנרגיה בזמן חירום, כאשר שדה הנפש יוצא מטווח הגוף הפיזי. המוח הרגשי הוא מבנה נייח, מוגבל ביכולת ייצור האנרגיה שלו, מודד על פי טוב ורע ומתבטא בחשיבה אסוציאטיבית.
 
הדינמיקה בין המערכות:
כאשר שדה הנפש נמצא בתוכנו אנחנו מלאי אנרגיה. השדה מזין אותו במידע כל זמן שהוא אתנו, ומאפשר למוח ההגיוני לעבוד באותו זמן: לקלוט ולעבד מידע, ללמוד, להבין ולהיות מרוכזים.
כאשר השדה נע החוצה או למטה, הפיקוד עובר למוח הרגשי. מוחנו נכנס למצב חירום, הוא הופך לגנרטור שיכול לספק אנרגיה בכמות מוגבלת ומכאן, זמן חייו קצר ללא תחנת הכוח נפש בגלל היותו גנרטור.
המוח הרגשי מייצר כמות אנרגיה מוגבלת שמותנית בכמות המידע הקיימת במערכת הרגשית, שהינה סגורה. מערכת רגשית זו ממחזרת את אותו מידע שוב ושוב, בעזרת גירוי מן העולם החיצון. המוח הרגשי אינו מסוגל לעשות שתי פעולות בו זמנית. לכן באותו זמן שהוא עסוק בהעברת האנרגיה לגוף לשם תחזוקו, הוא אינו מייצר אנרגיה בנוירונים. המידע הקבוע במוח האחראי על יצור אנרגיה מתנוון בהדרגה. המוח נכנס בשלב מסוים למצוקה ומפסיק להזרים אנרגיה לפונקציות בהן הוא בוחר, לשם חסכון באנרגיה.
חיסכון זה מתבטא בדופק מואץ ,קוצר נשימה והרגשת לחץ.
כאשר אנו במצב רגשי של עצבנות, לחץ, פחד, עצב או כל מצב רגשי "רע" אחר אנו לא יכולים באותו זמן לקלוט מידע, קשה לנו להקשיב לנאמר. המוח הרגשי שולט.
האנרגיה שלנו נמצאת במקום בו נמצאת המודעות שלנו. המחשבה שלנו היא שקובעת את מיקומו של שדה הנפש. כאשר אנחנו חושבים על מה יהיה אנחנו מאבדים אנרגיה. כאשר אנחנו חושבים על מישהו אחר אנחנו מאבדים אנרגיה. כאשר אנחנו חושבים מחשבות שליליות על עצמנו האנרגיה שלנו צונחת למטה. כדי שאנחנו נהיה מלאי אנרגיה עלינו לחשוב על עצמנו, לשים את עצמנו ואת רצוננו בעדיפות ראשונה, ולהתמקד בהווה.
60% מהמחשבות הגורמות לאיבוד אנרגיה קשורות ל"מה יהיה?". למעשה זאת שאלה שאין עליה תשובה, אבל המוח כ"כ מותנה לחשוב בצורה כזאת, כך שאנחנו מבזבזים המון אנרגיה בנסיון לקבל תשובה שלעולם לא תהיה עובדה.
המחשבה מניעה את עולמנו אל עבר עולמות וירטואליים, לשם יצירת אנרגיה במוח הדפוסי. כאשר עולה המחשבה "מה יהיה?" המוח עושה פוקוס על זמן עתיד והמחשבה מניעה את שדה הנפש, האנרגיה, במהירות האור. כאשר עולה השאלה "מה הוא חושב עלי?", הפוקוס של המוח הוא על אדם אחר וכך חוזרת השליטה למוח הרגשי, שממחזר את הדפוסים הקבועים בו ומייצר כמות אנרגיה קבועה ומוגבלת שמאפשרת את מיחזור רגשותינו.
המוח אחראי על העברת מידע לגוף הפיזי, לשם המשך קיומו, בעזרת הפרשת חומרים כימיים שנותנים הרגשה טובה או רעה. ומתורגמים בדרכם חזרה למוח כרגש.
 
מיקום השדה תלוי בנו באופן חד משמעי.
כדי ללמוד איך לעבוד עם המוח צריך קודם כל להבין איך הוא פועל וכך נוכל לשנות את צורת העבודה הקבועה של המחשב שלנו, להתקין תוכנות חדשות של מידע, ולגרום לכל המערכת לפעול לטובתנו.
 
המידע במוח הרגשי הוא החלק האוטומטי המנהל אותנו. למרות גודלו המזערי הוא השולט בצורה בה אנו חווים את החיים ותופסים את המציאות. כדי לצאת ממצב אוטומטי לידני עלינו ללמוד להשתמש במוח הגדול וההגיוני, ליצור נוירונים חדשים על ידי מחשבה מודעת. המוח ההגיוני הוא כלי עבודה מופלא המאפשר לנו לשנות את הגורל שנכתב עבורנו ולצאת לחיים ממקום של בחירה.
מידע נוסף על המוח ניתן לקרוא במאמר "כיצד עובד המוח".
 
אודות הכותב:
המאמר נכתב ע"י נטע חסיד, בוגרת 3 שנות לימוד שיטת ניאו-פסיכולוגיה ומטפלת על-פיה .
בעלת נסיון בעבודה עם ילדים ובני נוער.
לפרטים נוספים: 052-2821727,
דוא"ל netahasid@yahoo.com
 

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה