אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים >

כיצד עובד המוח על פי הניאופסיכולוגיההאדם כמחשב ביולוגי ממחזר מערכת מידע רגשית אחת שוב ושוב. המכונה 'דפוסים'.מדוע? התשובה פשוטה- מפני שמוחנו מכיל מידע רגשי שנסגר בגיל 12. מאותו רגע ואילך, אנו ממחזרים תכנים אלה, דרכם אנו רואים את המציאות, כל חיינו  
לאדם, כפי שמוחו פועל היום, אין בחירה. הוא חי מתוך אנרציה, באשליה שיש בידיו היכולת לבחור איך עולמו הרגשי יתנהל. טעות זו מקורה במבנהו והתנהלותו של המוח הרגשי- העתיק וההישרדותי שטמון עמוק בתוך המוח ההגיוני – החדש יותר, הניאוקורטקס.
המערכת הרגשית השלטת במוחנו, השלתה אותנו שאנו מתפתחים רגשית אל עבר עולם טוב יותר, בעוד האמת היא שונה: אנו מדשדשים בעולם הישרדותי עד שלא נבין את הדרך בה פועל מוחנו.
כמו שאמר איינשטיין: " לא נוכל לפתור בעיות באמצעות אותה צורת חשיבה שהשתמשנו כשיצרנו אותן."
המסקנה: עלינו להפעיל מוח אחר על מנת שעולמנו ישתנה. את המוח ההגיוני, על מנת לפתח נקודת מבט אובייקטיבית על חיינו.
כאשר אנו פונים להציץ אל עבר העולם המדעי, אנו מגלים שעד עתה שלטה במחוזותינו הפיזיקה הניוטונית שקבעה שבמדע אפשרית רק תוצאה אחת נכונה, וכן תוצאות המחקר הינן אוביקטייביות לחלוטין. קביעה זו התערערה לחלוטין עם לידתה של הפיזיקה הקוואנטית- פיזיקת האפשרויות. הזעזוע הלם בקהילה המדעית כאשר התברר שיש יותר מתוצאה אחת נכונה לכל בחינה מדעית. ההלם התגבר כשהתברר שהמדען האובייקטיבי כביכול משפיע חד משמעית על תוצאות המחקר, כלומר על יצירת המציאות.
מכאן אנו מבינים שהאדם יוצר את המציאות בה הוא חי. כמו כן למדנו שהמוח הרגשי הינו המוח היחיד השולט בנו ביד ברזל, מכאן אנו נשלטים על ידי מוח אחד, המאפשר לנו יצירת מציאות אחת, אותה הוא ממחזר בהתאם לרשת המידע בתוכו.
האחריות לאושרנו נתונה בידינו בלבד ואם נלמד להכיר את דרך פעולתה של המערכת האנושית נוכל לשנות את עולמנו בהתאם לרצוננו.
ההנחה של התיאוריה הקוואנטית, שהעולם מלא אפשרויות אינסופיות, מתוכן בוחר מוחנו מציאות אחת, מאפשרת לנו לשלוט חד משמעית במוחנו, ומכאן לבחור אפשרות אחרת ממה שיעד לנו הגורל.
אישיות האדם נקבעת על פי התכנים שקובעו בו.
כל אדם בנוי מגוף חומרי שמכיל שני מוחות: מוח רגשי עתיק, בעל שתי אפשרויות פעולה "הילחם או ברח" ומוח הגיוני אובייקטיבי, ומגוף אנרגטי שנקרא בשפת הניאופסיכולוגיה שדה הנפש. (פירוט במאמר מבנה המערכת האנושית).
המוח הוא השולט במערכת ולכן יש להכיר את מבנהו ודרך פעולתו.

המוח הרגשי

תפקיד- אחראי על אספקת אנרגיה מוגבלת במצב חירום לשם המשך תפקודו של הגוף הפיזי, כאשר הנפש יוצאת מטווח הגוף הפיזי בעזרת המחשבה , אחראי על הרגשות שאנו חווים.
כמות אנרגיה- מייצר חשמל (אנרגיה) בכמות מצומצמת ומוגבלת. מבנה נייח.
מידע במערכת- מערכת מידע סגורה וקבועה הממחזרת מידע, מכיל את המידע הרגשי.
מודד על פי טוב ורע. חשיבה אסוציאטיבית.

המוח ההגיוני

תפקיד- אחראי אחראי על קליטה ועיבוד של מידע, לימוד ושימוש בשפה, הבנת מוסיקה, לימוד קרוא וכתוב, קשב וריכוז, חיפוש משמעות ויצירת קשר עם העולם החיצון.
כמות אנרגיה- מייצר אנרגיה בכמות משתנה ומתחדשת. מבנה נייח.
מידע במערכת- מערכת מידע פתוחה המאפשרת קליטת מידע, נקודת מבט אובייקטיבית ובחירה.
מודד על פי נכון / לא נכון. חשיבה מסודרת, לינארית.
עד היום רוב המחקרים שעסקו בתפקודי המוח התמקדו בפקודה שניתנת במוח ומועברת לחלקי הגוף השונים. ג'וזף לדו, פרופסור למדעי המוח באוניברסיטת ניו יורק, הוא מחלוצי מדעני המוח שיצאו לחקור את תחום המוח הרגשי ולענות על השאלה: איך יוצר המוח רגשות. במחקריו גילה פרופ' לדו כי המוח קולט גירוי מבחוץ, וקלט זה מועבר לחלקים שונים במוח בו זמנית. מעבר הקלט לחלקי המוח האחראים על יצירת הרגשות מהיר יותר וקצר יותר מדרכו של הקלט לניאו קורטקס, המאכלס את המידע ההגיוני במוח. כאשר הגירוי שנקלט מגיע לחלקים הרגשיים במוח הוא מעובד על פי המבנה שלהם והמידע הקיים בהם, ויוצר תגובות כימיות שמועברות לגוף, ומתורגמות לרגש.
כלומר, המוח המופעל ראשון אצלנו הוא המוח הרגשי המגיב באופן אוטומטי לגירוי שנקלט, ע"פ מידע שהוטבע בו בילדותו. רגש הינו תגובה כימית למחשבה שקיימת במוח. מכאן שהכל קורה במוח ולא בגוף הפיזי.

הדינמיקה בין המוח לשדה הנפש (פירוט במאמר מבנה המערכת האנושית).

שדה הנפש הוא שדה אנרגיה נייד. כאשר שדה הנפש נמצא בתוכנו אנחנו מלאי אנרגיה. השדה מזין אותו במידע כל זמן שהוא אתנו. במצב זה אנו חשים רוגע, שלווה, שקט, פוקוס ומלאי אנרגיה. כאשר השדה נע החוצה או למטה, הפיקוד עובר למוח הרגשי. מוחנו נכנס למצב חירום, ויכול לספק אנרגיה בכמות מוגבלת ללא שדה הנפש.
המוח הרגשי מייצר כמות אנרגיה מוגבלת שמותנית בכמות המידע הקיימת במערכת הרגשית. מערכת רגשית זו ממחזרת את אותו מידע שוב ושוב, בעזרת גירוי מן העולם החיצון. כל מחשבה במוח מניעה אנרגיה, מייצרת חשמל. המידע במוח הרגשי מושתת על חסר, ולכן בעיקרו הוא מייצר מחשבות שליליות הגורמות לרגשות שליליים.
מה מנייד את השדה? המחשבות.
השדה נמצא במקום בו נמצאת המודעות שלנו. המחשבה שאנו חושבים ברגע נתון משקפת את הפוקוס שעושה המוח באותו רגע. כפי שאמר דקארט: "אני חושב - משמע אני קיים". אנחנו כל הזמן חושבים כיוון שככה אנו מרגישים בחיים. למעשה, יש לנו 60,000 מחשבות ביום.
אנחנו חיים בעולם התלת מימד ולכן לכל מחשבה יש 3 מימדים המאפיינים אותה: זמן , מרחב ונקודת המבט. על מנת ששדה הנפש ישאר איתנו המחשבה צריכה להתייחס לזמן הווה, לאדם שחושב אותה המייצג את המקום במרחב ולנקודת מבט אובייקטיבית או חיובית. כפי שאמר ד"ר פרד אלן וולף, פיזיקאי של תורת הקוונטים: "פיזיקת הקוונטים מתחילה באמת להצביע על התגלית הזאת. היא אומרת שלא ייתכן יקום בלי שלמוח יהיה בכך חלק, ושהמוח למעשה מעצב את עצם הדבר שנתפס באמצעותו".
מחשבה המתייחסת לזמן אחר מההווה מניידת את השדה לזמן וירטואלי שלא באמת קיים ומחוץ לגוף.
מחשבה המתייחסת לגוף פיזי אחר, כמו "מה יחשבו עלי?", "הוא עשה לי...", מניידת את השדה מחוץ לגוף אל עבר אותו גוף פיזי.
מחשבה שכוללת נקודת מבט שלילית כמו ראיית מה שאין, ראיית ההפסד ותפיסה עצמית שלילית מניידת את השדה מחוץ לגוף.
המערכת האנושית תוכנתה להתנהלות אוטומטית דרך אשלייה של תנועה והתפתחות. זמן עתיד או זמן עבר הם וירטואלים, אך יחד עם זאת אחראים על חלק ניכר ממחשבותינו, למרות שלעולם לא תהייה לנו תשובה עובדתית לשאלה "מה יהיה?". העולם החומרי גם הוא מחוץ לנו ולכן גם השגה של עושר כלכלי לא מבטיחה אושר פנימי. בעולם בו כולנו רוצים פשוט להרגיש טוב, לחוש שקט ושלווה, עלינו ללמוד את הגישה הישירה למקור היוצר את הרגשות שלנו- המוח, ולכלי בעזרתו נוכל לממש את הפוטנציאל האינסופי שלנו- השדה האנרגטי שלנו.

איזה מידע רגשי קיים במוח?

המוח הרגשי מתוכנת לראיית ה'חסר' בעולמנו. לא מה 'יש' לנו אלא מה 'אין', מה שגורם לנו, המחשבים הביולוגים, לראות את חוויית ה'חסר' כמנוע להתפתחות. חשיבה שקרית במהותה. למה לא ניתן להתקדם מתוך חוויית 'יש'?. זווית הראייה של המוח הרגשי היא 'אין'. ומכאן בגלל העובדה שמדובר בתכנות, לא משנה כמה יהיה לנו, תמיד נהיה אומללים בגלל חוויית ה'אין' שיוצרת חוסר סיפוק בתוכנו.
המחשבות המניעות את השדה שלנו תמיד מגיעות ממקור של חסר, מתוך רגש המושתת על תפיסה שלילית. מידע זה הקיים במוח הוטבע אצלנו בילדותנו, עד גיל 12. בגיל זה המערכת הרגשית מתקבעת ונסגרת על מנת לייצר חשמל באופן עצמאי. כל אדם נולד עם תבנית מסוימת האחראית על משיכת התכנים הרגשיים אותם יקלוט במהלך ילדותו: האווריה בבית, משפטים או רעיונות הנאמרים סביבו באופן קבוע ולעיתים גם באופן חד פעמי. זאת הסיבה שאחים שגדלים באותו בית אינם זהים בתפיסת המציאות שלהם: כל אחד מושך וקולט את התכנים המתאימים לתבנית שלו. מידע שחוזר על עצמו שוב ושוב ייקלט בסופו של דבר במערכת, ולכן ניתן להטביע במוח הרגשי גם מידע שאינו תואם את התבנית לגמרי. התבנית מהווה בסיס בלבד להתנהלות האוטומטית.
לאחר שהמערכת נסגרת לקליטת מידע ביכולתה לייצר חשמל לבד, כלומר לקלוט גירוי חיצוני ולתרגם אותו ע"פ המידע הרגשי למחשבה היוצרת רגש. אנחנו מתרגמים מצבים, משפטים, תנועות גוף ופרצופים למה שמתאים לנו, ללא קשר ישיר למה שנאמר. אם בסופו של התהליך נוצר אצלנו רגש לא נעים הרי שפעלנו מתוך המידע במוח הרגשי, כיוון שזה מידע שהוטבע בנו ולא מחשבה שנעשתה מתוך בחירה מודעת. מאחורי כל רגש קיימת מחשבה אחת לפחות, הגוררת אחריה כמו מגנט מחשבות נוספות המייצרות את אותו סוג של רגש, של תדר.
כיוון שהמידע הרגשי במוח הוא מוגבל וקבוע, והיכולת שלו לייצר חשמל גם היא קטנה ומוגבלת, אנחנו מותשים, עייפים ומרוקנים בעקבות צורת המחשבה הזאת. אנחנו מפזרים את האנרגיה שלנו לכל עבר. המותשות אינה נובעת מהגוף אלא מהמוח בלבד. מכאן שניתן לתכנת את המוח אחרת : הוראה להתעורר רענן לפני השינה.

גיוס המוח ההגיוני לעזרתנו

אלברט אינשטיין הגדיר אי שפיות: לעשות אותו דבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות.
מוחנו מכיר רק דרך אחת לפעולה, הדרך האוטומטית בה המוח הרגשי מגיב מהירה יותר מפעולתו של המוח ההגיוני. כדי לצאת מהאוטומט לבחירה עלינו להיות מודעים לדרך הפעולה של המוח, ולהפעיל את המוח ההגיוני במכוון. החלק ההגיוני של מוחנו הוא עצום ופתוח לקליטת מידע, בניגוד למוח הרגשי.
הרגשות שאנו חווים מדווחים לנו על סוג המחשבות שקדמו להם. לכן עלינו לפתח מודעות למה אנחנו מרגישים על מנת שנוכל לעצור את שטף המחשבות באופן מודע ולהחליף אותן במחשבות אחרות המתייחסות לעובדות, לזמן הווה, מחשבות המתייחסות לנקודת מבט חיובית ואובייקטיבית. רק בעזרת המוח ההגיוני ביכולתנו לבצע זאת. אנחנו יכולים להקליד אליו מידע חדש שאנו בוחרים בו. מידע המאזן את המידע הרגשי ומהווה משקל נגד לאוטומט. ככל שנפעיל את המוח ההגיוני יותר הוא יהפוך לחלק הפעיל והשולט שלנו ויופעל באופן אוטומטי.
הרבה דרכים קיימות לעזרת המוח ההגיוני: אוטוסוגסטיה- חזרה על משפטים, מנטרות.
מדיטציה משפרת משמעותית את תפקוד המוח – "מה שמדענים מגלים תוך כדי מחקרים בתחום הוא שעם די שעות אימון, הנוירונים במוח יסגלו לעצמם את היכולת לכוון את הפעילות באיזור הריכוז הקדמי של המוח."
(מתוך מאמר שפורסם בטיים).
הבנה של חלומות המעבירים מסרים מהתת- מודע ומשדה הנפש, ובעיקר המודעות האישית שלנו.
כדי שהשדה יקיף אותנו עלינו לעשות פוקוס במוח על זמן הווה, על עצמנו באופן חיובי ועל הרצון שלנו. לשם שינוי אנו אחראים על יצירת תפיסת עולמנו בעזרת הטענת המידע ויצירת קישורים רגשיים חיוביים וחדשים במוחנו שפתוח לקליטה של מידע חדש. אנו יוצרים רשת מידע חדשה דרכה נראה את העולם.
האבולוציה של האדם תלויה במידע אותו יטעין במוחו ההגיוני. אבולוציה זו תביא אל חיינו שקט נפשי, אושר, ומעל הכל ראיית עולם רחבה שתאפשר לנו לחיות מתוך בחירה ולא מתוך אנרציה.
המוח הוא מפקד העל של המערכת שלנו. עלינו להיות המפקדים שלו.

אודות הכותב:
המאמר נכתב ע"י נטע חסיד, בוגרת 3 שנות לימוד שיטת ניאו-פסיכולוגיה ומטפלת על-פיה .
בעלת נסיון בעבודה עם ילדים ובני נוער.
לפרטים נוספים: 052-2821727,
דוא"ל netahasid@yahoo.com

 

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה